26° Parçalı az bulutlu
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

AYM, ‘Tırşik’i düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirdi!

Diyarbakır - 20 Nisan 2020 11:05 A A

Anayasa Mahkemesi, bölgenin yemeklerinden olan ‘tırşik’ın başkasını eleştirmek amacıyla niteleme olarak kullanılmasının düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında olduğuna karar verdi.

Anayasa Mahkemesi, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, davet ve ziyafetlerin vazgeçilmez yemeği olan “tırşik” hakkında ilk defa bir karar verdi. Yapımında çok sayıda malzemenin kullanılması nedeniyle “ne idüğü belirsiz” anlamında kişilere yönelik bir eleştiri anlamında da kullanılmaya başlanan “tırşik”, bir rektör ile bir öğrencinin davasıyla gündeme geldi. Olay Anayasa Mahkemesi’ne taşındı. Mahkeme, bir kimse için eleştiri amaçlı “tırşik” nitelemesi kullanmanın düşünce ve ifade özgürlüğü olduğuna karar verdi.

REKTÖR İLE ÖĞRENCİ KARŞI KARŞIYA GELDİ

“Barış için Akademisyenleri Bildirisi” veya “Bu Suça Ortak Olmayacağız” adıyla yayınlanan ve 2 binin üzerinde akademisyenin imzasını taşıyan bildiri nedeniyle Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş ile Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğrencisi Çağrı Yılmaz’ı karşı karşıya getirdi. Akademisyenlerin bildirisine imzası bulunan Ankara Üniversitesi’nin akademisyenlerinin Kanun Hükmünde Kararname ile kamu görevlerinden ihraç edilmesine tepki gösteren Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğrencisi Çağrı Yılmaz, Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş’i hedef alarak sosyal medya hesabından paylaşımlarda bulundu.

Öğrenci Çağrı Yılmaz, 2017’nin Şubat 8, 9 ve 11 tarihlerinde yaptığı 3 paylaşımda, Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş’i hedef alarak, “La sana diyoruz tırşik İbiş, kıracağız elbet çarkını”, “Buradayız, biradayız!!! Anladın sen onu İbiş”, “La tırşik İbiş ben de ‘Hayır’ diyorum, sen de beni kovsana okuldan” diye paylaşımda bulundu.

MAHKEME ‘TIRŞİK’I HAKARET KABUL ETTİ

Ankara Üniversitesi Rektörü İbiş’in öğrencisi Çağrı Yılmaz’dan şikayetçi olmasıyla hakkında “tehdit” ve “hakkaret” suçundan dava açılan Yılmaz, Ankara 23’üncü Asliye Mahkemesi’nde görülen davada, “tehdit” suçundan beraat etti, “hakaret” suçundan 8 bin 840 TL para cezasına çarptırıldı. Yerel mahkeme gerekçeli kararında, “tırşik” kelimesinin içine her şey katılan bir yemeği ifade ettiği gibi Anadolu’da “ne idüğü belirsiz, bir söylediği ötekini tutmayan, ne olduğu belirsiz insan anlamlarına geldiğini”, dolayısıyla bu ifadenin katılanın onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek anlam taşıdığını belirtti.

ANAYASA MAHKEMESİ ‘İFADE ÖZGÜRLÜDÜR’ DEDİ

Verilen cezayla Çağrı Yılmaz kararı Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı. Anayasa Mahkemesi, “İlgili paylaşımlar müştekinin üniversitede bir kısım akademisyenin ihraç edilmesine ses çıkarmadığı gerekçesiyle müştekinin tutumunu eleştirir nitelikte olduğunu belirterek, başvurucunun düşünce ve ifade özgürlüğü hakkının ihlal edildiğine ve ilk derece mahkemenin kararın sonuçlarını ortadan kaldırılmasına karar verdi.

Kaynak: Güneydoğu Güncel

Bu haber 1159 kez okundu.
Diyarbakır - 11:05 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.