29° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

15 Temmuz hain darbe girişimi 4’üncü yılında

Diyarbakır - 13 Temmuz 2020 16:39 A A

15 Temmuz 2016 gecesi kendilerini “Yurtta Sulh Konseyi” olarak tanımlayan bir grup darbeci tarafından askeri darbe teşebbüsünün 4’üncü yılına girdik. FETÖ/PDY’nın hazırladığı darbe girişimi tüm ülkede birlik ve beraberliğin temelini atarak, Türkiye’nin parçalanmaz ve bölünmez bütünlüğünü bir kez daha tüm dünyaya gösterdi.

2016 yılında 15 Temmuz gecesi FETÖ/PDY terör örgütü elebaşı Fethullah Gülen’in talimatıyla başlayan darbe girişimi bu yıl 4’üncü yılına girdi. Darbe girişiminin ayrıntılarına dair hazırladığımız haber dizimizde siyasetten, ekonomiye, halkın birliğinden dış politikaya kadar tüm yaşananları kaleme aldık.

15 TEMMUZ GECESİ NELER YAŞANDI?

Türk Silahlı Kuvvetlerinin resmi internet sitesi ve TRT’de yayınlanan bildiride ordunun yönetime el koyduğu ifade edilerek ülkede sıkıyönetim ve sokağa çıkma yasağı ilan edildiği açıklandı. Hemen ardından İstanbul’daki Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü jandarma tarafından kapatıldı. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman ve yaklaşık 50 milletvekilinin mecliste bulunduğu sırada F-16 savaş uçakları meclis üzerinde uçuş yaparak tamı tamına 4 kez meclisimizi bombaladı. FETÖ/PDY darbecileri bununla tek yetinmedi. Ankara’nın Beştepe semtinde bulunan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na bombalama girişiminde bulunuldu ama başarılı olunamadı.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Muğla Marmaris ilçesinde bir otelde olduğunu bilen darbeciler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı suikast girişiminde bulundu. Genelkurmay Başkanı Hulisi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak, Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal ve Jandarma Genel Komutanı Galip Mendi darbe girişiminde bulunan askerler tarafından rehin alındı. Saat 22.30 civarlarında Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan çağrı ile tüm emniyet mensupları göreve çağrıldı. Aynı sırada Milli İstihbarat Teşkilatı binasına askeri helikopterlerden ateş açıldı. İstanbul Atatürk Havalimanı, hava trafik kontrol kulesi kontrol altına alınarak 1. Ordu Komutanlığına bağlı askerlerce sadece iniş yapacak uçaklara izin verilmesi kaydıyla hava trafiğine kapatıldı. İstanbul Bayrampaşa Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü binası zırhlı askeri araçlar ile kuşatılırken darbeci askerlerce Emniyet Müdürlüğünde bulunan polislerin silahlarının alınmasına teşebbüs edildi. Ankara’da olaylara müdahale etmek üzere hazırlanan Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı Özel Harekât Daire Başkanlığının binası F-16 savaş uçağı tarafından bombalandı.

Ülke genelinde yaşanan kargaşanın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, canlı yayına bağlanarak darbe girişimine imkân tanınmayacağını ifade ederek halkı darbeye tepki göstermek için meydanlara çıkmaya davet etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı üzerine tüm Türkiye kenetlenerek darbecilere karşı meydanlara döküldü.

DARBE GİRİŞİMİNİN ERTESİ 16 TEMMUZ’DA NELER OLDU?

