39° Açık
  • EURO 6.36
  • DOLAR 5.66

Bağlar patlamasının 12.kurbanı Habibe oldu

Bağlar - 16 Kasım 2016 15:05 A A

Diyarbakır Bağlar patlamasının ardından tam 12 gün geçti ve son kurban Habibe Aydın oldu. Diyarbakır’ın internet gazetesi olarak tüm hayatını kaybedenlere başsağlığı diliyoruz.

Diyarbakır’da PKK’lı teröristlerce düzenlenen saldırıda ağır yaralanan ve beyin ölümü gerçekleşen 17 yaşındaki Habibe Aydın’ın bağışlanan organları Antalya, Ankara, Malatya ve Diyarbakır’da 4 hastaya nakledilecek. Baba Aydın: “Kızımın organlarını can kurtarmak için bağışladık”. Ağabey Aydın: “Kardeşim de 2 yaşındayken kan bağışıyla hayata tutundu. Bu yaşına kadar başkasının kanıyla yaşadı. İnşallah onun organları başkalarında hayat bulur”. Prof. Dr. Kırbaş: “Genç kızımızın organları, Türkiye’nin çok farklı yerlerinde farklı insanlar üzerinde yaşayacak”

Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçesinde PKK’lı teröristlerce  4 Kasım’da düzenlenen saldırıda ağır yaralanan ve beyin ölümü gerçekleşen 17 yaşındaki tekstil işçisi Habibe Aydın’ın bağışlanan organları 4 kişiye hayat verecek. Teröristlerce gerçekleştirilen saldırıda ağır yaralanan ve  kaldırıldığı Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde beyin ölümü  gerçekleşen Habibe Aydın’ın organları ailesi tarafından bağışlanmıştı. Bağlar ilçesinde oturan Hacı ve Mukaddes Aydın çiftinin 5 çocuğundan  biri olan ve ailesine katkıda bulunmak amacıyla çalıştığı tekstil atölyesine  giderken PKK’lı teröristlerin bomba yüklü araçla düzenlediği saldırıda ağır  yaralanan Habibe Aydın’ın böbrekleri Ankara ve Antalya’da, karaciğeri Malatya’da, korneası da Diyarbakır’da organ bekleyen hastalara nakledilecek.
2 yaşında aynı hastanede tedavi görmüş
Habibe Aydın’ın, 2 yaşında geçirdiği bir rahatsızlık sonucu aynı  hastanede kan bağışı sayesinde hayata tutunması dolayısıyla, aile, kızlarının da  başka insanlara hayat vermesi için organlarını bağışlama kararı aldı. Baba Hacı Aydın, gazetecilere yaptığı açıklamada, saldırı sırasında  Diyarbakır’da bulunmadığını, olayı duyar duymaz kentte geldiğini söyledi. Terör örgütüne tepki gösteren Aydın, “Allahlarından bulsunlar. Başka  ne diyebiliriz? Kızımın organlarını can kurtarmak için bağışladık. Biz de zaten o  küçükken yine aynı fakültede kanını değiştirmiştik. Biz de aynısını yaptık.  İnşallah diğer vatandaşları yaşatır.” diye konuştu.  Ağabey Emin Aydın da patlama sesini duyunca hemen olay yerine  gittiklerini, kız kardeşini aradığını ancak ulaşamadığını anlattı.

Çok sevdiği arkadaşıyla el ele hastaneye götürülmüş
Kardeşinin bir gün önce çok sevdiği arkadaşı Merve’nin evinde  kaldığını ve patlama sırasında Habibe ile Merve’nin çalıştıkları tekstil  atölyesine gitmek için yolda bulunduklarını aktaran Aydın, kız kardeşine  ulaşamayınca Merve’yi aradıklarını ancak tanımadıkları birinin telefonu açarak,  genç kızları hastaneye kaldırdıklarını bildirdiğini ifade etti. Hemen hastaneye koştuklarını kaydeden Emin Aydın, konuşmasını şöyle  sürdürdü: “Kardeşim patlamanın şiddetinden dolayı beyin kanaması geçirmiş. 10 gün sonra gözlerini açmaya başladı, tepki veriyordu. Sonra yeniden fenalaştı, beyin ölümü gerçekleşti. Tekstil atölyesinde çalışıyordu. İş yerine giderken  patlama olmuş. Merve arkadaşıyla birbirlerini çok seviyorlardı. Zaten hastaneye  de el ele tutuşmuş şekilde kaldırmışlar. Arkadaşı Merve de hayatını kaybetti.”

