23° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

2021 Uluslararası Diyarbakır Zerzevan Gökyüzü Gözlem Etkinliği Başladı

Çınar - 3 Eylül 2021 14:34 A A

Sanayi ve Teknoloji, Gençlik ve Spor Bakanlıkları, TÜBİTAK, Türkiye Uzay Ajansı (TUA), Diyarbakır Valiliği ve Karacadağ Kalkınma Ajansının desteğiyle düzenlenen Uluslararası Diyarbakır Zerzevan Gökyüzü Gözlem Etkinliği, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Zerzevan Kalesi’nde coşkuyla başladı.

Roma İmparatorluğu’nun doğudaki son askeri gazinosu olan 3 bin yıllık tarihi Zerzevan Kalesi’nde düzenlenen Türkiye’nin en büyük ve en kapsamlı gökyüzü bilim etkinliğine Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Diyarbakır Milletvekilleri Mehmet Mehdi Eker, Ebubekir Bal ve Oya Eronat, TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, TUA Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Hasan Maral, büyükelçiler ile çok sayıda gök bilim meraklısı katıldı.

Bakan Varank, yaptığı konuşmada bu etkinliklerle çocukları ve gençleri bilime yönlendirmek istediklerini söyledi. Zerzevan Kalesi’nin Türkiye’nin ikinci Göbeklitepesi olmaya aday olduğunun altını çizen Varank, gökyüzü gözlem etkinliklerini Anadolu’ya yaymayı hedeflediklerini belirtti.

Vali Münir Karaloğlu, yaptığı konuşmada gökyüzü meraklılarını Mezopotamya’nın kadim şehri Diyarbakır’da  gizemi bilinenden daha çok olan bir mekanda Zerzevan Kalesi’nde ağırlamaktan mutluluk duyduklarını söyledi. Matematiksel astronomiyle ilgili, Mezopotamya’nın insanlığa sunduğu çok önemli konuların olduğunu vurgulayan Karaloğlu, bugün hala kullanılan zaman birimlerinin; günün 24 saat oluşunu, saatin 60 dakika, dakikanın 60 saniye ve haftanın 7 günden ibaret olduğunun tespitini Mezopotamya’daki astronomi bilim insanlarının çalışmaları sonucu ortaya çıktığını ifade etti.

Karaloğlu şöyle konuştu: “Yine El-Cezeri biliyorsunuz. Diyarbakır’ın yönetim merkezi Kale İçindeki Artuklu Sarayı’nda baş mühendis olarak çalıştı. 25 yıl önce onun yapmış olduğu güneş saati bugün halen Ulu Cami’nin bahçesinde kullanılabiliyor, halen zamanı El Cezeri’nin 1200’lü yıllarda yapmış olduğu güneş saati ile takip edebiliyoruz.”

40 yıldır gökyüzü ile bağları kopartan terörü millet olarak el ele yendiklerini dile getiren Karaloğlu, “Gençlerimizi tekrar semaya, gençlerimizi tekrar gökyüzüne ve alemlere yönlendirerek onların ilgisini artırır ve Türkiye’de uzayla ilgili insan kaynağımızı çoğaltırız diye temenni ediyorum.” şeklinde konuştu.

2021 Diyarbakır Zerzevan Gökyüzü Gözlem Etkinliği’nin hayırlara vesile olmasını dileyen Karaloğlu, emeği geçen herkese teşekkür ederek konuşmasını tamamladı. Etkinliğin ilk günü olmasına rağmen yurt içinden ve dışından çok sayda gök bilim meraklısını ağırlayan Zerzevan Kalesi’nde, etkinlikler ve atölye çalışmaları 4 Eylül’e kadar devam edecek. 

Bu haber 340 kez okundu.
Çınar - 14:34 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.