28° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

‘Bakanlık eğitimdeki sorunları çözmekte yetersiz kaldı’

Diyarbakır - 25 Ocak 2021 15:29 A A

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Diyarbakır 1 No’lu Şube Eğitim Sekreteri Hatice Efe, Milli Eğitim Bakanlığının eğitimde ortaya çıkan birçok soruna çözüm üretmekte yetersiz kaldığını söyledi.

Eğitim Sen Diyarbakır Şubesi, 2020-2021 Eğitim ve Öğretim Dönemi’nin ilk yarısına ilişkin düzenlediği raporu, sendika binasında düzenlediği basın toplantısıyla açıklayan, Eğitim Sen 1 No’lu Şube Eğitim Sekreteri Hatice Efe, Milli Eğitim Bakanlığının sorunları çözmede yetersiz kaldığını ifade etti. Eğitim ve Öğretim yılının başlanma tarihinin bilinmesine rağmen Bakanlığın bu konuda hazırlık yapmadığını dile getiren Efe, “Mili Eğitim Bakanlığı (MEB) ne yüz yüze eğitim ne de uzaktan eğitim uygulamalarına tam anlamıyla hazırlık yapamamış bu nedenle süreç içinde çıkan birçok soruna çözüm üretmekte yetersiz kalmıştır.” ifadesini kullandı. 

Kademeli olarak yüz yüze eğitimin başladığını hatırlatan Efe, “Bu süreçte yüz yüze eğitimin hem eğitim emekçileri hem de öğrencilerimiz açısında büyük bir risk taşıdığını kamuoyuyla paylaşmamıza rağmen MEB kendi bildiğinden şaşmamış, ancak salgınının pik yapmasıyla tekrar tüm kademelerde uzaktan eğitime devam edilmiştir. Ancak bu süreçte birçok eğitim emekçisi yaşamını Covit-19 salgını nedeniyle yitirmiş, birçoğu da Covit-19 virüsünü kapmıştır.” diye konuştu. 

‘6 MİLYON ÖĞRENCİ EĞİTİME ULAŞMA SORUNU YAŞADI’

Salgın nedeniyle öğrencilerin eğitime ulaşamama sorunları yaşadığına değinen Efe, “Pandemi süresi boyunca özellikle dar gelirli, yoksul ailelerin, kırsal kesimde yaşayan ailelerin, mevsimlik tarım işçisi, mülteci, göçmen ailelerin çocukları, dezavantajlı gruplar, anadilinde eğitim görmeyen çocuklar eğitim dışına itilmiş, hakları olan kamusal ve ücretsiz eğitimden yoksun bırakılmışlardır. Tableti, bilgisayarı internete erişim olanakları olmayan kentimiz genelinde 200 bini aşkın, ülke genelinde ise 6 milyonu aşkın öğrenci eğitime ulaşma sorunu yaşamış, eğitimdeki eşitsizlik makası derinleşerek büyümüştür.” şeklinde konuştu.

 ‘DİYARBAKIR’DA 4 BİN 300 ÖĞRENCİ KAYIT YAPTIRMADI’

Eğitimde yaşanan sorunlar nedeniyle Diyarbakır’da 4 bin 300 öğrencinin örgün eğitime kayıt yaptırmadığını aktaran Efe, şöyle konuştu:  “İlimizde kayıtlı öğrenci sayısı 492 bin 975’dir. Eylül 2020 de 8.sınıfı bitiren 47 bin 228 öğrenciden 4 bin 300’ü örgün eğitime kayıt yaptırmamıştır. Örgün eğitim dışında kalan çocuklarımız için kaygılarımızı daha önce de ifade etmiştik. Bu süreç devam ederken Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kent genelinde 4 bin 500 öğrenciye tablet dağıtımı kamuoyuyla paylaşılırken, eğitime erişim sağlayamayan 195 bin öğrenci hakkında bir çözüm üretilememiştir.”

‘SEÇMELİ DERSLERDE DAYATMALAR YAŞANDI’

Bu yılda seçmeli dersin seçiminde öğrenci ve velilerin dayatmalarla karşı karşıya kaldığını anlatan Efe, şunları söyledi:  “Başta Din Öğretimi Genel Müdürlüğü olmak üzere, il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri, valiler, müftülükler, yandaş sendikalar, eğitim yöneticileri, hatta dini dernek ve cemaatler aracılığıyla öğrencilerin ‘zorunlu seçmeli dersler’ olarak ifade edilen dersleri seçmeleri için büyük bir seferberlik başlatılmıştır. Öğrencilerin uzaktan eğitime erişimde yaşadığı sorunları çözmek için gösterilmeyen çabanın, belli dersleri seçmeye yönlendirmek için harcanması dikkat çekici olmuştur. Bu durum başta laik eğitim olmak üzere, eğitimin en temel ilkelerinin, Türkiye’de bulunan farklı inanç gruplarının ve eşit yurttaşlık ilkesinin açıkça yok sayılması anlamına gelmiştir.”

‘YETERLİ HİJYEN SAĞLANAMADI’

Efe Diyarbakır’da yarıyıl içinde eğitimde yaşanan diğer sorunları şöyle sıraladı:  “2020 Ocak ayında yıkım kararı alınan 9 okulun yıkımı başlatılmamış, bu süre de yeni okulların inşasına başlanılmamış, öğrenciler çevre okullarla gönderilerek mağdur edilmiştir. Eğitim emekçilerine yönelik gözaltı, baskı, soruşturma ve mobbingler devam ettirilmiştir. Yeterli öğretmen ataması yapılmayıp pek çok okulda ücretli öğretmenler çok düşük ücretlerle emekleri sömürülmeye devam etmektedir. Pandemi koşullarında seyreltilmiş sınıf uygulamasına geçişlerde sorun yaşanmış ve birçok okulda sınıf mevcutları olağan halinden daha da yüksek seviyelere ulaşmıştır. Okulların açık olduğu dönem de yeterli hijyen malzemeleri okullara dağıtılmamış, hizmetli personel eksikliği giderilmemiştir. Öğrenciler özgür iradeleri ile seçmeli derslerini seçememiştir. İlimiz de uzaktan eğitime öğrencilerin yarısı erişememiştir.”

Bu haber 544 kez okundu.
Diyarbakır - 15:29 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.