28° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Baharın müjdecisi leylekler, Ergani’ye geldi

Diyarbakır - 14 Mart 2021 18:03 A A

Baharın müjdesi olarak bilinen leylekler, havanın ısınmasıyla Ergani’ye gelmeye başladı.

Baharın müjdesi olarak bilinen leylekler, Ergani ilçesine ve köylerindeki yuvalarına yerleşmeye başladı. Küçük gruplar halinde gelen leylekler, direkleri üzerindeki yuvalarına konup gökyüzünde kanat çırparak ilginç görüntüler oluşturdu.

Baharın müjdecisi olarak bilinen leylekler, Ergani’ye gelmeye başladı. Geçtiğimiz haftalarda havaların soğuk geçmesinin ardından da güneş yüzünü göstermeye başladı. Sıcak havalarla birlikte dereceler artarken, leyleklerde sıcak iklim bölgelerine göç etmeye başladı. Özellikle Ergani ilçesinde bulunan leylekler, Boğaz barajı civarında bulunan ağaçlara, Elektrik direklerinde bozulan yuvalarını tamir etmeye başladı.

Leyleklerin geldiğine sevinen köylüler, Ağustos ayına kadar leyleklerimizi burada göreceğiz. Leylekler yuvalarını kuracaklar, yavrularını büyütecekler ve tekrar göç edip gidecekler.” dediler.

Çok sevilen kuş türü olan leyleklere “hacı leylek” adının verildiğini anımsatan Cuma Uzun, leyleklerin kutsal topraklara da gittiğine inanıldığı için bu ismin verildiğini söyledi.

Ekrem SENVAR’ın haberi

Bu haber 351 kez okundu.
Diyarbakır - 18:03 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.