28° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

1 Nisan koronavirüsten ölen sağlıkçıları anma günü ilan edildi

Diyarbakır - 1 Nisan 2021 15:13 A A

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Şiyar Güldiken, 1 Nisan’ın koronavirüs nedeniyle yaşamını yitiren sağlıkçıları anma günü ilan edildiğini söyledi.

Diyarbakır Sağlık Platformu üyeleri, düzenledikleri açıklama ile koronavirüsle mücadelede yaşamını yitirenleri andı. Diyarbakır Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi önünde yapılan anmada, virüs nedeniyle yaşamını yitiren sağlıkçıların fotoğrafları taşındı. Üzerinde “Siz yönetemedikçe biz ölüyoruz” yazılı pankartın açıldığı anmada konuşan SES Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Şiyar Güldiken, 1 Nisan gününün TTB 72’inci Kongresi’nde alınan karar ile “Kovid-19 Nedeniyle Kaybettiğimiz Hekim ve Sağlık Çalışanlarını Anma Günü” olarak belirlendiğini söyledi.

‘KAYIPLARIMIZ DEVAM EDİYOR’

Salgının görüldüğü ilk günden bu yana aralıksız çalıştıklarını belirten Güldiken, “Yönetilemeyen bir pandeminin gölgesinde söylenmeyenleri söyleyerek, saklananları açığa çıkararak, toplumun ihtiyaçlarını talep ederek yurttaşların sözü olmaya çalıştık. Tüm bunları yaparken nitelikli koruyucu ekipman sağlanmayan, uzun mesai saatlerinde, kötü çalışma ortamlarında, hukuksuzca izin ve istifa hakları yasaklanan meslektaşlarımızın sesi olmak için çaba gösterdik. Alınması gerektiği halde alınmayan kararlar nedeniyle Kovid-19 pandemisinde binlerce insanımızı, yüzlerce sağlık çalışanımızı kaybettik. Kayıplarımız bugün de devam ediyor” diye belirtti.

‘MESLEK HASTALIĞI SAYILSIN’

Güldiken, devamında şunları söyledi: “Çok can kaybettik, canlarımızı kaybettik! Ne yazık ki kulaklarını tıkayıp, sesimizi duymak istemediler. Yönetemedikleri pandeminin suçunu vatandaşı, yükünü biz sağlık çalışanlarına yüklediler. Ve 150 bine yakın sağlık çalışanı hasta olurken 19’u Diyarbakır’da 395 sağlık çalışanını kaybettik. Ancak ses olmaya devam ediyoruz. Daha fazla hastalanmamak, ölmemek için sesimizi daha da yükseltmeye, yitirdiğimiz meslektaşlarımız için Kovid- 19’un meslek hastalığı sayılması adına mücadelemize devam edeceğiz. Kaybettiğimiz sağlık çalışanlarını asla unutmayacağız, onları toprağa değil sonsuzluğa uğurladığımızı her 1 Nisan’da belirtmeyi sürdüreceğiz.”

Bu haber 604 kez okundu.
Diyarbakır - 15:13 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.