37° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Bağlar Belediyesine ait araca yönelik saldırıya tepki yağdı

Bağlar - 28 Temmuz 2020 07:50 A A

Diyarbakır’ın merkez Bağlar Belediyesi’ne ait temizlik aracı kimliği belirsiz kişiler tarafından önce silahlı saldırıya uğradı ardından yakıldı. Bağlar Belediyesi temizlik aracına yapılan saldırıyı siyasiler kınadı.

Bağlar Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne ait temizlik aracı Nükhet Coşkun Caddesi’nde saldırıya uğradı. Temizlik işlemleri için gelen aracı durduran yüzleri maskeli kişiler, önce silahla tehdit ettiği sürücüyü indirdi ardından aracı yaktı. Temizlik aracına yönelik yapılan saldırıya dair konuşan siyasi parti temsilcileri, “bu ve benzeri eylemler kabul edilemez. Vatandaşlara hizmet etmek için çalışan bir belediyenin araçlarının yakılması bizleri derinden üzdü. Faillerin derhal yakalanmasını bekliyoruz” dedi.

BUDAK: ‘TERÖR ÖRGÜTÜ ZAYIFLADI’

AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Süleyman Serdar Budak, saldırıya ilişkin şöyle konuştu: “Saldırının terör örgütü tarafından yapıldığını düşünüyoruz. Şoför arkadaşımızı silah zoruyla indirip aracı ateşe verdiler. Terör örgütü bu tür eylemlerle sonuç alamayacaktır. Yapılan bu saldırılar terör örgütünün ne kadar zayıfladığının göstergesidir. Saldırıyı yapanların tez zamanda yakalanıp hak ettikleri cezayı çekeceklerine olan inancımız tamdır.”

HDP’DEN KINAMA

HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan, yapılan saldırıyı kınayarak şu ifadeleri kullandı: “Yöntem olarak içeriğinde şiddet barındıran hiçbir eğilimi savunmuyoruz. Yerel yönetimlerin hizmetlerinin aksatılmaması gerekmektedir. Dün olduğu gibi bugün ve yarında demokratik ve barışçıl yaklaşımları savunacağız. Şiddetin her türlüsünün karşısında olduğumuz gibi yapılan saldırıyı da desteklemiyoruz. Faillerin yakalanmasını adaletin bir gereği olarak yargı karşısına çıkarılmasını bekliyoruz.”

KAYAALP: ‘TERÖR ÖRGÜTÜ KAOS İSTİYOR’

Yapılan eylemin terör örgütünün yeni hamlesi olduğunu ifade eden MHP Diyarbakır İl Başkanı Cihan Kayaalp, “Uzun yıllardır korku ve kaosla varlığı hissettiren bir terör örgütüyle mücadele ediyoruz. Son yıllarda Güvenlik güçlerimiz onlara nefes dahi aldırmadıkları için onlarda en iyi bildikleri yöntem ile yeniden korku ve kaos ortamı yaratmak istiyor. Yapılan olay basit bir eylem değil. Faillerinin yakalanması elzemdir Güvenlik güçlerimizin failleri yargı karşısına çıkaracağımıza inancımız tamdır” diye konuştu.

ENSARİOĞLU: ‘DİYARBAKIR’I BERABER KAZANACAĞIZ’

Tüm siyasi partilerin hizmet etme odaklı çalıştığını vurgulayan İYİ Parti Diyarbakır İl Başkanı Vejdin Ensarioğlu ise şöyle konuştu: “Yaşanan olay üzüntü vericidir. Şehrimizin bu tür olaylarla anılması bizleri üzüyor. Bütün siyasi parti temsilcilerinin ortak amacının hizmet etmek olduğunu düşünüyorum. Yapılan saldırı nedeniyle hizmetin sekteye uğratılması hedefleniyor. Ancak Bağlar Belediyesinin hizmeti sekteye uğratmayacağına inanıyoruz. Diyarbakır’ı hep beraber kazanacağız. Diyarbakır’ın gençlerini bu tür olaylarla kaybetmeyeceğiz.”

‘ÇÖP KAMYONU DEĞİL, VATANDAŞA GİDEN HİZMET YAKILDI’

Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan, “Diyarbakır’ın merkez Bağlar Belediyesine ait temizlik aracı kimliği belirsiz kişiler tarafından yakılmasını kınıyor ve çok üzüldüğümü ifade etmek istiyorum. Hizmet araçlarına veya binalara zarar vermek vatandaşa zarar vermektir. Yani bu siyasi bir mesajdan ziyade vatandaşa giden hizmeti engellemek ve darbe vurmaktır. Bu tür şiddete başvuranların bir amacı da, toplumda yani vatandaşlar arasında korku ve panik oluşturmaktır.  Şiddet ve terör olaylarının herhangi bir fikre ve ideolojiye de faydası olmayacağı muhakkaktır. Siyasi bir amaçla terör ve şiddete baş vuranların, şiddetin ve terörün hiç bir sorunu çözmediğini, sorunların ancak konuşmak ve diyalogla çözülebileceğini anlamaları ve artık bundan vazgeçmeleri gerektiğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

ERDEM: ‘DİYARBAKIR’A ZARAR VERİLİYOR’

Saldırılar nedeniyle Diyarbakır halkının büyük sıkıntı yaşadığını belirten Yeniden Refah Partisi Diyarbakır İl Başkanı Ali Erdem, “Yapılan saldırılar Diyarbakır’a büyük zararlar veriyor. Gönül isterdi ki bu tür saldırılar yerine Diyarbakır için umut verici haberlerle ilgili konuşsaydık. Yıllardır bölgemizde varlığını hissettiren bu tür saldırılar Diyarbakır’a zarar vermekten başka bir işe yaramıyor. Yapılan saldırılar nedeniyle Diyarbakır halkı büyük kayıplar yaşıyor. Böylesi üzücü hadiselerin bir daha yaşanmamasını temenni ediyoruz. Faillerin yakalanmasını istiyoruz” dedi.

‘ŞİDDET TOPLUMDAN SİLİNMELİ’

Saldırıyı kınayan Gelecek Partisi Diyarbakır İl Başkanı Av. Aydın Altaç, şu ifadeleri kullandı: “Yapılan eylemi kınıyoruz. Bölgemiz ne yazık ki bu tür hadiseler yüzünden çok sorun yaşıyor. Toplum olarak uzun yıllardır bu tür eylemlere ne yazık ki tanıklık ediyoruz. Şiddetin toplumdan tamamen silinmesini istiyoruz. Eylemi kim veya kimlerin yaptığı önemli değil. Sorumluların yakalanmasını bekliyoruz.”

‘KAOS VE HUZURSUZLUK İSTEMİYORUZ’

Siyasilerin yanı sıra vatandaşlarda yapılan saldırıyı şu sözlerle kınadı: “Bağlar’a 20 yıl sonra hizmet belediyeciliğinin gelmesi terör odaklarını rahatsız etti. Halkın kurumu olan belediye aracına yapılan saldırıyı bize yaptılar. Artık kaos ve huzursuzluk istemiyoruz.”

Kaynak: Güneydoğu GÜNCEL

Bu haber 558 kez okundu.
Bağlar - 07:50 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.