Açık
  • EURO 6.36
  • DOLAR 5.77

16 aydır teslim alınmıyor!

Diyarbakır - 14 Ağustos 2019 15:45 A A

Sur’daki çatışmalardan sonra “Sokak Sağlıklaştırma Projesi” kapsamında 57 milyon TL mal olduğu belirtilen Melik Ahmet Caddesi, “eksiklikleri giderilmediği” için 16 aydır teslim alınmadığı ortaya çıktı.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde yaşanan çatışmalarının ardından “Sokak Sağlıklaştırma Projesi” kapsamında yapılan Melik Ahmet Caddesi, yapılan iş tamamlanmadığı, yapımının ardın çökmesi ve diğer eksiklikler nedeniyle teslim alınmıyor. 2017’nin Ocak ayında temel atma töreni dönemin Başbakanı Binali Yıldırım ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından atılan proje, İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı İston A.Ş tarafından yapımı üstlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 17 Mart 2018’de gerçekleştirildi.

Yapımı tamamlandıktan sonra 16 aydır teslim alınmayan caddede, tüm yol boyunca çöküntülerin meydana geldi. Sel ve yağmur suyu tahliye ızgaraları yüksek olması nedeniyle suyun akarını bulamadığı caddede, kesilen çınar ağaçları yerine yeni dikilen ağaçlar, sulama sistemleri, su şebekesine bağlanmadığı için kurudu.

EKSİKLİK NEDENİYLE TESLİM ALMADI

Caddenin yapımı tamamlandıktan sonra Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine devredilmek istenen cadde, Belediyeye kayyım olarak atanan Cumali Atilla tarafından “eksikleri bulunduğu” gerekçesiyle teslim alınmadı. Seçim sonrası yeni seçilen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yönetimi caddenin devrinin kendilerine yapılmadığını, işe geldikten sonra böyle bir teklifin de kendilerine gelmediğini ifade etti. Konuya ilişkin görüştüğümüz İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki İston A.Ş Genel Merkezi ise, konuya ilişkin bilgi verecek yetkili bulunmadığını belirtti. Daha sonra tekrar görüştüğümüz İston Genel Merkezi, kendilerinin konuya ilişkin bilgi vermek üzere arayacaklarını söyledi. Ancak, dönüş yapılmadı.

AYDIN: ‘MEMLEKETİN PARASI PEŞKEŞ ÇEKİLDİ’

O dönemde Melik Ahmet Caddesi üzerindeki işyerinden esnaflık yaptığı için süreci yakından takip eden Adalet ve Kalkınma Partisi Sur Belediyesi Meclis üyesi Adil Aydın, “Bu cadde baştan sona yapılırken mimar olmayan, mühendis olmayan vatandaşlarımız bile bunun eksikliğini gördü. Burada, atılan demire 5 santimetre beton kullanılması gerekirken 1 santimetre beton kullanıldı. Dolgu malzemesinden herhangi bir sıkıştırma yapmadılar. Şiş betonu serip üzerine çimento döktüler. Sonra da döşeme için kum döküp, kumun üzerine su gibi beton döküp döşemesini yaptılar. Peki, bu şekilde yapılan o döşemeler geçen araçları nasıl taşısın? Hiçbir denetim yapılmadı. Adeta birileri bu memleketin parasını, birilerine peşkeş çekti. Devletin parası bazı şirketlere peşkeş çekildi” diye konuştu.

‘HİÇBİR YETKİLİ BİZİMLE MUHATAP OLMADI’

İşte gördükleri eksiklikleri dile getirdiklerini kaydeden Aydın, “Eksiklikleri ilettiğimizde, adamlar ‘Hesabınıza gelirse, iş budur’ diyordu. Biz bunu defalarca yetkililere bildirmemize rağmen hiçbir yetkili, hiç kimse ilgilenmedi, muhatap olmadı. Yani birileri, birilerine bu caddeyi peşkeş çekti. Bu cadde daha doğru dürüst yapılmamışken, Gazi Caddesi’nin ihalesi aynı firmaya verildi. Yapım sürerken, bittikten sonra biz eksiklikleri dile getirdik. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi de ‘işin ihalesi neden biz verilmedi biz yapmadık. Parayı, bize verseydi biz yapardık’ diyordu. Bu şu anlama geliyor: Bana vermedin ben de ilgilenmiyorum” ifadelerini kullandı.

’16 AYDIR BELEDİYE TESLİM ALMIYOR’

Caddenin yapımının bitiminden 3 gün sonra caddedeki döşemelerin, döküldüğünü, çöktüğünü kaydeden Aydın, “Bu cadde 16 aydır teslim alınmadı. Dikilen ağaçlar kurumaya başladı. Ağaçların altında beton döküldü, sulama sistemi, su şebekesine bağlanmadı. Bu işin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından teslim alınması lazım. Belediyenin bu işin denetimi yapması lazımdı. İşim bitiminin teslim alınması, eksiklikler bildirilir, eksiklikler giderilir öyle teslim alınır. Bunların hiçbiri yapılmadı şu ana kadar. Bu caddenin baştan sona taşlarının sökülüp sağlam bir şekilde yeniden yapılması lazım” şeklinde konuştu.

Salih YEŞİL’in Özel Haberi

Bu haber 793 kez okundu.
Diyarbakır - 15:45 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.