Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Bağlar Belediyesi’nden anlamlı park isimleri

Bağlar - 14 Mart 2021 12:35 A A

Ak Partili Bağlar Belediyesi, kendi imkanlarıyla inşa ederek vatandaşların hizmetine sunduğu park ve yeşil alan projelerine bölgede yetişip dünyaya nam salan önemli ilim insanlarının isimlerini vererek bölge halkının takdirini kazandı.  Belediyenin binalarına da bölgeden yetişen âlim ve ilim insanlarının portre, hayat hikayeleri ve sözleri işlendi.

Son iki yılda 80 bin metre kareden fazla yeşil alan çalışması yaparak kendi imkanlarıyla ilçeye yeni park ve dinlenme alanları kazandıran Bağlar Belediyesi, bölgeye ait çınar, meşe, sığla, kandil ve lale ağaçlarını monte ettiği bu eserlere verdiği isimlerle de yankı uyandırdı. Bölgede yetişen ve hem Türkiye’ye hem dünyaya mal olan ilim, sanat ve bilim insanlarının isimleri verilerek anlamlı bir karara imza atıldı.

Başkan Hüseyin Beyoğlu’nun talimatıyla yeni yapılan parklara Kudüs’ü fetheden İslam komutanı ve devlet adamı Selahaddin Eyyubi, İslam alimi ve bilim insanı Ahmed-i Hani ve hem sanatı hem de sesiyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Şark Bülbülü” unvanını verdiği Celal Güzelses gibi gönüllerde taht kuran değerlerin isimleri verildi.

Başkan Beyoğlu, devam eden proje ve park çalışmaları tamamlandıktan sonra buralara da yine milli ve manevi değeri yüksek olan, hizmetleriyle hafızalara kazınarak tarihe geçen kişilerin isimlerini vereceklerini açıkladı.

“UCUBELER YERİNE KENDİ DEĞERLERİMİZİ ÖNE ÇIKARDIK”

Bölgede yetişen ilim ve irfan ehlinin yeni nesiller tarafından bilinmesini istediklerini belirten Başkan Beyoğlu, şehrin her tarafına bölgenin tarihi ve kültürü ile ilgisi olmayan ucubeler dikerek şehrin estetiğini bozmak yerine hakiki değerlerin isimlerini yaşatmayı uygun bulduklarını söyledi.

Çok sayıda teşekkür mesajı aldıklarını belirten Beyoğlu, “Selahaddin Eyyubi, Celal Güzelses ,Ahmed-i Hani ve diğer değerlerimiz. Bunların hepsinin ilim,^bilim ,sanat ve gönül dünyamızda müstesna yerleri var. Bu milletin hakiki özü ve değerleri bunlardır. Halkımızla hiçbir ilgisi olmayan ve bölgemizi yansıtmayan ucubeler dikmek yerine eserlerimize kendi değerlerimizin isimlerini verdik. Halkımız bu kararlardan çok memnun. Yüzlerce teşekkür mesajı alıyoruz. Bundan sonra hayata geçireceğimiz eser ve projelere de yine bölgemizde yetişip ülkemize ve dünyaya mal olan değerlerimizin isimlerini vereceğiz” dedi.

BELEDİYE BİNALARINA İLİM İNSANLARININ PORTRE VE SÖZLERİ

Bağlar Belediyesi, belediye binalarının içini de bölgede yetişen ilim, sanat ve bilim insanlarının portre, hayat hikayeleri ve anlamlı sözleriyle donattı.

Medeniyetlerin beşiği olan bir bölge olduklarını anlatan Beyoğlu, “Bölgemizde yetişen ve maalesef zamanla unutturulan değerlerimiz var. Birer derya olan bu isimlerin çoğu yeni nesiller tarafından bilinmiyor. Binalarımızı Ahmed-i Hani, Molla Ahmed-i Cezirî ve diğer değerlerimizin portre ve sözleriyle donattık. Kendi tarihini ve kültürünü unutan toplumlar yozlaşır. Bizim gayemiz bunun önüne geçmektir” ifadelerini kullandı.

Bu haber 729 kez okundu.
Bağlar - 12:35 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.