Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Akildiz: “Devletin görevi vatandaşın malını, canını korumak”

Diyarbakır - 1 Ağustos 2021 21:57 A A

Demokrasi ve Atılım Partisi Diyarbakır Merkez Yenişehir İlçe Başkanı Eczacı Erdal Akildiz, Konya’nın Meram ilçesi Hasanköy Mahallesi’nde 7 Kürt vatandaşın katledilmesiyle sonuçlanan olayla ilgili devletin görevlerinden bir tanesinin de vatandaşın malını ve canını korumak olduğunu belirterek, daha önceden yargıya intikal etmiş bir olay olmasına rağmen yetkililerin neden gerekli tedbirleri almadığına dikkat çekti.

Konya’nın Meram ilçesi Hasanköy Caddesi Özşahin Sokak’taki bir evde aynı aileden 7 kişinin öldürüldüğü katliama yönelik tepkiler çığ gibi büyümeye devam ederken, ülkede birçok kesim olayı şiddetle kınayarak faillerin bir an önce bulunup adalete teslim edilmesini ve en ağır şekilde cezalandırılmasını talep ediyorlar.

Kısa süre önce Afyon, Ankara ve Konya’da benzer ırkçı saldırıların meydana geldiğine dikkat çeken Demokrasi ve Atılım Partisi Yenişehir İlçe Başkanı Eczacı Erdal Akildiz, “Türkiye’de çok sayıda nefret suçu işlenmektedir. Ve ne yazık ki Türkiye’de nefret söylemi ile suçlarının düzenlenmesiyle ilgili sorun alanları oldukça büyüktür. Türkiye’de nefret suçları ile ilgili kapsamlı bir yasal düzenlemenin eksikliği sistematik bir biçimde bu saldırıların devam etmesine de zemin hazırlamaktadır. Son dönemde özellikle Kürtlere yönelik saldırıların sayısında artış yaşanması da bu cezasızlık ortamının bir ürünüdür. Bunun yanı sıra yorgun, bitkin ve aciz iktidarın ötekileştirme dilinden kaynaklı katliamların İzmir HDP İl Binasına yapılan saldırı ile başladığını ifade ederek şunları söyledi: “Aile yakınlarının ve aile avukatının açıklamalarına baktığımız zaman daha önce yaşananlar katliamın habercisiydi. Vatandaşın malını, canını, huzur ve güvenliğini sağlamakla yükümlü olan devletin kolluk kuvvetleri, almaları gereken tedbirleri neden göz ardı ettiler. Aynı aileden 7 kişinin katledilmesi olayının arkasındaki neden hemen araştırılıp kamuoyu ile paylaşılmalıdır. Geldiğimiz noktada Hükümet, iktidarını koruyabilmek için toplumun bir kesimini ötekileştirerek ve ayrıştırarak hedef haline getirmiş, bunun sonucu olarak bu tür olaylara zemin hazırlamıştır” dedi.

Akkildiz, Ülkenin her tarafının yangın yeri olduğuna değinerek, “Demokrasi ve Atılım Partisi olarak, toplumsal barışın önündeki en temel sorun olan nefret diline ve ırkçı politikalara asla prim vermeyeceğiz. Etnik kimliğinden ötürü kimsenin ötekileştirilmediği, hak, hukuk ve adaletin herkes için eşit olacağı bir Türkiye’de yaşayacağız. Konya’da katliama uğrayan Dedeoğlu ailesine başsağlığı dileklerimi iletirken yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet diliyorum” ifadelerini kullandı.

Bu haber 977 kez okundu.
Diyarbakır - 21:57 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.