Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

50 milyonluk vurgun davasında 1 tahliye!

Diyarbakır - 24 Nisan 2021 16:06 A A

Diyarbakır’da tarihe geçen 50 milyonluk kuyumculuk vurgununda önemli bir gelişme yaşandı.

Diyarbakır’da, aralarında kamu görevlilerinin de bulunduğu birçok kişinin birikimlerini toplayıp 50 milyon TL’lik dolandırıcılık yaptıkları gerekçesiyle haklarında 350 yıl hapis istemiyle dava açılan 3 sanıktan biri tahliye edildi.

350 YIL CEZA İSTENİYORDU

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, geçtiğimiz yıl aralarında Vali, kaymakam, yargı ve emniyet mensupları gibi birçok kamu çalışanlarının birikimlerini toplayıp, ”Paranızı işleterek, size banka faizinin çok üzerinde kar payı verelim” diyerek iki yılda 50 milyon TL’lik dolandırıcılık yaptıkları ileri sürülen kuyumcular Zülküf Ortaç, Zülfikar Ortaç ve Serdar Adıgüzel ile ilgili soruşturma başlatmıştı. Soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede 51 kişi mağdur olarak yer almış, hazırlanan iddianamede, nitelikli dolandırıcılık suçundan Zülfikar Ortaç, Zülküf Ortaç ve Serdar Adıgüzel hakkında 350 yıl hapis istemiyle dava açılmıştı.

İLK DURUŞMA MART AYINDA YAPILDI

Davanın ilk duruşması geçtiğimiz Mart ayında Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmüştü. Duruşmada söz alan müştekiler, mağdur olduklarını belirterek zararlarının karşılanmasını talep etmişti.

MAHKEME DURUŞMAYI 4 HAZİRAN TARİHİNE ERTELEDİ

Söz alan tutuklu Zülküf Ortaç ve Serdar Adıgüzel ise, yaşananlardan haberlerinin ve bilgilerinin olmadığını ileri iddia ederek tahliyelerini talep etmişti. Duruşmada avukatların, üst düzey bürokratlarla ticari ilişki ya da emanet para ilişkisi yaşayıp yaşamadıkları sorusuna yanıt veren Ortaç, hiçbir üst düzey bürokratla bir ticari ilişki içerisinde olmadıklarını iddia etmişti. Mağdur ve sanıkları dinleyen mahkeme heyeti sanıklar Zülküf Ortaç, Serdar Adıgüzel ve Zülfikar Ortaç’ın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı 4 Haziran tarihine ertelemişti.

ARA KARARDA TAHLİYE KARARI

Ancak geçtiğimiz günlerde sanık avukatlarının tahliye başvurusunu değerlendiren mahkeme, ara kararda Zülküf Ortaç’ın tahliyesine karar verdi. Mahkemenin tahliye kararını hangi gerekçe ile verdiği öğrenilmezken, Savcılığın karara itiraz edip etmeyeceği merak konusu.

Bu haber 1158 kez okundu.
Diyarbakır - 16:06 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.