27° Açık
  • EURO 6.39
  • DOLAR 5.69

Araştırma Hastanesini lağım suyu bastı!

Diyarbakır - 10 Ağustos 2018 11:22 A A

Daha önce alt yapıyla ilgili birçok olumsuz görüntüye sahne olan Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin zemin katındaki bölümleri kanalizasyon hattının patlaması sonucu sular altında kaldı. Hastane yönetimi sorunu çözmek için kanalizasyon şebekesinin yenilenmesi amacıyla 27 Temmuz’da yaptığı ihalenin yer tesliminin 3 Ağustos’ta yapıldığı öğrenildi

Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi yine olumsuz görüntülere sahne oldu. Hastanenin kanalizasyon borusunun patlaması üzerine hastanenin zemin katında bulunan bazı bölümler kanalizasyon suları ile doldu.

Bir hasta yakını tarafından çekilen görüntülerde hastanenin zemin katında bulunan koridorlarının atık sularla dolduğu görülüyor. Öyle ki görevlilerin kanalizasyon suyunun içerisinde çizmeleri ile gezdiği görülüyor. Bu görüntüleri kayda alan bir hasta yakını, durumun ne zamandan beri böyle olduğunu sorduğu çalışanlardan aldığı yanıt ise iki haftayı aşkın süredir bu halde olduğu. Söz konusu görevli, durumu başhekimliğe bildirmelerine rağmen herhangi bir müdahalede bulunulmaması sonucu atık borularında yeni patlamaların yaşandığını ve yemekhane bölümünün bulunduğu yerdeki koridorların ve bazı bölümlerin sular altında kaldığını ifade etti.

FİZİKİ EKSİKLİKLERDEN KAYNAKLI SORUNLAR

Yapımına 2005 yılında başlanan ve 2010 yılında hizmete açılan Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi, geride kalan 8 yıllık sürede fiziki eksiklikler yüzünden birçok sorunla gündeme geldi. Mera olan ve zemininde kaynak suyu bulunan hastane arazisi, bu görüntülerle geçtiğimiz yıllarda birçok kez gündeme gelmişti. Yağmur suyu drenaj sistemi birkaç kez elden geçirilen hastanede fiziki eksikliklerden dolayı sorunlar bitmek bilmiyor.

ALT YAPI ŞEBEKESİ YENİLENECEK

Öte yandan hastane yönetiminin sorunun çözümü için uzun zamandan beri çalışmalar yaptığı; alt yapı ve kanalizasyon şebekesinin yenilenmesi için ihale yaptığı belirtildi. 8 yıl önce yapılan hastanenin kanalizasyon ve alt yapı sisteminde çökme olduğu ve yeni kanalizasyon sisteminin yapılması için 27 Temmuz’da ihaleye çıkarıldığı; ihalenin bazı teknik ve idari prosedürler gereği sonuçlanmasının zaman aldığı ve 3 Ağustos’ta ise yer tesliminin yapıldığı bildirildi.

HASTA YAKINLARI: ÇİLE ÇEKTİRMESİNLER

Geçtiğimiz yıllarda çevre düzenlemesi yapılan hastanenin bu çalışma ile yeniden inşaat alanına döneceğini belirten hasta yakınları ise çalışmanın en kısa zamanda bitirilmesi gerektiğini belirterek, “Milletin cebinden çıkan paralar, plansız ve eksik çalışmalar yüzünden çarçur ediliyor. Yıllarca hastane çevresinin bozuk zemininde çamur ve sular içinde bırakıldık. Hastane ve bodrum katı defalarca sular altında kaldı. Sürekli eksik alt yapıdan söz ediliyor. Eksikse neden teslim alınıp açıldı? Bir hastane 8 yılda bir çok kez bu sorunla karşı karşıya kalıyorsa burada yanlış yapılan bir şeyler vardır. Çözümü ötelemek yerine bir kere de çözsünler. Buraya gelen hastalara da hasta yakınlarına da çile çektirmesinler” dedi.

Haber: M. Uğur ÇAKIL/YENİGÜN ÖZEL

Bu haber 148 kez okundu.
Diyarbakır - 11:22 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.