15° Parçalı bulutlu
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

137 bin nüfuslu mahalleye 100 bin icra dosyası

Bağlar - 29 Mart 2021 13:54 A A

Yaşanan ekonomik krizin boyutu icra dosyalarına yansıdı. Diyarbakır’da 137 bin nüfuslu Bağcılar Mahallesi’nde 100 bin’e yakın kişinin icralık olduğu ileri sürüldü.

Döviz kurlarındaki artış yönlü dalgalanma, koronavirüs salgını üretimi olumsuz etkilemesi, ekonomik daralma, geniş tabanlı işsizlik oranlarının yükselmesi, enflasyon artış gibi nedenlerle kalıcı bir hal alan ekonomik kriz, milyonlarca vatandaşın icralık olmasına neden oldu. UYAP verilerine göre, Türkiye’de 5 Şubat itibariyle icra ve iflas dairelerindeki dosya sayısı, geçen yılın aynı günündeki dosya sayısına oranla bir milyon 674 bin adet artarak, 22 milyon 160 bin 776’ya çıktı.

İcra dosyalarındaki artışın en net olarak görüldüğü noktalardan birisi de muhtarlıklar oldu. İcra sahiplerini belirtilen adreste bulamayan postacılar, tebligatları muhtarlık bürolarına bırakıyor.  Diyarbakır’ın en fazla nüfusa sahip mahallesi olan Bağlar ilçesinin Bağcılar Mahallesi Muhtarlığı, İcra takip dosyalarındaki artışın somut olarak gözlemlendiği noktalardan biri. 137 bin nüfusuyla Türkiye’nin 4 ilinden daha fazla nüfusa sahip olan Bağcılar Mahallesi Muhtarlığı, mahkeme, trafik cezası, fatura ve diğer bildirimlerden oluşan tebligatlar yığınıyla adeta icra dairesine dönüşmüş durumda.

100 BİN’E YAKIN EVRAK BİRİKTİ’

Bağcılar Mahallesi Muhtarı Şeyhmus Şirdenli, 6 ayda bir biriken evrakları imha ettiğini ancak artış oranının hiç değişmediğini ve şu anda 100 bine yakın evrakın biriktiğini kaydetti. İmha edilen evrak sayısı kadar evrak geldiğini ve bunların genelde icra dosyaları, mahkeme kararları ve trafik cezaları olduğunu paylaşan Şirdenli, postacılar tebligatların sahiplerini evinde bulamadıklarında, ilk adreslerinin muhtarlık olduğunu ve yurttaşların çoğunun gelen tebligatlardan haberdar olmadığını söyledi.

Şirdenli, gelen binlerce evraklara karşı yurttaşlara bilgilendirme noktasında sıkıntı yaşadıklarını belirterek, “Elimde yüz bine yakın evrak var. Hiç durmadan çalışıyoruz. İmza üstüne imza, yetiştiremiyoruz. 13 tane postacı çalışıyor mahallede. 4 ilden daha büyük bir mahallenin muhtarıyım. Bir yurttaş geldiği zaman, istediği evrakı bulmamız haftaları buluyor, bulamazsak vatandaşla karşı karşıya geliyoruz.” ifadelerini kullandı.

‘BU KADAR EVRAK İÇİNDE KİME HABER VEREYİM’

Bu konuda bir düzenleme yapılması gerektiğinin altını çizen Şirdenli, tüm muhtarların aynı sıkıntıyı yaşadığına dikkat çekerek, “Yurttaşlarla karşı karşıya geliyoruz. Geçen bir yurttaş geldi, ’23 bin TL borcum olmuş’ dedi. Haberi olmadığı için faize binmiş. Gerçekten bu şekilde haberi olmayanlar da oluyor. Bana gelip ‘Buna sen sebep oldun’ diyenler var, ‘Neden bize haber vermedin’ diyenler var. Bu kadar evrak arasında ben kime haber vereceğim? Vatandaş da mağdur oluyor.” diye konuştu.

Evrak yoğunluğundan dolayı mahalle halkının sorunlarıyla ilgilenemediğini söyleyen Şirdenli, bir an önce tebliğ yasasının değişmesi gerektiğini istedi.

‘KRİZİN GELDİĞİ DURUMU GÖSTERİYOR’

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Diyarbakır Şubesi Başkanı Suphi İzol ise sendika üyelerinin çalıştığı icra dairelerinde de benzer şekilde yükünün arttığına dikkat çekti. Pandemiyle birlikte icra dosyalarında artış gözlemlendiğini aktaran İzol, “Özellikle telefon, elektrik, su vb. ev içi faturaların ödenmediğini, bunun bir sonucu olarak yurttaşların icralık olduklarını gözlemliyoruz. Bu durum ekonomik krizin pandemiyle beraber ülkede geldiği duruma da gösteriyor.” şeklinde konuştu.

‘FATURALAR KARŞILANMALIYDI’

 İcra dosyalarındaki artışın, yoksullaşmanın da önemli bir işareti olduğunu vurgulayan İzol, icra dosyalarındaki artışın, iktidarın özellikle pandemi sürecinde ekonomiyi yanlış yönetmesinden kaynaklandığını belirtti. İzol, faturalarının belli oranda karşılanmış veya ertelenmiş olması halinde, icra dosyalarında artış yaşanmayacağının altını çizdi.

Salih YEŞİL’in Haberi

Bu haber 667 kez okundu.
Bağlar - 13:54 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.