29° Açık
  • EURO
  • DOLAR

‘Anneler Evlatlarına Kavuşmalı’

Bağlar - 18 Eylül 2019 21:19 A A

HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde başlattıkları evlat nöbeti devam ediyor. Annelerin sayısı giderek artarken, Diyarbakır halkı annelerin oturma eylemini değerlendirdi ve ekledi: ‘’Anneler evlatlarına kavuşmalı’’

HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde çocuklarının kandırılarak dağa kaçırıldığını iddia eden annelerin oturma eylemi devam ediyor. Evlatlarına kavuşmak için bekleyen annelerin sayısı ise her geçen gün artış gösteriyor. Annelerin istekleri ve oturma eylemine dair görüştüğümüz siyasi parti temsilcileri, kanaat önderleri, STK temsilcileri ve vatandaşların ortak söylemi ise “Anneler evlatlarına kavuşmalı. Hiçbir anne gözyaşı dökmemelidir” oldu.

HDP’Lİ CEYLAN: ‘’AİLELERİMİZİN SAMİMİYETLERİNDEN ŞÜPHEMİZ OLMADI’’

Oturma eyleminin gerçekleştiği parti olan HDP Diyarbakır İl Başkanı Zeyyat Ceylan:  “Başından beri ailelerimizden ve samimiyetlerinden hiç şüphemiz olmadı. Annelerimizin çocuklarını aramaları en doğal haklarıdır. Partimizin önüne gelip oturmalarını saygıyla karşılıyoruz. Ancak AKP ve MHP iktidarı aileleri siyasi olarak kullanıyor. HDP’nin kapanması için çaba sarf ediyorlar. Bizler barışçıl bir politika istememize rağmen siyasi iktidar savaş politikasında ısrar ediyor. HDP savaş istediği için çocukları kaçırıyor diye söylemler ortaya atıyorlar. HDP olarak her türlü savaş politikasının karşısındayız. Ayrıca Amed dâhil 3 şehrimize kayyum atandı. Kayyum sonrası herkesimden tepkiler gelmeye başladı. AKP kayyum olayında istediği desteği göremeyince evladını arayan anneleri kullanmayı amaçladı. Şehit asker, polis ve sivil ailelere desteğimiz sürekli olacaktır. Şuanda oturan ailelerimizle bir diyalogda oluşturduk. Kirli politikalardan uzak, barışıl ve çözüm odaklı bir siyaset izlemeye devam edeceğiz. Annelerimizin her zaman yanında olacağız.”

AK PARTİLİ BUDAK: ‘’HİÇBİR ANNENİN GÖZYAŞI AKMAMALIDIR’’

AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Süleyman Serdar Budak: “HDP önünde oturan annelerimize desteğimizi her zaman vereceğiz. HDP ve PKK’nın da ailelerin sesini duyup, çocuklarına kavuşmaları için adım atmalarını bekliyoruz. Hiçbir annenin gözyaşı akmamalıdır. Ayrıca devletimiz çok güçlü bir yapıya sahip olduğu için ailelerimize ve diğer geride kalan çocuklarına sahip çıkacaktır.”

VEJDİN ENSARİOĞLU: ‘’ANNELERİN ÇIĞLIKLARINA SES VERMEK GEREKİYOR’’

Siyasi Partilerin Diyarbakır İl Başkanları annelerin evlatlarını kavuşması gerektiğini söyledi. İYİ Parti Diyarbakır İl Başkanı Vejdin Ensarioğlu, “Annelerin oturma eylemi giderek vatandaşların dikkatini çekiyor. Annelerin çığlıklarını duymak gerekiyor ve çığlıklarına ses vermek gerekiyor. Hükümet üzerine düşeni yapmalı ve gereken çalışmalar için kolları sıvamalıdır. Hiç kimsenin anneleri siyasi malzeme yapmaması gerekiyor. Devletin bakanlarının ve siyasi partilerin HDP İl Başkanlığı önüne gitmesini garip karşıladık. HDP Türkiye’de legal bir parti olduğu için ona uygun davranılmalıdır. Ama bilinmesini istiyoruz ki her zaman annelerimizin yanındayız”

SP İL BAŞKANI BOZAN: ‘’TERÖR SORUNLARI İKTİDARIN ELİNDEDİR’’

Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan: “İktidarın temel görevi vatandaşın sorununu gidermektir. Başka bir görevi ise can ve mal güvenliğinin alınmasıdır. Unutulmamalıdır ki güvenlik tamamen iktidarın elindedir. Bir insan işsizde olsa, terör örgütüne de katılsa bundan devlet yani iktidar sorumludur. Ak Parti 18 yıldır iktidarda yer alıyor. Bu terör sorunları tamamen iktidarın sorunudur. İktidar partisi üzerine düşeni yapmalıdır. Başka bir partinin önünde oturmak çözüm değil. Hiçbir siyasi partinin terörü desteklemesini doğru bulmuyoruz. İktidarın da siyasi partilerinde üzerlerine düşeni yapmaları gerekiyor. Ayrıca barış anneleri, Cumartesi anneleri gibi diğer acılı annelere de kulak verilmelidir. Diğer annelere müdahale edilmesi ve sadece HDP önünde oturan annelere destek verilmesini samimi bulmuyoruz. Asıl amaç annelerin acısı değil amaç HDP’nin kapatılmasına zemin hazırlamaktır. HDP’nin terörle ilişkisi sabit ve delile dayalı olursa tabi ki de kapatılmalıdır. Sorunların kaynağına inilmelidir. Ülkemizde bir barış süreci oldu ve dağdan inin siyaset yapın deniliyordu. Ama bugün elinde silah olmayanlara bile siyaset yaptırılmıyor. Annelerin evlatlarına kavuşmasını ve gözyaşlarının dinmesini diliyoruz. Türk, Kürt, Laz, Çerkez tüm annelerin ortak noktası evlatlarıdır. Umarım annelerin ağlamadığı ve siyasi rantlara kurban edilmediği günlere geliriz. “

