28° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Bağımlılık yalnız bireyi değil aileleri de perişan ediyor!

Diyarbakır - 15 Ocak 2021 10:23 A A

Yeşil Yıldız Bağımlılıklarla Mücadele Derneği  Başkanı Yahya Öger, dernek olarak danışmanlık hizmeti verdiklerini ifade ederek, madde bağımlılarıyla ilgili yürek burkan dramatik durumlara tanıklık ettiklerini söyledi. Bağımlı erkeklerin cefasını eşleri çektiğini, ailelerin perişan olduğuna işaret eden Öger, Birçok ailenin çıkmazın içerisinde maalesef debelenip durduğunu, bir çözüm bulamamaktan yakındıklarını vurguladı.

Öger, Yeşil Yıldız Bağımlılıklarla Mücadele Derneği’nin madde bağımlılarıyla mücadelede etkin bir rol aldığına işaret ederek, “Madde bağımlılarına ve ailelerine danışmanlık hizmeti veriyor. Tedavi süreçlerini takip ettiği gibi uzman kadro ile pandemi sürecinde Yeşil Yıldız Akademi online eğitim hizmetini de ücretsiz gerçekleştiriyor. Dernek ayrıca yazılı materyaller, konferanslar, sosyal medya olanaklarıyla ve ilgili kurum yetkilileriyle yaptığı yüz yüze görüşmelerle madde bağımlılığıyla olan mücadelesini Diyarbakır’da ve bütün Türkiye’de daha da etkin hale getirmeye çalışıyor” diye konuştu.

“ÇOK İLGİNÇ DRAMLARA TANIKLIK EDİYORUZ” 

Çok ilginç dramlara tanıklık ettiklerini ifade eden Öger, Bizi çok fazla etkileyen ise tedavi, terapi ve görüşme süreçlerinde tanıklık ettikleri aile hikayeleri. “Her ailede bir hikayeyle karşılaşıyoruz, hepsi de yürek burkan hikayeler. Ailelerle görüşmelerimizde çok ilginç dramatik dramlara tanıklık ediyoruz” dedi.

“CEFAYI EŞLERİ ÇEKİYOR!”

Öger, Madde bağımlısı olanların kendi ailelerine büyük bir sıkıntı yaşattığına değinerek, şöyle dedi:

“Bu durumda olanların cefasını da eşleri çekiyor haliyle, ailece çok ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Ailede sadece maddi sıkıntılar değil aynı zamanda psikolojik sıkıntılar da yaşanmaktadır. Bağımlı birey çoğu zaman  şiddet uygulamakla beraber çocuklarını tehdit ediyor, ekonomik anlamda aileye büyük kayıp verebiliyor. Ekonomik anlamda dibe vuran aileler, bağımlı bireylerden dolayı çevresinde itibarsızlaşıyor.

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU’YA MÜCADELE TEŞÜKKÜRÜ

Özellikle kolluk kuvvetlerine teşekkürü borç biliriz. Sayın Süleyman Soylu’nun uyuşturucu konusundaki çalışmaları göz dolduruyor. Sayın Soylu’nun 2020 Avrupa Uyuşturucu Raporu Türkiye’de nüfusa göre, yaşam boyu madde kullanım yaygınlığının Avrupa’nın 10’da 1’i oranında olduğudur. Sosyal medya paylaşımda, 2018 yılı uyuşturucu bağlantılı ölümlerin milyon nüfusa göre AB ortalamasının milyonda 23,7, Türkiye’de ise 12 olduğu belirtilirken, “Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (EMCDDA) üyesi 30 ülke arasında milyonda ölüm oranında Türkiye 18. sırada. Daha iyisi için çalışmaya devam”

BİLGİLENDİRME FAALİYETLERİ

Yeşil Yıldız Bağımlılıklarla Mücadele Derneği Başkanı Yahya Öger, Madde bağımlılığı sorununa çözüm bulabilmek için dernek olarak büyük bir gayret içinde olduklarını anlatarak, bu çerçevede vatandaşlarla, sivil toplum örgütleriyle, siyasi  partilerle ve kurumlarla sıkı bir diyalog kurmak istediklerini ancak maalesef birçok kesimin bu olaya duyarsız kaldığını, örtbas etmeye çalıştığına şahit olabiliyoruz. Bazı kişiler bağımlılığı kendisine ve ailesine yakıştırmıyor. Tedavi noktasında da  çoğunlukla sorumluluk almaktan kaçınıyor. Birçok sivil toplum kuruluşunun söz konusu bağımlılıkla mücadele noktasında projeler aldığını ama bu projelerin büyük bir kısmının alakasız yerlerde kullanıldığına şahit olabiliyoruz. Madde bağımlılığı ile mücadelede ihmal edilmeye çalışılan bir durumla karşı karşıyayız ve her geçen gün  toplumda infial uyandırabilecek hikayelerle karşı karşıya kalabiliriz. Eğitim, tedavi ve rehabilitasyon noktasında yalnız bir STK değil diğer STK’lara tıpkı Yeşilay’a ayrılan bütçe gibi bütçe verilmeli tekkeleşen değil  alanda kim varsa bu konuda bir biriyle hizmette yarışmaya teşvik edilmelidir” ifadelerini kullandı.

Sait BAYRAM’ın Özel Haberi

Bu haber 480 kez okundu.
Diyarbakır - 10:23 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.