“Bunu yapan insan değil”
Ailece isteyerek Habibe’nin organlarının bağışladıklarını aktaran Emin Aydın, “Kardeşim de kan bağışıyla hayata tutundu. Bu yaşına kadar başkasının  kanıyla yaşadı. 2 yaşındayken kanı değişmişti. İnşallah onun organları  başkalarında hayat bulur.” ifadelerini kullandı. Habibe’nin hayat dolu olduğunu, arkadaşlarıyla gezmeyi çok sevdiğini dile getiren Aydın, maddi imkansızlıklardan dolayı Habibe’nin okuyamadığını  vurguladı. Emin Aydın, “Bunu yapan insan değil. Diyecek hiçbir kelime bulamıyorum, bu saldırıları kınıyoruz. Kardeşim çok güler yüzlüydü. Sürekli sevdiği arkadaşlarıyla zaman geçirirdi. Patlama gecesinde evinde kaldığı arkadaşlarıyla eğlenerek çekim yapmışlar. O görüntüleri izleyerek gözyaşı döküyoruz.” dedi.

“Türkiye’ye örnek olabilecek bir karar”
Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Gökhan  Kırbaş da 4 Kasım’daki saldırıda Habibe Aydın’ın hastaneye ağır yaralı olarak  getirildiğini, geçirdiği ağır beyin kanaması sonucu 11. günde kaybettiklerini  söyledi. Ailenin sorumluluk üstlenip çok önemli bir karar alarak 17 yaşındaki  Habibe’nin organlarını bağışlandığını hatırlatan Kırbaş, “Bu sayede genç  kızımızın organları Türkiye’nin çok farklı yerlerinde farklı insanlar üzerinde yaşayacak. Karaciğerde yaralanma olmasına rağmen çok başarılı bir operasyon  geçirdiği için karaciğeri de alındı.” dedi. Kırbaş, Habibe Aydın’ın böbreklerinin Ankara ve Antalya’ya, karaciğerinin Malatya’ya gönderileceğini, korneasının da Diyarbakır’da değerlendirileceğini aktardı. Aileye başsağlığı dileyen Kırbaş, “Türkiye’ye örnek olabilecek bir karar, çok ciddi bir sorumluluk ve özveri gerektiriyor. Bunun için de kendilerine  teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

“Annelerin yürekleri yanıyor”
Aydın’ın akrabası Mehmet Nezir Alphan, olay üzerine çok perişan  olduklarını belirterek, terör saldırısını lanetledi. Ziynet Sümer de Habibe’nin amcasının torunu olduğunu belirterek, duygularını “Gençlere günah değil mi? Annelerin yürekleri yanıyor. Kınıyoruz, çok  zor bir şey.” şeklinde dile getirdi. Öte yandan, hastanenin bekleme salonunda yakınlarıyla ağıt yakan anne  Mukaddes Aydın, terör örgütü PKK’ya tepki gösterdi. Merkez Bağlar ilçesinde 4 Kasım’da PKK’lı teröristlerce bomba yüklü  araçla düzenlenen saldırıda polis memurları Semih Turgut ve İsmail Mavitaş şehit  olmuş, 9 sivil yaşamını yitirmiş, 100’ü aşkın kişi de yaralanmıştı.

Kaynak : AA ( Diyarbakır)

Bu haber 145 kez okundu.
Bağlar - 15:05 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.