28° Parçalı bulutlu
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Akyıl: ‘Kent tarihine darbedir!’

Diyarbakır - 18 Aralık 2019 17:53 A A

Diyarbakır’da yaklaşık 5 bin yıllık tarihi olan surların taşlarının sökülüp satılmasına tepki gösteren Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TURSAB) Güneydoğu Bölge Temsil Kurulu Başkanı Mehmet Akyıl, yaşanılanların tarihe adeta bir darbe olduğunu söyledi.

Dünyanın sayılı yapıları arasında bulunan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan ve 5 kilometrelik uzunluğu 12 metrelik yüksekliği ile görenleri kendine hayran bırakan yapının taşlarını satanlar kadar alanlarında sorumlu olduğunu belirten, TURSAB Güneydoğu BTK Başkanı Akyıl “Yaklaşık bir haftadan beridir konuyu yakından takip etmekteyiz. Dünyada benzeri bulunmayan, Çin Seddi’nden sonra uzunluk açısından ikinci, yükseklik ve genişlik açısından birinci olan bir yapıdan bahsediyoruz. 5 bin yıldır ayakta dimdik duran surlarımızın adeta yıkımını kimse kabul edemez.” diye konuştu.

VALİLİK VE BELEDİYE HAREKETE GEÇTİ

Kent turizminin gelişmesi konusunda kendilerine destek olan Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun konuyla yakından ilgilendiğini belirten Akyıl, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz kent turizmcileri olarak periyodik kontrollerin artık aralıksız bir şekilde devam edeceğine inanmak istiyoruz.  İddialar arasında yer alan Sur üzerine işlenmiş ve günümüze kadar gelmiş güneş, yıldız sembolleri, kaplan, boğa, çift başlı kartal, akrep ve at kabartmaları olan taşları Cafe restorant veya iş yerlerine dekorasyon olarak götürenlerin de bu taşları yerine iade etmesi gerekiyor. Bu kabartma ve işlemeler sadece kendi yerlerinde önem arz etmektedir.”

Bu haber 595 kez okundu.
Diyarbakır - 17:53 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.