24° Açık
  • EURO
  • DOLAR

280 Derece sıcaklıkta Ramazan mesaisi!

Bağlar - 16 Mayıs 2019 09:40 A A

Sıcak havaların kendisini iyiden iyiye hissettirdiği bu günlerde, kimisi evinde orucunu tutarken kimisi ise zor şartlarda hem işlerini icra ediyor hem de sıcaklarla mücadele ederek orucunu tutuyor.

Hava sıcaklığının 30 dereceye yaklaştığı Diyarbakır’da fırında çalışan ustalar vatandaşların ekmek ihtiyacını karşılamak için 280 derece sıcaklığa ulaşan fırınların önünde çalışıyor.

SICAKLIK ÇOK ETKİLİYOR

Meslekleri gereği 280 derece sıcaklığa ulaşan fırınların karşısında çalışmak zorunda kalan fırıncılar zor da olsa oruçlarını tutmaya çalışıyor. Özellikle iftara 2 saat kala artan ve yoğunlaşan mesai, yükselen fırın ateşi ile birleşince ustalar için durum bir hayli zorlaşıyor. Sabah erken saatte mesaiye başlayan fırıncı ustaları, iftar saatine kadar çalışarak hem ekmek yapıyor hem ekmeğini kazanıyor. Ramazan ayının kendileri için zor bir ay olduğunu ve özellikle fırınlarda çalışanlar için daha da zor geçtiğini belirten fırın ustaları özellikle susuzluğun kendilerini çok fazla etkilediklerini belirtiyor.

SICAKLIKLAR VE FIRIN ISISI BİZİ ETKİLİYOR

Fırın ustası Halis Erdem: “Ramazan gelince tabi biraz daha zorlanıyoruz. Sıcaklıklar ve fırın ısısı çok etkiliyor. Serinlemek için elimizi yüzümüzü yıkıyoruz. Bununla beraber susuzluk da çok etkiliyor. Gün boyu yoğun çalışıyoruz. Fırının önündeyiz. Fırının ısısı da 280 dereceye çıkıyor. Gündüz biraz daha iyi geçiyor ama iftar saatine doğru yoğun olunca biraz daha zor oluyor. Ekmek olsun, diğer yemekler olsun, haliyle müşteri de soğumasın diye iftara yakın geliyor ve ya yemekleri o saatlerde çıksın istiyor o da bizim için sıkıntı oluyor. Onun için Ramazan bizim için biraz zor geçiyor ama Allah güç kuvvet veriyor. O sabrı veriyor.” diye konuştu.

İrfan GÖZEN’in Haberi

Bu haber 594 kez okundu.
Bağlar - 09:40 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.