16 Temmuz sabahı, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü personelinin gerçekleştirdiği operasyonlar sonucunda askeri darbe girişimi bastırıldı ve darbeciler silahlarıyla birlikte teslim oldu. olaylar sonucunda 104’ü darbe yanlısı asker olmak üzere 300’den fazla kişi hayatını kaybetti, 1491 kişi yaralandı, farklı rütbelerden 8036 asker göz altına alındı. Yargı ve sivil siyaset mensupları dahil toplam gözaltı sayısı 22 Temmuz tarihi ile birlikte 10 bini buldu. Bunun yanı sıra askeri, idari ve adli kurumlarda birçok kişi görevden alındı. FETÖ/PDY terör örgütü elebaşı Fethullah Gülen tarafından yapılan darbe girişiminin ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ve Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Türk Ceza Kanununun anayasal düzene karşı suçlar kapsamında yer alan “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Büyük Millet Meclisini ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya ve görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye teşebbüs. Halkı, Türkiye Cumhuriyeti hükümetine karşı silahlı isyana tahrik ve cumhurbaşkanına suikast” suçlarından soruşturma başlatıldı. 21 Temmuz’da Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sonrasında, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından anayasanın 120’nci maddesi gereğinde 3 ay süreyle olağanüstü hal ilan edildi. Darbe girişiminin ardından başlatılan tasfiye sürecinde çok sayıda kişi FETÖ/PDY üyeliği gerekçesiyle tutuklanarak, ihraç edildi.

DARBE GİRİŞİMİ SONRASI DIŞ İLİŞKİLER

Darbe girişimi sonrası FETÖ/PDY terör örgütü elebaşı Fettullah Gülen’i iade etmediği için Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile birlikte; aralarında Almanya ve Yunanistan’ın da olduğu birçok Avruğa Birliği üyesi ülke ile FETÖ üyelerinin iade süreçleri ve sığınma hakkın konularında siyasi ve diplomatik krizler yaşandı. FETÖ darbecilerine finansal destek verdiği ve darbe girişiminin arkasında bulunduğu gerekçesiyle Birleşik Arap Emirlikleri ile ilişkilerde gerginleşti.

15 TEMMUZ DARBE GİRŞİMİNİN EKONOMİK ETKİSİ

15 Temmuz öncesinde, 2016 yılının ilk altı ayı büyüme oranı yüzde 4,9, bütçe açığının GSYH oranı yüzde 1’in altında, AB Tanımlı Genel Yönetim Borç Stokunun GSYH oranı yüzde 27,1 civarı, cari açığın GSYH oranı yüzde 3,5, işsizlik oranı yüzde 10,2, enflasyon oranı yüzde 7,64, USD/TL kuru 2,87, iki yıllık gösterge faiz oranı yüzde 8,7 civarında, Türkiye’nin CDS oranı 222,31 seviyesindeydi. Bu tarihte Türkiye’nin notu ise yatırım yapılabilir not düzeyindeydi. Türkiye ekonomisinde makroekonomik göstergelerin en iyi olduğu dönem olan 2013 yılından sonra, sistematik bir şekilde devam eden girişimlerin son halkası olan 15 Temmuz darbe girişimi, Türkiye ekonomisini kriz ortamına sürüklemeyi amaçlamıştır. Yoğun ve kasıtlı bir çabayla, ülke ekonomisinde kriz ortamı oluşturarak siyasi istikrarın gücü azaltılmaya çalışılmıştır.

DARBEDEN SONRA BİRÇOK YAPIDA İSİM DEĞİŞİKLİĞİ OLDU

Darbe girişiminden sonra halkın mücadelesinin ardından birçok yapıda isim değişikliği yapıldı. Boğaziçi Köprüsü, Büyük İstanbul Otogarı, Ilgaz Dağı Tüneli’nin de aralarında bulunduğu birçok yapı, mekân, meydan ve yerin adı darbe girişiminden sonra değiştirildi. 15 Temmuz tarihi, darbe girişiminde hayatını kaybedenleri anmak amacıyla Demokrasi ve Milli Birlik Günü adıyla 2017’de resmi tatil olarak ilan edildi. Darbe girişimi, Türk siyasi tarihinde 12 Eylül 1980 askeri darbesinden 36 yıl sonra gerçekleştirilen ilk askeri darbe teşebbüsü olarak kayıtlara geçti.

Bu haber 445 kez okundu.
Diyarbakır - 16:39 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.