Parçalı az bulutlu
  • EURO 6.56
  • DOLAR 6.06

‘4 yıldır görmezden geliniyoruz’

Bağlar - 6 Eylül 2019 19:43 A A

HDP’nin, “Kayyum protestolarını gölgede bırakmak ve partiyi kriminalize etmek için aileler yönlendiriyor” iddiasını ileri sürdüğü eyleme çocuklarının kaçırıldığını söyleyen ailelerin yanı sıra çocukları çözüm sürecinin bitmesi ile 4 yıl önce PKK tarafından kaçırılan 4 asker ve polis ailesi de katıldı.

Aileler, 4 yıldır çocuklarının kurtarılması için çalmadık kapı bırakmadıklarını ancak seslerinin duyulmadığını ve merkez medya tarafından görülmek istenmediklerini belirterek, “Biz de buradaki ailelerin eylemine destek için geldik. Şimdi medya sesimizi duymak zorunda kaldı” dediler.

PKK’nın elinde bulunan asker Müslüm Altıntaş’ın babası Şevket Altıntaş, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kendisini aradığını ve nasıl yardımcı olabilecekleri konusunda kendisi ile görüştüğünü söyledi.

Bugün 4’üncü güne girilen eyleme katılan ailelerin sayısı 11’e yükselirken, ailelere son iki günde çocukları 2015 yılında çözüm sürecinin bitmesi ile Diyarbakır ve Tunceli bölgesinde kaçırılan asker ve polis aileleri de katıldı. Çocukları Kandil’de bulunan ve daha önce çocuklarının kurtarılması için TBMM dahil çalmadık kapı bırakmayan polis ve asker aileleri, HDP’nin önündeki eyleme destek vermek ve çocuklarının kurtarılması için seslerini duyurmak amacıyla eyleme katıldıklarını söyledi.

“4 YILDIR ÇALMADIK KAPI BIRAKMADIK AMA SESİMİZ DUYULMADI”

Oturma eylemine dünden itibaren katılan Şevket Altıntaş, vatani görevini yapan oğlu Müslüm Altıntaş’ın 2 Ekim 2015 tarihinde PKK tarafından kaçırıldığını ve birkaç kez Kandil’de çekilen görüntülerinin basında yayımlandığını hatırlatarak şunları söyledi:

“4 yıldır kaçırılan ve görüntülerini izlediğimiz çocuklarımızın kurtarılması ve evlerine getirilmesi için çalmadık kapı bırakmadık. Ankara’da iktidar ile yaptığımız görüşmelerde bize, ‘Devletimiz büyüktür, sabredin’ denildi. Muhalefet partileri ise iktidara yüklenmek için olayı geçiştirdiler. Bi zde buradaki ailelerin eylemini duyunca gelip bu eyleme katılmaya karar verdik. Bizim sesimizi yıldır duyan almadı, medya bizden bahsetmiyordu. Şimdi buradaki eylem sayesinde sesimiz duyuldu.”

 “OĞLUMDAN 3 AY ÖNCE MEKTUP ALDIM, DAVUTOĞLU ARADI”

Altıntaş, bu eylem sürerken bugün eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kendisini aradığını da belirterek, “Sayın Davutoğlu, bizler için ne yapabileceğini sordu. Ben de kendisine Başbakan iken yaptığımız ziyareti hatırlattım ve 4 yıldır aileler olarak perişan olduğumuzu söyledim” dedi.

Şevket Altıntaş, son olarak oğlu Müslüm Altıntaş’ın görüntülü mesajını 2018 yılında gördüklerini ve kendisinden 3 ay önce mektup aldıklarını da söyledi.

ANNESİ HASTA TEYZESİ EYLEMDE

PKK tarafından kaçırılan polis memuru Sedat Yalabak’ın teyzesi Rahime Uymaz ise kız kardeşinin hasta olması nedeniyle yeğeni için kendisinin gelip oturma eylemine katıldığını ifade ederek şunları anlattı:“Biz çocuklarımızı PKK ve HDP’den istiyoruz. Yeğenim ve diğer arkadaşları için 4 yıldır çalmadık kapı, yapmadığımız girişim kalmadı. Ancak bugüne kadar özellikle yaygın medya bizi görmedi ve duymak istemedi. Şimdi bu ailelerin oturma eylemi sayesinde sesimizi duyuruyoruz. Çocukları kaçırılıp dağda olan asker ve polislerin diğer aileleri de eyleme destek için gelecektir…”

EYLEME KATILAN AİLELER

1-Fevziye-Şahap Çetinkaya

18 yaşındaki oğulları Süleyman Çetinkaya’nın 30 Ağustos’tan beri kayıp olduğunu, HDP üzerinden dağa götürüldüğünü iddia ediyorlar.

2-Remziye Akkaya

10 yaşındaki oğlu Azat Akkaya’nın 4 yıl önce kaybolduğunu ve 1.5 yıl önce ailesini arayarak dağda olduğunu söylediği aktarılıyor.

3-Ayşegül- Rauf Biçer

Oğulları 17 yaşındaki Mustafa Biçer’in 10 ay önce dağa kaçırıldığını ve Suriye’ye götürüldüğünü söylüyorlar.

4-Celil Bekdaş

Oğlu 16 yaşındaki Yusuf Bekdaş’ın 5 Mayıs 2019’dan beri kayıp olduğunu ve dağa götürüldüğünü söylüyor.

5-Şevket-Songül Altıntaş

Asker oğulları Müslüm Altıntaş, 2 Ekim 2015 tarihinde Tunceli-Pülümür’de PKK’dan tarafından kaçırılmış.

6-Rahime Uymaz

Yeğeni polis memuru Sedat Yabalık, 28 Temmuz 2015’te Diyarbakır’ın Lice ilçesinde PKK tarafından kaçırıldı.

7-Emine-Şeyhmus Kaya

Oğulları polis memuru Vedat Kaya, Temmuz 2015 tarihinde PKK tarafından kaçırıldı.

8-Sadiye Özbey

Oğlu Astsubay Semih Özbey 17 Eylül 2015’te Tunceli-Pülümür’de PKK tarafından kaçırıldı. Babası Malatya eski borsa başkanı.

9-Meryem Savur

Oğlu Fırat Savur’un 4 yıldır kayıp olduğunu ve dağa kaçırıldığını söylüyor, eşini 17 Ağustos Depremi’nde kaybetmiş, “Oğlumu kaybetmek istemiyorum” diyor.

10-Semiha Balta

Oğlu Araffat Balta’nın dağa kaçırıldığını söylüyor.

11-Ayşe Koyun

5 yıl önce 17 yaşındaki oğlu Neşat Koyun’un dağa kaçırıldığını söylüyor.

Ferit ASLAN’ın Haberi

Bu haber 922 kez okundu.
Bağlar - 19:43 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.