29° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Akmeşe: “Diyarbakır, tüm insanlık tarihinin hülasası olan bir şehirdir…”

Çüngüş - 26 Mayıs 2021 14:52 A A

Çüngüş Belediye Başkanı Ali Suat Akmeşe, Diyarbakır Fethinin 1382. Yıldönümü nedeniyle kutlama mesajı yayımladı.

Başkan Akmeşe, mesajında, Diyarbekir’in tüm insanlık tarihinin hülasası olan bir şehir olduğunu ifade ederek, şöyle dedi:

“Tevhit medeniyetinin merkezleri olan şehirler vardır, Diyarbakır tevhit medeniyetinin ilk merkezlerinden birisidir. Allah’ın yeryüzünün en hayırlıları olarak belirttiği Elyesa ve Zülkifl Hazretleri tevhit mesajlarını Diyarbakır’dan dünyaya ilan etmişlerdir.

“BİR ŞEHİRDE ANCAK DİN VE MEDENİYET VARSA O ŞEHİR MEDİNE OLUR…”

‘Şehir’ kelimesinin Arapçada karşılığı ‘Medine’dir. Bütün Medineleri doğuran bir Medine vardır. Medine, din ve medeniyet olursa ancak Medine olur. Bir şehirde eğer cehalet ve bedeviyet varsa o şehir Medine olmaz. Taş ve beton yığını olur. Bir şehirde ancak din ve medeniyet varsa o şehir Medine olur. Diyarbakır Medinedir. Hem din hem medeniyet var.  O Medinede İslam’ın en güzel şekilde yaşanması halinde o şehir erdemliler şehri olur. Diyarbakır’da böyle bir şehirdir. Erdemliler şehridir.

“FETİH, KALELERİN, SURLARIN FETHİ DEĞİLDİR. ASIL FETİH, YÜREKLERİN, GÖNÜLLERİN FETHİDİR…”

İşgal ve sömürge bizim medeniyetimizin kavramları değildir. Fetih yüreklerin fethidir, gönüllerin fethidir. Fetih kalelerin, surların fethi değildir. Müslümanlar olarak dünyanın neresine gidersek gidelim hiçbir zaman işgalci olmadık. Biz gönülleri fethetmeden surlara dokunmadık. Yürekleri fethetmeden kapılara dokunmadık. O fetih esnasında hiçbir insana haksız yere dokunmadık, ibadete çekilmiş din adamlarına dahi dokunmadık. Allah resulünün bize tavsiyesi bu olmuştur daima”

Bu haber 437 kez okundu.
Çüngüş - 14:52 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.