17° Parçalı bulutlu
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

850 esnaf kepenk kapattı 35 bin kişi işsiz kaldı

Bağlar - 10 Ocak 2021 12:50 A A

Koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan ekonomik darboğazlık esnafa kepenk kapattırıyor, işsizler artıyor. Diyarbakır’da son 5 yılda 850 esnaf kepenk indirdi, 35 bin kişi işsiz kaldı.

İşsizlik ve yoksulluğun yaşandığı kentlerin başında gelen Diyarbakır’da, koronavirüs salgınıyla birlikte işsizlik ve yoksulluk daha da arttı. Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) verilerine göre, son bir yılda 850 esnaf kepenklerini kapatmak zorunda kaldı. Hem esnafın kepenk kapatması hem de işlerine devam eden esnafların azalan talep nedeniyle personel istihdamında küçülmeye gitmesi nedeniyle de 30 ile 35 bin kişi işsiz kaldı.

Diyarbakır’da 42 esnaf odasının bağlı olduğu ve yaklaşık 60 bine yakın esnafın üye olduğu DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu, yaşanan ekonomik kriz nedeniyle birçok esnafın kepenk indirmek zorunda kaldığını koronavirüsün ise bu süreci hızlandırdığını kaydetti. Kentte bulunan yaklaşık 60 bin esnaf ve ona bağlı olan 100 bine yakın insanın zor günler geçirdiğini vurgulayan Ebedinoğlu, krize daha fazla dayanamayan 850 esnafın son bir yılda işyerlerini kapattığını söyledi. Hem işyerlerinin kapanmasından dolayı hem de koronavirüs tedbirleri kapsamında iş yerlerini geçici süreliğine kapatmak zorunda kalan esnafın, talep yetersizliği nedeniyle daralmaya gittiğini ve personel azaltma yoluna gittiğini vurgulayarak bu iki sebepten dolayı da 30 ile 35 bin kişinin işsiz kaldığını aktardı.

‘BÖYLE DEVAM EDERSE TABLO AĞIRLAŞACAK’

İşsiz kalanların, sürecin normale dönmesiyle işlerine dönmesini beklediklerini kaydeden Ebedinoğlu, ancak kepenk kapatan esnafın bir daha işleri geri dönmeyi beklemediklerini, bu esnafın piyasadan çekildiğinin altını çizdi. Sürecin uzaması durumunda krizin daha derinleşeceğini ve işsizlik ve kepenk kapatma sayısının daha artacağını dile getiren Ebedinoğlu, normale dönmenin uzaması durumunda krizin topluma yansımasının çok büyük olacağı uyarısında bulunarak, “İnsanlar hala umut içinde. Bir an önce bu pandeminin bitmesini, iş yerlerine dönmeyi istiyorlar. Ama bu böyle devam ederse tablo daha da ağırlaşacak.” ifadesini kullandı.

‘5 YILLIK FAİZSİZ KREDİ SAĞLANMALI’

Pandemi nedeniyle esnafın zor günler geçirdiğini dile getiren Ebedinoğlu, hükümetin yardım ve desteklerin şu aşamada yeterli olmadığını anlattı. Esnafın ayakta kalması için destek beklentisi içinde olduklarını ifade eden Ebedinoğlu, “Bu destekler esnafın ayakta kalabilmesi için yeterli değildi. Esnaflar için Bağ-Kur ve vergi borçlarının bir kısmı ertelendi, yine faizsiz 25 bin TL kredi verildi, ama bu yardımlar şu anda kapalı olan esnaflar için yeterli değil. Şu anda o esnaflar kirasını dahi ödeyemiyor. Esnafların ayakta kalabilmesi için bir yıl geri ödemesiz 5 yıllık 100 ile 200 bin TL’ye yakın nakit desteği verilmesi gerekiyor.” diye konuştu.

Bu haber 472 kez okundu.
Bağlar - 12:50 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.