19° Açık
  • EURO 6.31
  • DOLAR 5.73

5 Haziran katliamında yaşamını yitirenler anıldı

Diyarbakır - 5 Haziran 2019 19:50 A A

HDP’nin Diyarbakır mitingi sırasında gerçekleştirilen katliamda yaşamını yitirenlerin anmasında konuşan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık, “Barışa ve özgürlüğe olan inancımız azalmayacak” dedi.

 Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 5 Haziran 2015’te Diyarbakır’ın İstasyon Meydanı’nda gerçekleştirdiği “Büyük insanlık” mitingine yönelik bombalı saldırıda 5 kişinin yaşamını yitirdiği 400 kişinin yaralandığı patlamaya ilişkin anma programı düzenlendi.Katliamın yaşandığı İstasyon Maydanı’nda düzenlenen anmaya Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı ile ilçe Belediye Eşbaşkanları, Tevgera Jınen Azad (TJA) aktivistleri, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekilleri Saliha Aydeniz, Remziye Tosun, Hişyar Özsoy, Musa Farisoğlları, İmam Taşçıer, Remziye Tosun, Semra Güzel, HDP Diyarbakır İl ve ilçe yöneticileri ile çok sayıda yurttaş katıldı. Anmada sık sık “Şehit Namırın” sloganları atıldı.

‘KİMSE BU YAŞANANLAR UNUTULDU DEMESİN’

Anmada konuşan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık, onlarca insanın olduğu bir ortamda patlamanın yaşandığını belirterek, katliamın faillerinin kimler olduğunun herkesçe bilindiğini kaydetti. Yaşanan patlamada 5 kişinin yaşamını yitirdiğini 400 kişinin ise yaralandığını anımsatan Hülya, bu günün asla unutulmayacağını vurguladı. Hülya,”O gün burada insanlar demokrasiye ve adalete güvenerek gelmişlerdi. Diyarbakır o gün yine özgürce yaşamaya olan inancını ve taleplerini yükseltti. Unutmadık. Bize yapılanları unutmadık. Ama bu bize barışa, adalete ve özgürlüğe olan inancımızı da azaltmadı bundan sonra da azaltamayacak. Burada hayatını kaybeden bütün şehitleri anıyor ve yaralıların yanında olduğumuzu belirtiyorum. Adil bir yaşam için çaba sarf edip örgütlenerek bizi korkutmak isteyenlere inat daha güçlü olmamız gerekiyor.  Kimse bu yaşananlar unutuldu demesin” dedi.

 Anma, katliamın yaşandığı alana karanfil bırakılması ardından son buldu.

Bu haber 313 kez okundu.
Diyarbakır - 19:50 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.