12° Parçalı bulutlu
  • EURO 6.62
  • DOLAR 6.09

Bakan Soylu, Kulp’ta şehitlerin uğurlama törenine katıldı

Diyarbakır - 13 Eylül 2019 18:55 A A

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile İl Valisi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, aile ekonomilerine katkı sağlamak amacıyla Kulp ilçesi kırsalında odun toplamaya giden sivillerin bulunduğu araca PKK’lı teröristlerce düzenlenen saldırıda şehit düşen Ömer Yıldız, Abit Yıldız, Siraç Yıldız ve Ahmet Ay için düzenlenen cenaze törenine katıldı.

Aile ekonomilerine katkı sağlamak amacıyla Kulp ilçesi kırsalında odun toplamaya giden sivillerin bulunduğu araca PKK’lılar tarafından düzenlenen saldırıda şehit düşen Ömer Yıldız, Abit Yıldız, Siraç Yıldız ve Ahmet Ay için Kulp Merkez Camii’nde tören düzenlendi. Törene İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Erkan Kandemir, Vali ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, kurum ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, şehit yakınları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Şehitleri uğurlama töreni yapılan bir dakikalık saygı duruşuyla başladı, ardından şehitlerin özgeçmişleri okundu.

Şehit cenaze töreninde söz alan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Erkan Kandemir, üzüntülerini dile getirdi.

Yapılan saldırıyı kınayarak ve şehitlere Allah’tan rahmet dileyerek konuşmasına başlayan Bakan Soylu, “Muharrem ayındayız.Hz Hüseyin’in şehadetinin içersinde olduğu, bizi yine bizle buluşturduğu bir ayın içersindeyiz. Hüseyinlerimizi uğurluyoruz. Ömer 15 yaşındaydı, mazlumdu. Siraç ailesini, eşini, 2 çocuğunu bırakarak Allah’a kavuştu, Hüseyin gibi. Biliriz ekmeğine giden ibadetine gider. Ahmet de aynı. İnancımız bize, ‘sabredin’ der. Allah sabredenle beraberdir. Bu milletin birlik hamuruna sahip çıkmanıza minnettarız. Sizinle beraber, bu çocuklarımıza dua eden milyonlarca kardeşimiz var. Allah bizi Ömer, Abit, Ahmet ve Siraç’ımıza mahcup etmesin. Sığınacağımız yer Allah’tır. Cumhurbaşkanımız, başsağlığı ve sabır diliyor.” ifadelerini kullandı. 

Kılınan cenaze namazından sonra şehitlerin cenazeleri, dualar eşliğinde cenaze araçlarına taşındı. Bakan Soylu, şehit Ömer Yıldız’ın cenazesini bir süre omzunda taşıdı. Törenin ardından Ömer Yıldız, Abit Yıldız, Siraç Yıldız cenazeleri toprağa verilmek üzere Kulp’un Koçkar Mahallesi’ne Ahmet Ay’ın cenazesi ise Tuzla Mahallesi’ne uğurlandı.

Kaynak: Diyarbakır Valiliği Basın Bürosu

Bu haber 564 kez okundu.
Diyarbakır - 18:55 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.