11° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

“Açlık grevlerinin sona ermesi için Hükümet tecridin bitirildiğini açıklasın!”

Diyarbakır - 7 Mayıs 2019 14:50 A A

Açlık grevindeki milletvekilleri ortak bir açıklama yaparak, ‘Açlık grevlerinin sona ermesi için hükümetin tecridin bitirildiğini açıklamasını istediler.

Açlık grevindeki HDP’li Milletvekilleri Leyla Güven, Dersim Dağ, Murat Sarısaç ve Tayip Temel, yaptıkları ortak açıklamada, Sekiz yıl aradan sonra Abdullah Öcalan’ın avukatları ile bir görüşme yaptığını hatırlatarak, “Bu görüşme son derece önemli ve tarihidir. Ancak şu soruyu da akıllara getirdi, “Biz nasıl bir ülkede yaşıyoruz ki keyfi bir şekilde, hiçbir hukuki dayanağı olmadan engellenen avukat görüşü oldu diye seviniyoruz?” Evet, hepimiz buruk bir sevinci yaşıyoruz. Çünkü bu görüşme olsun diye aylardır bedenler eriyor. Bu görüşme olsun diye 8 gencecik insan yaşamını ortaya koydu. Bu görüşme olsun diye annelerimiz her gün yerlerde sürükleniyor. Bu görüşme olsun diye binlerce evde 6 aydır tencere kaynamıyor. Bir devlet kendi yasalarını uygulasın diye, yasalar herkes için eşit uygulansın diye!” dedi.

AÇLIK GREVLERİNİN SONA ERMESİ İÇİN HÜKÜMET TECRİDİN BİTİRİLDİĞİNİ AÇIKLASIN!

Açıklamada, şöyle denildi: “Sayın Öcalan’ın son mesajında önemle altını çizdiği gibi, “İçinden geçtiğimiz tarihi süreçte derin bir toplumsal uzlaşıya ihtiyaç vardır. Türkiye’nin ve hatta bölgenin sorunlarını, başta savaş olmak üzere, fiziki şiddet araçlarıyla değil yumuşak güçle yani akıl, politik ve kültürel güçle çözebiliriz.” İşte bunun gibi önemli mesajlar kamuoyuna ulaşabilsin diye mücadele ettik ve tecridin tümden ortadan kalktığı bir ortamda Sayın Öcalan’ın ülke ve bölge çapında demokratikleşme ve barışa çok daha önemli katkılarının olacağı aşikârdır. İmralı’da sürdürülen uygulamalara son verileceğine dair en ufak bir güvence verilmeden Sayın Öcalan ile gerçekleştirilmiş olan bu görüşmenin, hükümetin bir süreliğine elini rahatlatma niyetiyle yapılmış olduğu kaygısını taşıyoruz. Bu yüzden direnişimiz kararlılıkla devam ediyor.  Şu anda iktidardan beklenen en önemli iş, tecridin tümden ortadan kaldırıldığını topluma deklare etmektir. Böyle bir açıklama Türkiye demokrasisine sunacağı önemli katkının yanında aynı zamanda açlık grevlerini de sona erdirecek bir adım olacaktır”

Bu haber 533 kez okundu.
Diyarbakır - 14:50 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.