28° Açık
  • EURO 6.39
  • DOLAR 5.69

Bakkal amcalar, Ulusal marketlere yedirildi!

Bağlar - 31 Ağustos 2018 21:31 A A

Diyarbakır’da son dönemlerde mantar gibi çoğalan ulusal marketlerden dolayı bin 114 Bakkal, Kuruyemişci ve Şarküteri esnafı kepenk indirdi. DESOB’a bağlı Bakkal, Kuruyemişci ve Şarküteri Odası Başkanı Fahrettin Gülmüş, Bundan sonra açılacak ulusal marketlerinde sokak araları yerine caddelerde açılmasını böylelikle küçük esnafların da fazlaca etkilenmeyeceğini söyledi.

2014-2017 yılları arasında kaydını sildirip vergi levhasını kapatan Bakkal, Kuruyemişçi ve Şarküteri esnafların sayısının Bin 114 olduğunu ifade eden Gülmüş, En az bir o kadar da kayıtsız esnafın da işyerlerini kapatmak zorunda kaldığını belirtti.

“KAPANMALARIN TEK NEDENİ; ULUSAL MARKETLERDİR”

Gülmüş, Esnafların dükkanlarını kapatmasıyla birlikte işsizlik sayısının arttığına işaret ederek, “Bunun başlıca nedeni ulusal marketlerin ilçe belediyelerimizce sokak aralarında yakın mesafelerde ulusal marketlere işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı vererek sokak aralarında market açmalarına izin vermeleridir. Açılan ulusal marketlerin çevresindeki bakkal esnaflarımız da bu nedenle kapatmak zorunda kalıyorlar. Ayrıca yaptığımız araştırma neticesinde; Kayapınar’da 59, Yenişehir’de 29, Sur’da 4. Bağlar’da 49 olmak üzere merkez ilçelerde toplam 141 adet ulusal market bulunmaktadır. Ayrıca 5 yeni marketin açılması için belediyelere başvuruda bulunulmuş” diye konuştu.

100 METRE MESAFEDE 3 AYRI MARKET!

Tespitlerine göre; 100 metre mesafede 3 değişik isimde ulusal market açıldığını hatırlatan Gülmüş, “Örnek olarak Bağlar Bağcılar Mahallesi Yenihal Caddesinde, ikinci örnek ise Yenişehir Kooperatifler Mahallesi Akkoyunlu 4. Sokak adresinde. Talebimiz ara sokaklara değil de ana caddeler de bin metre mesafede iki belediyelerimizce ulusal marketlere ruhsat verilirse küçük esnaflarımız fazla etkilenmez diye düşünüyoruz” dedi.

Bu haber 142 kez okundu.
Bağlar - 21:31 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.