23° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Ağustos Ayında vişne ağacı çiçek açtı!

Bölge - 29 Ağustos 2021 17:38 A A

Elazığ’ın Sivrice İlçesinde bir evin bahçesindeki vişne ağacı Ağustos ayında çiçek açtı. Bunu gören vatandaş şaşkınlığını gizleyemezken, Ziraat Mühendisleri, vişne ağacının çiçek açmasının iklimlerin değiştiğinin kanıtı olduğunu ifade ederek, Bunun istenilen bir olay olmadığını, ürün kayıplarının kaçınılmaz olacağını söyledi.

Elazığ’ın Sivrice İlçesinde bir sitedeki evinin bahçesindeki vişne ağacı Ağustos ayında çiçek açtı. Bu anları gören vatandaş şaşkınlığını gizleyemedi.

VİŞNE AĞACININ AĞUSTOS AYINDA ÇİÇEK AÇMASI ŞAŞIRTTI

Genellikle Mart ayında çiçek açmaya başlayan vişne ağacı bu yıl Ağustos ayında ikinci defa çiçek açınca görenleri şaşırttı. İlk defa böyle bir olayla karşılaştığını belirten Saim Kurucu, “Bahçemde Mart ayında çiçek açıp meyve veren vişne ağacı Ağustos ayında tekrar çiçek açtı. Sanırım havaların sıcak gitmesinden ağaçlar da şaşırdı, çiçek açtı. Ben de çok şaşırdım. İlk defa Ağustos ayında çiçek açan meyve ağacına şahit oldum” dedi.

“İKLİM DEĞİŞİKLİKLERİNİN KANITIDIR”

Görüşlerine başvurduğumuz Ziraat Mühendisleri ise, bu olayın İklimlerin değiştiğinin kanıtı olduğunu vurgulayarak, “Bunun sebebinin son yıllarda bölgede ekolojik değişimlerin, bölgeler arası iklim geçişleri, yüksek basınç ve düşük basınçtan dolayı bitkilerde vejetasyon ve generasyon arasındaki sıcaklık ve soğukluk istekleri değişmesi sonucu yani bir taraftan uyumaya geçiş süreci yaşamaya başlarken gelen bir yüksek sıcaklık bitkide uyanmaya sebep olabilir, aksi hali de olur. Bazen soğuk havalarda aynı çiçeklenmeyi görebiliyoruz. Sonuç tamamıyla iklimlerimizin değiştiğinin kanıtıdır. Bu istenilen bir olay değildir. Ürün kayıpları kaçınılmazdır” diye konuştu.

Sait BAYRAM’ın Özel Haberi

Bu haber 589 kez okundu.
Bölge - 17:38 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.