31° Parçalı bulutlu
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

‘Bağlar’daki kentsel dönüşüm proje aşamasına gelmedi’

Bağlar - 2 Nisan 2021 15:52 A A

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Diyarbakır’ın Bağlar ilçesi Kaynartepe Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm çalışmasının henüz proje tasarım aşamasına gelmediğini bildirdi.

Bağlar Belediyesi’nin teklifiyle Cumhurbaşkanı kararıyla 2020’de riskli bölge ilan edilerek kentsel dönüşüm kapsamına Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçesi Kaynartepe Mahallesi sınırlarında yer alan 53 dönümlük alanda yürütülen çalışmalara ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığından açıklama geldi. Bakanlık, pilot bölge seçilen 7 bina haneyi etkileyen Kaynartepe’deki kentsel dönüşümün henüz proje aşamasına gelmediğini açıkladı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığına verdiği soru önergesine yanıt verildi.

‘ZORUNLU GÖLE BURAYA GELMİŞLER’

Önergede, Kaynartepe Mahallesi’nde 13 bin 54 hane bulunduğunu ve 7 bini aşkın vatandaşın yaşadığını, mahallede yaşayan vatandaşların çoğunluğunun zorunlu göçle buraya geldiği belirtildi. Burada yaşayan halkın ekonomik durumu oldukça düşük olduğunu, birçoğunun 200-300 lira gibi cüzi sayılacak kira bedelleri ödeyerek burada yaşadığına dikkat çekilen önergede, kentsel dönüşüm projesine dahil edilen yapıların çoğunluğunun tapusunun bulunmadığı aktarıldı. Önergede, yoksulluğun yaşandığı ve vatandaşların zor durumda olduğu bir mahallenin riskli alan ilan edilerek kentsel dönüşüm kısmına alınması ve bu süreç ile ilgili vatandaşlara sağlıklı bilgi akışının yapılmamasının nedeni soruldu.

‘BAŞKA RİSKLİ ALAN TEKLİFİ GELMEDİ’

Önergeye cevap veren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı, Kaynartepe Mahallesi sınırları içerisinde yer alan yaklaşık 5.36 hektarlık alanındaki yapıların tamamına yakınının imar mevzuatına aykırı, mühendislik hizmeti almadan inşa edilmiş ruhsatsız yapılar olduğu belirtildi. Bu nedenle 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunun Ek 1. maddesi uyarınca, söz konusunun alanının “Riskli Alan” ilan edildiği kaydedildi. Bahse konu bölgeye ilişkin ilan edilen yaklaşık 5.36 hektarlık alan haricinde bakanlığa iletilen herhangi bir Riskli Alan teklifinin bulunmadığı ifade edildi.

‘PROJE TASARIM AŞAMASINA GELMEMİŞTİR’

Söz konusu alana yönelik çalışmaların Bakanlıkça yürütüldüğüne yer verilen cevapta, “Bilindiği üzere kentsel dönüşüme yönelik çalışmalar aşama aşama ilerlemekte olup alanda yapılacak uygulamaya ilişkin altlık oluşturacak projelendirme süreci devam etmektedir. Bu kapsamda bahse konu alana yönelik çalışmalar henüz proje tasarım aşamasına gelmemiştir. Çalışmaların tamamlanmasının ardından vatandaşlarımız ile görüşmelere başlanacak ve çalışmalar kamuoyu ile paylaşılacaktır. Ayrıca 6306 sayılı Kanun’da belirtilen hükümler uyarınca alanda yapılacak uygulamaya yönelik çalışmaların tamamlanmasının ardından alandaki vatandaşlarımıza gerekli muafiyetler sağlanarak hak sahiplerine ve kiracılara yönelik kira ve taşınma yardımlar için defaten nakdi yardımlar yapılacaktır.” denildi.

Bu haber 373 kez okundu.
Bağlar - 15:52 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.