28° Açık
  • EURO 6.64
  • DOLAR 5.82

Algoloji ile migren ağrılarına son!

Diyarbakır - 5 Şubat 2019 11:34 A A

Diyarbakır’da hizmet veren Algoloji (ağrı bilimi) Yandal Uzmanı Dr. Serdar Çatav, girişimsel yöntemlerle migren ağrılarına yüzde 95 oranda son veriyor.

Günümüzde insanların en çok çözüm aradığı, hayat koşullarını tamamen olumsuz yönde etkilediği migren ağrılarının ağrı bilimi ile ortadan kalkabileceği bildirildi. Uzmanlar, önce ilaç tedavisi uyguladıkları hastalarda ağrıları dindiremediği taktirde, girişimsel yöntemleri devreye sokup çeşitli iğneleme yöntemleri ile migren ağrısına son verebiliyor.

Ağrı bilimi ile ilgili bilgi veren Algoloji Yandal Uzmanı Dr. Serdar Çatav ise, algolojinin 34 yıldır popüler olmaya başladığını söyledi. Fizik tedavi, nöroloji ve anestezi anabilim dallarını yapan doktorların, bunun üzerine iki yıl algoloji ihtisası alıp eğitimi tamamladığına dikkat çeken Çatav, şöyle devam etti: ”İnsanlar doktora gidip tedavi sonrası ağrıları dinmiyorsa ve bu ağrılar 3 ayı geçiyorsa biz bunlara kronik ağrılar diyoruz. Biz ilk başta ağrının kaynağını bulmaya çalışırken çeşitli tanısal yöntemler kullanıyoruz. Ağrıyı bulduktan sonra ilk önce ilaç tedavisi bununla da geçmiyorsa girişimsel tedavi yöntemlerine başvuruyoruz. Girişimsel tedavi de çeşitli iğne tedavilerinden oluşuyor, ameliyathanelerde yapılıyor. Uzun süreli tecrübelerimiz ve bilimsel yayınlarımız da var bu konuda. Baktığımız zaman migren ağrısı insanların hayat kalitesini çok düşürüyor. Ayrıca migren tedavisinde kullanılan ilaçlar insanların hem ağrılarını geçirmiyor veya ciddi yan etkileri oluyor bu da girişimsel yöntemleri arttırıyor. Botoks, sinir blokaj işlemleri veya radyo frekans işlemleri gibi yöntemlerle hastanın ağrılarında yüzde 95’e varan azalma görülebiliyor. Şu ana kadar 3 binden fazla hastaya bu tedaviyi uygulamışımdır, yüzde 90’lara varan başarı oranlarımız vardır.”

Bu haber 655 kez okundu.
Diyarbakır - 11:34 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.