VATAN PARTİSİ: MİLHALİOĞLU: ‘’ANNELERİN EYLEMİNİ DESTEKLİYORUZ’’

HDP önünde oturan annelere destek amacıyla ilk ziyareti gerçekleştiren Vatan Partisi Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Haluk Milhalioğlu:  “Başından beri annelerin eylemini destekliyoruz. Annelerimizin yanında olduğumuzu dile getirmek için çeşitli basın açıklamaları yaptık. Annelerin eylemini haklı buluyoruz ve bizde üzerimize düşeni yaptık. Zaten partimizin çizgisi ve HDP’ye yaklaşımı çok net bir şekilde ortadadır. HDP’nin kapatılması gerektiğini düşündüğümüz için HDP’de bizleri İl Başkanlığı önünde görmek istemedi. Emniyet güçlerimiz sayesinde herhangi bir müdahale ve sorun çıkmadı. Dilerim ki anneler başarılı olur ve evlatlarına kavuşurlar. HDP ve PKK’nın çocukları kandırıp kaçırmadığı günler görmeyi diliyorum”

MEMİŞ: ”ANNELERİN DURUŞU DEVAM ETMELİDİR”

Memur- Sen ve Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Yunus Memiş: ‘’Hacire anneyle başlayan ve çok fazla anneye ulaşan bu yürekli annelerin çığlığı bir çığa dönüştü. Siyonist, emperyalist düzeni tepe taklak eden bu annelerin duruşu devam ediyor ve etmelidir. Anneler ilk kez örgüte karşı bir baş kaldırış sergiledi. Annelerin haklı istekleri artık PKK’yı korkutuyor. Kürtler artık uykudan uyandılar. Evlatlarına değerlerine sahip çıkıyorlar. Amaçları tamamen çocuklarına ulaşmak, kavuşmaktır. Sur, Cizre, Nusaybin’de PKK’nın ve HDP’nin gerçek yüzü ortaya çıktı. Artık annelerin sesine kulak verilmelidir. Annelerin ağlamasına göz yumulmalıdır”

ÖGER: ‘’ANNELERİN FERYATLARINA SES VERİLMELİDİR’’

Yeşil Yıldız Bağımlılıklarla Mücadele Derneği Başkanı Yahya Öğer : ‘’PKK terör örgütü kurulduğu günden beri Türk, Kürt, Ermeni, Çerkez, Laz demeden herkese zarar veriyor. 1979’dan beri birçok insanı hiç uğruna öldürdüler. Cenevre Sözleşmesinde yasak olmasına rağmen çocukları silâhaltına aldılar. Kendi idealleri için vatandaşın çocuğunu kullandılar. Annelerimiz bugün çocukları için oturuyorlar. Feryatlarına ses verilmelidir. Siyasetten uzak tamamen barışçıl bir çözüm üretilmeli ve anneler evlatlarına kavuşmalıdır. Annelerin dili, ırkı, rengi, dini yoktur. Tüm annelerin sesine kulak verilmelidir.”

TOSUNLU: ‘’ANNE YÜREĞİ DENİLEN KAVRAM OLDUKÇA FARKLIDIR’’

Diyarbakır’ın önde gelen kanaat önderlerinden Mervettin Tosunlu ise şu ifadeleri kullandı:“ Anne yüreği denilen kavram oldukça farklıdır. Ailelerimizin yanındayız. HDP’nin de daha ılımlı bir politika sergilemesini bekliyoruz. Ailelerimizi ziyaret etmek istiyoruz. İlerleyen günlerde yanlarına gideceğiz. HDP milletvekilleri bütün çocukları kendi çocukları gibi görüp, sahiplenmelidir. “

AYDIN: “ANNELER AĞLAMASIN”

Adil Aydın:  ‘’Sur’da bir çatışmalı istila meydana geldi ve o süreçte Sur zorlu ve engebeli bir süreçten geçti. O süreçte herkes tamamen sustu ve görmezden geldi. Şuanda HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde oturan annelerin de sorunu aslında temelde o çatışmalı süreçlerin bir sonucu olarak ortaya çıktı. HDP önünde oturan annelerin en doğal hakkı çocuklarını aramaktır. Evladı olan insanlar annelerin duygu ve acılarını zaten biliyor.  Sonuç itibariyle dağa gidenlerin yerleri ya cezaevi yada mezarlık oluyor. Bir vatandaş olarak ben çocukların dağa çıkmasına karşıyım. Çocukların yeri okullar ve annelerinin yanıdır. Dağ, ölüm ve cezaevi çocuklarımıza yakışmıyor. Düşünüyorum da bizim çocuklarımız dağda olsaydı bence tepkimiz daha sert olurdu. Ben orada taş üstünde taş bırakmazdım. Hepimiz evlat sahibiyiz ve nasıl ki çocuklarımızın başı ağrıdığı zaman kıyamıyorsak onlara annelere de öyle yaklaşmalıyız. Her zaman annelerin yanındayız ve desteklerimiz annelerimizle beraberdir. Gelin hep beraber dağa giden çocukları engelleyelim. Olaylara tepkisiz ve duyarsız kalmayalım. Memleket bizim olduğu gibi bu memleketin her bir çocuğu da bizim evladımızdır. Annelerimizin tez vakitte çocuklarına kavuşmasını diliyorum”

(Yağmur ENSARİ’nin Özel Haberi)

Bu haber 2109 kez okundu.
Bağlar - 21:19 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.