23° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Bağlar Belediyesi Atıl Durumdaki Araziyi Parka Çevirdi

Bağlar - 23 Mayıs 2021 12:23 A A

Bağlar Belediyesi, Bağcılar Mahallesi’nde atıl durumda bulunan 25 bin metrekarelik araziyi parka çevirerek çevredeki vatandaşların huzur içerisinde dinlenebileceği yaşam alanı haline getirdi. Parka, dünyada robotu icat eden ilk bilim insanı olan ünlü İslam bilgini El-Cezeri’nin ismi verildi. Başkan Beyoğlu, “Yürüttüğümüz bu hizmet kervanında hamd olsun kentimiz özüne dönüyor” ifadelerini kullandı.

Bağlar Belediyesi, ilçeye kazandırdığı park ve yaşam alanları ile cadde ve sokaklarda, topluma mal olan önemli bilim ve kültür insanlarının isimlerini yaşatmaya devam ediyor. Yapımı tamamlanan parka, bölgeden yetişen ve dünya çapında bilim adamı olarak bilinen El-Cezeri’nin ismi verildi.

Türkiye’nin en büyük mahallesi olarak kabul edilen Bağcılar Mahallesi’nde atıl durumda bulunan arazi belediyenin imkanlarıyla parka dönüştürülerek, oluşan yeşil ve doğal alanlar ile vatandaşlar için dinlenme ve yaşam adası haline getirildi. Diyarbakır iklimine özgü ağaçların monte edildiği park 25 bin metrekarelik alanı kapsıyor.

 “HAMD OLSUN, DİYARBAKIR’IMIZ ÖZÜNE DÖNÜYOR”

Dünyada ilk robotu keşfeden bilim insanı olarak bilinen, aynı zamanda ünlü İslam bilgini ve Kürt alimi olan El-Cezeri 12.yüzyılda yaşamış olup bilim ve ilim dünyasına yön veren bir çok eseriyle biliniyor. Parkta incelemelerde bulunan Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, “Amacımız milletimize huzur bulacakları yaşam alanları kazandırmak ve çok şey borçlu olduğumuz değerlerimizin isimlerini vererek yeni nesillerin hafızasında bu bilgeleri ve ilim insanlarını yaşatmaktır. Bu parkımıza El-Cezeri’nin ismini verdik. Halkımız bu kararlardan çok memnun. Hamd olsun Diyarbakır’ımız özüne dönüyor. Bu yöndeki çalışmalarımız devam edecek.

Bu haber 592 kez okundu.
Bağlar - 12:23 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.