12° Açık
  • EURO 6.36
  • DOLAR 5.77

Araştırma Hastanesinde keyfi uygulama iddialarına sert tepki!

Diyarbakır - 8 Ağustos 2019 15:35 A A

Diyarbakır Öz Büro İş Sendikası üyeleri, geçen yıl yayımlanan 696 sayılı KHK ile kadroya geçen üyelerinin baskıya maruz kaldığını ve bazı özlük haklarından yoksun bırakıldığını savunarak, mağduriyetlere sert tepki gösterdi.

Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde bir araya gelen Hak-İş’e bağlı Öz Büro İş Sendikası üyeleri, Basın açıklaması yaptı.  Basın açıklamasını okuyan Öz Büro İŞ Sendikası Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Aküzüm, 2 Nisan 2018 tarihinde 696 sayılı KHK ile kadroya geçen üyelerinin o tarihten itibaren ekonomik kayıplar yaşadığını savundu.

“PSİKOLOJİK BASKILAR DAYANILMAZ”

2 Nisan 2018 tarihinde 696 sayılı KHK ile kadroya geçen üyeleri o tarihten itibaren yaşadıkları ekonomik kayıplar ve her geçen gün artan psikolojik baskılar dayanılmaz boyutlara ulaştığını dile getiren Aküzüm, taşeron çalışanıyken yaşanan hak kayıplarının, haksız ve yanlış uygulamaların sebebi olarak taşeron sistemini görüyor bunu anlayabildiklerini söyledi. Aküzüm, “Ancak kadrolu olduktan sonra bu sorunların ve haksızlıkların artarak devam ediyor olmasını asla kabul etmiyoruz. Hastane gibi insan sağlığını ve insan yaşamını doğrudan etkileyen hizmet süreçlerinin başarılı olmasının yolu çalışanların motivasyonu ve performansından geçmektedir. Ancak üzülerek ifade edelim ki bu durum göz ardı edilmekte, bir kısım idareciler tarafından üyelerimize uygulanan psikolojik baskıların ardı arkası kesilmemektedir. 696 sayılı KHK gereği tüm haklarımızla kadroya geçirilmiş olmamıza rağmen, eğitim intibaklarımız, yüzdelik dilimlerimiz, enflasyon farklarımız bordrolarımızdan çıkartılmıştır. 2018 yılında Yüksek Hakem Kurulu Toplu İş Sözleşmelerindeki zam oranı yüzde 4 artı yüzde 4 iken, enflasyon oranı yüzde 21’dir. Kamuda çalışan tüm işçi, memur ve hatta emekliler enflasyon farklarını almışken ağır iş koşullarında çalışan üyelerimize yüzde 13’lük enflasyon farkının verilmemesini asla doğru bulmuyoruz. 696 sayılı KHK’nın 112. maddesinde Kamu Çerçeve Protokolü imzalanabileceği açıkken kadroya geçtiğimiz tarihten bugüne 16 ay geçmiş olmasına rağmen neden kamu çerçeve protokolü imzalanmadı. Hastanedeki hizmet süreçlerinin olmazsa olmazları olan HBYS çalışanlarının kadroları neden hala açıklanmıyor?. Memurların ve diğer kamu çalışanlarının nakil ve tayin hakları olmasına rağmen kendileri de kamu çalışanı olan üyelerimizin bu haktan yoksun olmaları aile bütünlüklerini ciddi şekilde bozmaktadır. Bütün bu sorunların yaşanmasının en temel sebebi 696 sayılı KHK değil, yöneticilerin keyfi ve yanlış yorumlarıdır. Keyfi uygulamaları ile üyelerimiz üzerinde baskı ve mobing uygulayan idarecilerin bulunduğu işyerlerinde çalışmak üyelerimiz için dayanılmaz hale gelmiştir. Kamuda işini özveriyle yapan ancak taşeron sistemindeyken yıllardır büyük mağduriyetler yaşayan üyelerimizin sorunlarının hala çözülmemesi nedeniyle görevlerinin gereklerini yerine getirmekte ihmal gösteren bir kısım kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunma zorunluluğumuz doğmuştur. Yapılan tüm bu haksız uygulamaların sona erdirilmesi ve iş yerindeki huzurun ve etkin, verimli çalışma ortamının tekrar sağlanabilmesi amacıyla yapacağımız suç duyurusu sonucunda yüce Türk yargısının, sorumlular hakkında en ağır cezaya hükmedeceklerine olan inancımız tamdır” diye konuştu.

SAĞLIKTA ŞİDDET ARTIYOR

Sağlıkta şiddet olaylarının her geçen gün artığını aktaran Öz Büro İŞ Sendikası Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Aküzüm, Pazartesi günü Ağrı Doğubeyazıt Hastanesi’nde görev yapmakta olan üyeleri Ahmet Akbaş hasta yakınları tarafından bıçaklanarak ağır bir şekilde yaralandığını hatırlattı. Aküzüm, “Şu anda görev yaptığı hastanenin yoğun bakımında yaşam mücadelesi veren üyemize acil şifalar diliyoruz. Sağlıkta şiddet olaylarının bir an önce son bulması için hastane yönetimlerimizi ve bakanlıklarımızı göreve davet ediyoruz. Sonuç olarak 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile yüzbinlerce insanı mutlu eden Cumhurbaşkanımızın kararname ile güvence altına aldığı haklarımızın bordrolarımızdan çıkartılmış olması hem KHK’ya hem de mevzuata aykırılık teşkil etmektedir. Bütün ilgililerden Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda hareket etmelerini, çalışan mağduriyetinin önlenmesi ve kamu zararının önüne geçilmesi konularında hassasiyet göstermelerini talep ediyoruz” dedi. Kaynak: İHA

Bu haber 773 kez okundu.
Diyarbakır - 15:35 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.