Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Asgari ücret beklentileri karşılayamadı!

Diyarbakır - 28 Aralık 2020 14:36 A A

Asgari ücret 2 bin 825 TL olarak belirlendi. Artış, işçi konfederasyonlarının beklentilerini karşılayamadı.

Hükümet, 2021 yılı için asgari ücreti brüt 3 bin 577 lira, net 2 bin 825 lira olarak belirledi. Asgari ücretteki artış, artış işçi konfederasyonlarının beklentisinin altında kaldı. Ücretin en az 3 bin TL olmasını isteyen Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) ve Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ) Diyarbakır Bölge Temsilciliği asgari ücret taleplerine ilişkin basın açıklaması yaptı.

TÜRK-İŞ 7’inci Bölge Temsilciği binası önünde yapılan ortak açıklamada konuşan TÜRK-İŞ 7’inci Bölge Temsilcisi Bahri Zülküf Karakoç, “İşçiler ve aileleri için insana yakışır yaşam düzeyini sağlayacak bir asgari ücret belirlenmesi milyonlarca işçinin beklentisi ve ortak talebidir.” dedi.

‘AİLELERİN İHTİYAÇLARI DİKKATE ALINMALI’

Ücret artışında koronavirüs salgını sürecinde daha da önem kazandığına işaret eden Karakoç, “İşçilere aileleriyle birlikte yeterli yaşam şartlarını sağlayacak bir ücretin güvence altına alınması günümüz yeni Covid-19 salgını döneminde daha da önem kazanmıştır. Üçlü yapıda çalışmalarını sürdüren Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), asgari ücret düzeyinin belirlenmesinde işçilerin ve ailelerinin ihtiyaçlarının dikkate alınması gereğini önemle belirtmektedir.” ifadelerini kullandı.

‘TÜİK’İN TUTARINA AİLE UNSURU YOK’

Asgari ücretin işçilerin aileleriyle birlikte geçimini sağlayacak ücret olduğunu, tüm aile bireylerinin hakkı olduğunu ve pazarlık konusu edilmemesini isteyen Karakoç, “Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından görev verilen Türkiye İstatistik Kurumunca bekar bir işçi için hesaplanan yaşama maliyeti Kasım 2020 ayı itibariyle net 2 bin 792 TL’dir. Açıklanan bu tutarda aile unsuru yoktur, dikkate alınmamıştır. 2020 Aralık ayında gerçekleşecek fiyat artışı ile asgari ücretin geçerli olacağı 2021 yılı muhtemel fiyat artışları da bulunmamaktadır.” diye konuştu.

‘TALEBİMİZİN ARKASINDA DURUYORUZ’

“Bütün bu unsurları kapsayacak bir asgari ücretin,  tüm bir yıl boyunca kesintiler nedeniyle azalma olmadan işçinin eline geçmesi sağlanmalıdır.” diyen Karakoç, “Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda belirleyici olan Hükümetin tutumudur. Geçmiş kimi yıllarda olduğu gibi Hükümet tercihini, iktisaden dar ve sabit gelirli kesimler için kullanmalıdır. İnsan onuruna yaraşır bir geçimi sağlayacak bir asgari ücretin yürürlüğe girmesi için tüm imkanlarını seferber etmelidir. İşçi temsilcileri insan onuruna yakışır bir düzeyde asgari ücret belirlenebilmesi için Komisyon çalışmaları sırasında temel alınması gereken ilkeleri belirlemiş ve kamuoyu ile paylaşmıştır. Üç İşçi Konfederasyonu, 4 Aralık 2020 günü ortaklaştırdıkları insan onuruna yaraşır bir asgari ücret belirlenmesi talebinin arkasında durmaktadır. Çalışanların kabul edeceği, işçilerin mutlu olacağı bir asgari ücret ancak bu şekilde mümkün olacaktır.” şeklinde konuştu.

Bu haber 413 kez okundu.
Diyarbakır - 14:36 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.