24° Açık
  • EURO
  • DOLAR

Aktif Yaşam Merkezi’nden yüzlerce engelli yararlanacak

Diyarbakır - 17 Mayıs 2019 08:37 A A

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin, toplam bin 12 metrekare alan üzerine inşa ettiği ve kentteki tüm engelli gruplarını bünyesinde barındırmayı hedefleyen Aktif Yaşam Merkezi’nden yüzlerce kişi faydalanıyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’nın farklı engel gruplarında yer alan bireyleri düşünerek Aktif Yaşam Merkezi’nden yüzlerce kişi yararlanıyor. Toplam bin 12 metrekare alan üzerine inşa edilen merkezde engellilere yönelik eğitim, sosyal yaşam, beceri geliştirme ve fiziksel aktiviteler gerçekleştirilecek. Engelli bireylerin uğrak mekânı haline gelecek olan yaşam merkezinde müzik, spor, bilgisayar,özel çocuklar için okul öncesi çocuk gelişimi, hobi, boyama ve seminer atölyeleri yer alıyor. Oluşturulan atölyeler sayesinde engelli bireyler,kişisel gelişimleri dışında el sanatları ile ilgili farklı tarzlarda yeni ürünlerde ortaya çıkarabilecek.

AKTİF YAŞAM MERKEZİ’NDEN ENGELLİ AİLELERDE YARARLANACAK

Hobi atölyelerinde farklı engel grupları el sanatlarına ilişkin çeşitli ürünler üretecek. Atölyelerde taş boyama, ahşap boyama, örgü örme ve maske boyama mesleklerinin eğitimleri,uzman eğitmenler tarafından verilecek. Merkezden engelli bireylerin aileleri de yaralanabilecek. Sosyal hizmet çalışmaları eşliğinde aileler ve engelli bireylere her türlü psiko sosyal destek sunulacak.

ARTI 1 KAFE İŞLETMESİ DOWN SENDROMLULARIN

Aktif Yaşam Merkezi alanı içinde oluşturulan Artı 1 Kafe’yi  down sendromlu bireyler işletiyor.İş yaşamı ile birlikte down sendromlu bireylerin sosyalleşmesini de sağlayan Artı 1 Kafe,ayrıca farkındalık sağlayarak  herkese açık olarak hizmet veriyor.

Bu haber 855 kez okundu.
Diyarbakır - 08:37 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.