20° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

1 yılda 4 defa soyuldu!

Diyarbakır - 1 Nisan 2020 13:45 A A

Diyarbakır’ın tarihi Sur içi bölgesinde ünlü kahvaltıcı Alâeddin usta tarafından açılış için son hazırlıkların yapıldığı nostaljik kafe hırsızlar tarafından dördüncü kez soyuldu. Mecliste görüşülen infaz yasasının çekilmesini isteyen Kılıç, “Toplam 30 milyon zararım var” dedi.

Diyarbakır’da 28 Mart tarihinde açılması planlanan, ancak dünya genelinde yaşanan koronavirüs vakaları nedeniyle iptal edilen nostajik kafe ve kahvaltı salonu bir yılda 4. Kez soyuldu. . Tarih ve nostaljinin bir arada olması amaçlanarak çalışmaları yapılan kafeye giren kimliği belirsiz kişiler mutfakta kullanılan maliyeti yüksek endüstriyel mutfak malzemelerini çaldı.

Gece gerçekleşen hırsızlık olayı işletme sahibi Aladdin Kılıç tarafından sosyal medyada sitem dolu sözlerle paylaşıldı.

AÇILIŞI ZÜLFÜ LİVANELİ YAPACAKTI

Kılıçı, “Henüz açılışını bile yapmadığım Sur’da bulunan  Kahvaltı  Cafe şubem dördüncü kez hırsızlar tarafından soyuldu. Maalesef Diyarbakır ‘da hırsızlar kadar değerimiz olmadı. 28.03.2020 tarihinde yapmayı planladığım açılışa değerli sanatçı Zülfü Livaneli  katılacaktı. Fakat dünya genelinde ortaya çıkan ve yayılan, Korona virüs ülkemizde de etkilerini gösterdi. Müşterilerimizin ve halkımızın sağlığını önemsediğimiz için Bakanlıkça yayınlanan tedbirlerden dört gün önce şubelerimizde hizmeti durdurduk.Tüm sosyal çağrılara harfiyen uyduk. Dolayısıyla Sur şube açılışımızda iptal oldu.

ANTİKA EŞYALARI ÇALMIŞLAR

Bu sabah saatlerinde dostumuz Avukat Muharrem Erbey  beni arayıp Sur şubesinin camlarının kırıldığını haber verdi. Annemin yoğun bakımda olması nedeniyle daha çok hastane yakınında bulunmak zorundayım. Haberi alınca vakit kaybetmeden Sur şubeye geçtim. Büyük bir taşla camların kırıldığını, cama yakın antika eşyaların da yerinde olmadığını gördüm. Çokta üzüldüm. Mekân benim için özel olduğu gibi Diyarbakır içinde özel bir mekan. Bu mekanı özel kılan  antika mutfak eşyaları ve eskiye dair pek çok özel  eşyanın bir arada olmasının yanı sıra Diyarbakır ‘ a mal olmuş değirmen taşlarından birini içinde bulunduruyor olması.

SEÇİLMİŞLERE TEPKİ

Kahvalti Cafe  yapmayı düşündüğümüz mekanda Suriçi ‘nde emsalsiz bir özelliğe sahip yaklaşık 150 yıllık Dink değirmen taşı bulundu. Büyük bir zahmetle ve maliyetle yapılan  restorasyon çalışmalarımız Dink Değirmen Taşı çıkarıldı. Mekanımız  bu özellikleriyle Suriçi’nde bir kültür merkezi, mutfak müzesi gibi bir konumda ve önemde olması  gerekirken dört kez soyulması  ve hırsızların yakalanamıyor oluşu çok manidardır. Ayrıca konum olarak da sıradan bir yer değil. Ulu Cami, Ahmet Arif Müzesi, Cahit Sıtkı Tarancı, Diyarbakır Kültürevi, Mesudiye Medresesinin bulunduğu küçede bulunuyor. Bu kadar önemli tarihi mekan ve kültür müzelerinin bulunduğu yerde hırsızlık olmasını  akıl almıyor. Dünyanın en iyi 21 gastronomi  şefine ev sahipliği yapan Suriçi şubem   Diyarbakır Mutfak Kültürü’ne de katkıda bulunmuştur. Önceki hırsızlık olayının basına yer alması üzerine bazıları vicdansıca yorumlarda bulundular, bu çevreler Alaaddin reklam yapıyor dediler. 18 yıllık ticari hayatında tabela asmayan, Diyarbakır ‘da tek bir kahvaltı salonu yokken kahvaltı servisi ile hizmete başlayan, Diyarbakır Mutfak Kültürü ‘nü tanıtmak adına yeni bir pencere açarak öncülük eden Alaadin Usta’ nın  reklama hiç  ihtiyacı yok. Şimdi birileri Diyarbakır halkının vekiliyiz esnafın yanındayız diyecekler. Ben de öyle olmadığını, sadece seçimlerde esnafı hatırlıyorsunuz Diyarbakır’a ne tür hizmetiniz  olduğunuzu söyleyebilecek misiniz. Biz esnaflar Diyarbakır ‘da tüm yükü sırtlamışız, tüm yollar bizden geçiyor. Seçim zamanı Diyarbakırlı olan tüm sayın seçilmişler, hırsızlar dışarı çıksın diye yapılacak yasal düzenlemelerde siz mecliste ne yapıyorsunuz” şeklinde tepkisini dile getirdi.

Kaynak: Tigris Haber

Bu haber 783 kez okundu.
Diyarbakır - 13:45 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.