13° Parçalı bulutlu
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

AFAD’dan gerçeği aratmayan tatbikat

Bölge - 21 Kasım 2019 16:49 A A

Afet ve Acil Durum Müdahale Hizmetleri Yönetmeliği kapsamında her yıl yapılan afet konulu tatbikat,  Diyarbakır İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nde Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak illerinden gelen 13 Kurum, 188 personel, 2 köpek ve 37 aracın katılımıyla gerçekleştirildi.

Diyarbakır İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nde Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan 5 ilden gelen ekiplerin de katılımıyla gerçeği aratmayan tatbikat yapıldı. Tatbikatı Vali Yardımcısı ve DİSKİ Genel Müdür V. Ahmet Naci Helvacı ile İl Emniyet Müdürü Şükrü Yaman ilgiyle izlerken, tatbikata Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığına bağlı ekipler de katıldı.

Afet ve Acil Durum Müdahale Hizmetleri Yönetmeliği kapsamında her yıl yapılan afet konulu tatbikat,  Diyarbakır İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nde Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak illerinden gelen ekiplerin de katılımıyla gerçekleştirildi. Gerçeği aratmayan tatbikata 13 Kurum, 188 personel, 2 köpek ve 37 arac katıldı.

Ekiplerin tatbikatı öncesinde açıklamalarda bulunan Diyarbakır Vali yardımcı ve DİSKİ Genel Müdür V. Ahmet Naci Helvacı tatbikatın amacının ekiplerin afetlere hazır olup olmadığını test etmek ve ekiplerin eşgüdüm içerisinde çalışmasını sağlamak olduğunu söyledi. Gerçeğinin yaşanmaması temennisinde bulunan Helvacı tatbikatla ilgili “Türkiye Afet Müdahale Planı doğrultusunda geçen yıl yapılan tatbikatın bu sene tekrarından oluşan bir etkinlik. Bu çevre 5 İlden AFAD birlikleri olmak üzere emniyet, jandarma sağlık, telekom ve dedaşına kadar her türlü kamu ve özel kuruluşların paydaş olduğu birlikte yürüttüğü bir etkinlik. Bu faaliyetin ve bu tatbikatın ana hedefi bu türde bir afatın vuku bulduğunda tüm ilgili kurumların, tüm paydaşların eş güdüm içerisinde olaya müdahale etmesini sağlayıcı bir mekanizma oluşturmak ve bu mekanizmaya hazır olup olmadığımızı test etmek amacıyla buradayız” diyerek AFAD ve katılımcı kurum ekiplerine teşekkür etti.

Gazetecilere yapılan bilgilendirmenin ardından UMKE, AFAD, İtfaiye, Emniyet Jandarma ve DEDAŞ ekipleri tatbikat alanında performanslarını sergiledi. Senaryo gereği önce trafik kazasında yaralanan yaralılara müdahale eden polis, 112, UMKE, AFAD ve itfaiye ekipleri, araçta sıkışan yaralı sürücüyü itfaiye ekiplerinin demir kesme makinesi yardımıyla sıkıştığı yerden kurtararak ambulansa nakil etti. Daha sonra bir akaryakıt istasyonunda gaz kaçağı ve yangın nedeniyle yaralanan vatandaşlara müdahale eden ekipler yaralılara müdahale ederken Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığına bağlı ekipler de çıkan yangına müdahale etti. Tatbikatta UMKE ve AFAD ekipleri yüksek bir binadan yaralıları iplere bağlanan sedyeler aracılığıyla tahliye ederken, İtfaiye ekipleri de mahsur kalan vatandaşları itfaiye merdiveni aracılığıyla tahliye etti. DEDAŞ ekipleri ise kopan yüksek gerilim tellerinin onarımını gerçekleştirdi. Tatbikatta senaryo gereği yıkılan bir bina etrafında jandarma ekipleri güvenlik önlemi aldı. Hem enkaz altındaki yaralıların hem de kendi can güvenliklerini tehlikeye atıp AFAD ve UMKE ekiplerinin çalışmasını engelleyen vatandaşlara jandarma ekipleri müdahale etti.

Gerçeği aratmayan tatbikat sonunda Vali yardımcı ve DİSKİ Genel Müdür V. Ahmet Naci Helvacı tatbikatta görev alan ekiplere teşekkür etti.

Bu haber 895 kez okundu.
Bölge - 16:49 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.