Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Bağlar, yeni nefes alanlarıyla güzelleşiyor

Bağlar - 28 Ekim 2020 11:48 A A

Diyarbakır’ın kalbi sayılan merkez Bağlar ilçesinde belediye tarafında bir buçuk yılda 50 bin m2 yeşil alan çalışması gerçekleştirildi. Bağcılar Mahallesi 1198.sokakta 8 bin m2’lik alanda inşa edilecek çok amaçlı parkta Diyarbakır’a özgü ağaçların yanı sıra yabani erik ağaçları da monte ediliyor. Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu,  göreve geldikleri tarihten bu yana yeşil alan çalışmalarında önemli bir mesafe kat ettiklerini dile getirerek, “Yaptığımız tüm projelerde bölgeye özgü dayanıklı ağaç türlerinin yanı sıra meyve ağaçlarını monte ederek ilçemizi güzelleştiriyoruz.” dedi.

Bir yandan yöreye özgü meyve ağaçları, diğer yandan Diyarbakır ile özdeşleşen ağaç türleri.  Bağlar Belediyesi, son bir buçuk yılda 50 bin m2’lik alanı bulan yeşil alan çalışması gerçekleştirirken, bu projelerde iki önemli özelliği ön plana çıkardı.

Çok amaçlı olarak inşa edilen parklara bir yenisini ekleyen Bağlar Belediyesi,150 bine yaklaşan nüfusu ile bir çok il ve ilçeden daha büyük olan Türkiye’nin en büyük ilçesi Bağcılar Mahallesi’nde bu kez Şanlıurfa yolu üzerinde Çaykur Bölge Müdürlüğü arkasında  bulunan 1198.sokak çevresinde 8 bin m2’lik alanda park inşa etmeye başladı.

BİR AY İÇİNDE TAMAMLANMASI AMAÇLANIYOR

Diyarbakır’a özgü olan çınar, meşe, sığla, kandil ve lale ağaçlarının yanı sıra yaban erik ağacı da monte ediliyor. Çevrenin park ihtiyacını gideren parkın, dinlenme alanları ile beraber oksijen deposu olarak çevreye ayrı bir hava katması planlanıyor. Parkın 1.5 ayda tamamlanarak hizmete açılması planlanıyor. Parkta devam eden çalışmaları inceleyen Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, bir süre yapılan çalışmaları izleyerek bilgiler aldı ve talimatlar verdi.

“ÇEVRECİ BELEDİYECİLİK ANLAYIŞIMIZIN BAŞARISIDIR”

Çalışmaları izleyen vatandaşlarla sohbet eden Başkan Beyoğlu,yapılan tüm yeşil alan projelerinde bölgeye özgü ağaç türlerini ve meyve çeşitlerini esas aldıklarını söyledi. Bağlar’ın sağlıklı ve huzurlu bir geleceğe kavuşması için çaba harcadıklarını belirten Başkan Beyoğlu,”Bir oksijen deposunu daha hayata geçiriyoruz. Kendi imkanlarımızla burada içinde 20’den fazla ağaç çeşidi bulunan,Diyarbakır’a özgü ağaç türleri ve meyve çeşitlerinin bulunduğu 8 bin m2’lik parkımızı inşallah bir ay gibi kısa sürede tamamlayarak aziz milletimizin hizmetine sunacağız. Bir buçuk yılda 50 bin m2 yeşil alan kazandırdık. Bu da Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla yürütmüş olduğumuz çevreci belediyecilik anlayışımızın başarısıdır” dedi.

Bu haber 522 kez okundu.
Bağlar - 11:48 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.