31° Parçalı bulutlu
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Altaç: ‘Bağlar’ın tamamı kentsel dönüşüme alınmalı’

Bağlar - 15 Ekim 2020 14:52 A A

Diyarbakır Gelecek Partisi İl Başkanı Aydın Altaç, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca Bağlar’ın Kaynartepe Mahallesi’nde başlatılacak kentsel dönüşüm projesine ilişkin açıklama yaptı.

Kentsel dönüşüm projesinin çok eksik yanları olması nedeniyle Kaynartepe Mahallesi’ne pek fayda sağlamayacağını ve gerçek manda bu bölgenin ihtiyaçlarını karşılamayacağını iddia eden Altaç, Bağlar’ın tamamına ilişkin mastır plan çalışmasının yapılması için hükümete çağrıda bulundu.

Diyarbakır Gelecek Partisi İl Başkanı Aydın Altaç, merkez Bağlar ilçesindeki çarpık yapıların sona erdirilmesi için hükümetin titizlik ve önemle üzerinde durduğu, Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu’nun da “en büyük hayalimdir” dediği ve kurulan irtibat bürolarıyla halka anlatıldığı kentsel dönüşümün 54 dönümlük alanda başlayacağı ilk etap olan Kaynertepe Mahallesi’nde bulunan esnafı ziyaret etti. Burada esnafın sorun ve taleplerini dinleyen Altaç, gelecek yılın ortalarında burada başlayacak olan kentsel dönüşüm hakkında açıklamalarda bulundu.

“KARARNAMENİN KAYNARTEPE’YE FAYDASI OLMAYACAK”

Altyapı sorunu, maliyet belirsizliği, bilgi eksikliği, cevap bekleyen birçok soru ve hazırlığı yapılmayan birçok konunun olması nedeniyle kentsel dönüşüm kararnamesinin Kaynartepe Mahallesi’ne faydasının pek olmayacağını ileri süren Altaç, “Vatandaşların bu konu ile ilgili beklentilerini ve taleplerini almak, olabilecek sıkıntıları konuşmak için ziyaret gerçekleştirdik. Gördüğümüz şu ki bu kararnamenin çok eksik yanlarının olduğunu gördük. Kaynartepe deyip geçmeyeceksin. Çok ciddi bir nüfusu var. Bence bu kararnamenin Kaynartepe’ye faydası olmayacak. Benim gördüğüm ve şuan ki yaşadığımız diyalogdan sonra bunu çok net olarak gördük. Çünkü bunun altyapısı yok. Bütçesi belli değil. Bunun bir filibite çalışması yok. Bu vatandaşın kafasında çok ciddi soru işaretleri oluşturmuş. Önümüzdeki süreçte burada olabilecek bir kentsel dönüşüm çalışmasından sonra vatandaş nasıl geçinip barınacak? Bunlarla ilgili çok ciddi bilgi eksikliği var. Vatandaş inanmıyor” dedi.

“BU PROJE BÖLGENİN İHTİYAÇLARINI KARŞILAYACAK BİR ÇALIŞMA DEĞİL”

Kentsel dönüşüm sürecinde muhatap olabilecek kimselerin olmadığını öne süren Gelecek Partisi İl Başkanı Altaç, “Tabi bir de Sur olayı var. Yaklaşık 4 yıldır bir arpa yolu aşama kaydedemedik. Vatandaşlar halen evlerini alamadılar. Hatta kamulaştırma paralarını alamadılar. En son aldığımız bilgiler. Sur ilçemizde vatandaşın Çevre Şehircilik Bakanlığıyla yapmış olduğu sözleşmenin şartları bile yerine getirilmemiş. Şuan da muhatap yok. Şimdi siz Kaynartepe ile ilgili böyle bir karar aldığınıza zaman onun muhatabı kim olacak, kentsel dönüşüm nereden başlayacak, yıkımlar nasıl olacak, vatandaşa yıkım öncesinde ve sonrasında nasıl bir imkân tanınacak? Bunlar çok ciddi muamma.  Onun için bu proje gerçek manada bu bölgenin ihtiyaçlarını karşılayacak bir çalışma değil. Çok net söylüyorum” iddiasında bulundu.

“HÜKÜMET DİYARBAKIR’A KATKI YAPMAK İSTİYORSABAĞLARIN TAMAMIYLA İLGİLİ MASTIR BİR PLAN ÇALIŞMASI YAPILIR”

Altaç, sözlerine şöyle devam etti“ Eğer burada Diyarbakır’a katkı yapmak istiyorsa hükümet, Bağlar’ın tamamıyla ilgili mastır bir plan çalışması yapılır ve bununla ilgili gerek konut gerek iş yeri gerek geçim gerek kira yardımı bunun bütün hukuki alt yapısı maddi anlamda bütçesi hazırlanır. Ondan sonra karar açıklanır ya da uygulanır. Bu bahsettiğim hiçbir hazırlık yok. Onun için vatandaşımızın bu hususla ilgili mağdur olmasını ya da Sur’da yaşananların burada da yaşanmasını asla kabul etmeyiz. Gelecek Partisi olarak bütün kadrolarımızla bunun önünde duracağız. Burada binlerce insan yaşıyor ve hepimizin çok sağlıklı karar alması gerekiyor. Hiçbir vatandaşımızın burada mağdur olmasına asla izin vermeyeceğiz.”

Bu haber 1854 kez okundu.
Bağlar - 14:52 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.