33° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

1. Kayapınar Film Günleri Gala Gecesi ile start aldı

Diyarbakır - 6 Temmuz 2021 11:24 A A

Kayapınar Belediyesi tarafından ‘Diyarbakır Temmuz’da bir Başka Güzel’ sloganı ile “1. Kayapınar Film Günleri” başladı.

5-11 Temmuz tarihleri arasında Kayapınar’da düzenlenecek olan Film Festivali dün akşam Park 75’te yapılacak Gala Gecesi ile birlikte start aldı.

Gala Gecesine, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal, Diyarbakır Eski Milletvekili Galip Ensarioğlu, Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, Vali Yardımcısı Ahmet Yıldız, Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkanı Ünal Koç, Kamu kurum ve kuruluş müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Film Günlerine davet edilen ünlü oyuncu, yönetmen ve senaristlerin kırmızı halı üzerinden alana girmesinin ardından başlayan Gala Gecesinde, Kayapınar Belediyesi Korosu tarafından Kürtçe ve Türkçe eserler seslendirdi.

“HER ZAMAN BİLİMİN VE SANATIN YANINDA OLACAĞIZ”

Daha sonra kürsüye çıkan Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkanı Ünal Koç, yaptığı konuşmada, 10 bin yıllık geçmişe 33 medeniyete ev sahipliği yapan kadim kent Diyarbakır’ın büyük bir kültürel zenginliğe sahip olarak tarihin her döneminde birçok önemli şahsiyet yetiştirmiş önemli bir kültür ve sanat merkezi olduğunu ifade ederek, “Kayapınar Film Günleri kapsamında 5-11 Temmuz tarihleri arasında 10 filmi birlikte izleyip çok kıymetli yönetmenler ve oyuncularla bir araya gelme şansına sahip olacağız.  İbni Sina derki, bilim ve sanat taktir edilmediği yerden göç eder; Bu topraklarda bilim ve sanat hep olsun diye Kayapınar Belediyesi olarak her zaman bilimin ve sanatın yanında olacağız. Covid-19 salgını nedeniyle hayatı eksik yaşadığımız bir dönemden sonra ara verdiğimiz kültür ve sanat etkinliklerimize sizlerle birlikte böylesi güzel bir programla başlamanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.  

“BU ŞEHRE BİR FİLM GELİR GÜLÜMSERİZ DİYE FİLM GÜNLERİNİ DÜZENLEDİK”

Koç, şöyle dedi:

“Belki bu kadim şehre bir film gelir gülümseriz diye Kayapınar film günlerini düzenledi. Bu güzel Temmuz gecesinde bizlerle birlikte olan, gecemizi onurlandıran kıymetli misafirlerimiz başta olmak üzere; kültür ve sanat dostu Aziz Diyarbakırlı hemşerilerimize, Kadim kentimiz Diyarbakır’ımıza teşrif eden çok kıymetli sanatçılarımıza, Kayapınar film günlerinde emeği geçen çalışma arkadaşlarıma ve sponsorlarımıza teşekkür ediyorum”

Sunuculuğunu Yusuf Süslü ve Mutlu Ulusoy’un yaptığı Gala Gecesinde, Diyarbakırlı oyuncu Erkan Petekkaya’nın yanı sıra ünlü oyuncular Aslı Altaylar, Gülsen Tuncer, Nail Kırmızıgül, Mehmet Esen ve Nurhak Mine Söz genç sinemacı, sinema emek ve yaşam boyu onur ödülü verildi.

Ödül dağıtımının ardından 2017 yılında En İyi Yabancı film kategorisinde Türkiye Oscar adayı olarak gösterilen Ayla filminin gösterimi yapıldı.

Gala gecesi toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Bu haber 524 kez okundu.
Diyarbakır - 11:24 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.