31° Parçalı bulutlu
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Altın ve Döviz Tavan yaptı!

Bağlar - 8 Ağustos 2020 13:21 A A

Altın ve döviz kurları art arda rekorlar kırmaya başladı. Saniyeler içinde değişen kurlar nedeniyle Türk Lirası Dolar karşısında değer kaybediyor. Yükselen döviz kurlarının iş dünyasına yansımasını değerlendiren iş insanları, “Böyle devam ederse ekonomik olarak çökmenin yanında istihdamda düşüş ve işsizliğin daha fazla yükselmesi söz konusu olabilir” dedi.

Türk Lirası’nın ABD Doları karşısında Temmuz ayı boyunca devam eden yatay seyri, son haftalarda yerini değer kaybına bıraktı. Dolar/TL kuru art arda rekorlar kırmaya başladı. Kur, son olarak 7,3662 seviyesine kadar çıktı. Türk Lirası yılbaşından bu yana ABD Doları karşısında yüzde 22’den fazla değer kaybetti. Kurlarda yaşanan dalgalanmalarını değerlendiren iş insanları, sürecin giderek korkutucu bir hal aldığına dikkat çekti.

KAYA: ‘DÖVİZE GEÇİŞ YAŞANMAMALI’

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya, şöyle konuştu: “Dönemsel olarak böylesi krizler yaşanabiliyor. Vatandaşların bu süreçte dövize yüklenmemesi ve yeni girişimlerden uzak durması gerektiğini düşünüyorum. Bulunulan durumu kurtarma noktasında çalışma yapmalılar. Yetkililerinde gerekli çalışmalar için harekete geçmesi gerekmektedir.”

EBEDİNOĞLU: ‘İŞLETMELER KAPANMA NOKTASINA GELEBİLİR’

Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odası (DESOB) Başkanı Alican Ebedinoğlu, esnafların zor durumda olduğunu vurgulayarak,“Pandemi nedeniyle sıkıntılar zaten yaşanıyordu. Birçok işletme yüzde 50 kapasite ile çalışıyor. Bunun üzerine dövizde yaşanan bu dalgalanma esnafı çok fazla etkiledi. Altın ve döviz dalgalanması esnafa ve tüccara büyük bir yok getirecek gibi duruyor. Yetkililerin biran evvel devreye girmesi gerekiyor. Aksi halde esnaflar işletmelerde küçülmeye hatta kapatmaya bile gidebilir. Bunun sonucunda da istihdam azalacağı için işsizlik sorunu da daha belirgin bir şekilde yaşanabilir” ifadelerini kullandı.

TOSUNLU: ‘EKONOMİ UMUT VERMİYOR’

Güçlü Sanayici ve İşadamları Derneği (GÜÇSİAD) Bölge Başkanı Mervettin Tosunlu, ekonominin giderek kötüleştiğini belirterek şu ifadeleri kullandı: “Ekonomi giderek kötüye doğru ilerliyor. Ekonomi artık umut vermeyecek duruma geldi. Toplumun en alt tabakasından en üst tabakasına kadar herkes büyük kayıplar yaşadı. Bu sıkıntılı süreçten işadamları çok fazla etkilendi. İşadamlarımız yatırım yapmaktan çekiniyor. Hükümetin bu konuya bir çözüm bulması gerekiyor. Aksi halde toparlanamayacak boyutta kayıplar yaşayabiliriz.”

BAKIREZA: ‘YASTIK ALTI PİYASAYA SÜRÜLMEDİKÇE DÜZELME OLMAZ’

Müstakil İşadamları Derneği (MÜSİAD) Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Bakıreza, “Dalgalanmalardan iş dünyası çok fazla etkilendi. Yükselmelerden dolayı herkes bir bekleyiş içerisinde ve altın, dolar alma yarışına girdi. Yastık altında saklanan birikimler piyasaya sürülmelidir. Bu birikimler piyasaya çıkmadıkça TL değer kaybetmeye devam edecektir. Bu sıkıntılı süreçte bekleyiş devam ettiği için iş girişimleri askıya alındı buda beraberinde istihdamın düşmesine sebebiyet verdi” diye konuştu.

Kaynak: Güneydoğu Güncel

Bu haber 992 kez okundu.
Bağlar - 13:21 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.