40° Açık
  • EURO 6.38
  • DOLAR 5.66

Balcı: ‘İnsana yapılan yatırım en değerli yatırımdır’

Diyarbakır - 3 Eylül 2018 15:29 A A

Yaklaşık 1 yıl önce Kayapınar Belediye Başkan Vekilliği görevine başlayan Dr. Ozan Balcı, ‘İnsana, eğitime, bilgiye, bilime, kültüre, Sanata, spora, doğaya ve fakire Dost belediye’ sloganı ile eğitim, sosyal, kültürel, faaliyetlerin yanı sıra Engelli ve Dezavantajlı kesim olan Kadınlara yönelik yaptığı hizmetlerle Kayapınar İlçesi’nin çehresini değiştirdi.

Özellikle Eğitim ve Engellilere yönelik projeleriyle takdir kazanan Kayapınar Belediye Başkan Vekili Dr. Ozan Balcı, Kayapınar İlçesi’nde, engelli öğrenciler için 100 Yataklı Yurt, Otizmli Çocuklar için Özel Eğitim Uygulama Merkezi, İşitme Engelliler Lisesi Engelli miniklere yönelik de 3 adet Özel Eğitim (Engelli) Anaokulu kazandıracak.

Geçtiğimiz yıl Yılın Kaymakamı Ödülüne layık görülen ve öncelikli hedefi eğitim olan Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Dr. Balcı, Diyarbakırlıları çok sevdiğini ifade ederek, “Yapılan yatırımların başta Diyarbakır Kayapınarlı vatandaşlarımız olmak üzere tüm ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.

İşte Kayapınar Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı’nın, bir yılda ilçede yaptığı hizmetler ve projeler;

KATILIMCI BELEDİYECİLİK ANLAYIŞININ ÜRÜNÜ: HIZIR PROJESİ

Kayapınar Belediye Başkan Vekili Dr. Ozan Balcı, göreve gelmesinin ardından başlatılan ve Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan Hızır Ekip projesi çerçevesinde Kayapınar İlçesi’ndeki 64 bin hane ziyaret edilerek, 7 bin 500 ailenin kırtasiye, doğalgaz kombisi, bebek beşiği, soba, bisiklet, giyim, genç odası, kitaplık, beyaz eşya, çalışma masası, üniversiteye hazırlık setleri gibi birçok talebi karşılandı.

İHTİYAÇLAR HIZIR GİBİ ÇÖZÜLDÜ

Kayapınar Belediye Başkan Vekili Dr. Balcı, Katılımcı Belediyecilik anlayışının hayata geçirilmesi ve vatandaşların evlerinde ziyaret edilerek Devlet-Millet Birlikteliğinin sağlanması amacıyla Hızır projesini başlattıklarını ifade ederek, şöyle dedi: “40 bin haneye ziyaret gerçekleştiren ekiplerimiz, bu ziyaretlerde Kayapınar Belediyesi tarafından gerçekleştirilen hizmetleri vatandaşlara anlatarak, memnuniyetlerini ölçmektedir. Ev ziyaretlerinde 2018 yılında yapılması planlanan projeleri de aktaran Kayapınar Hızır Projesi personelleri, vatandaşların belediyeden beklediği hizmetler ile ilgili görüş alışverişinde bulunmakta ve gelen talepler doğrultusunda yeni hizmetlerin belirlenmesinde etkin rol oynamaktadır. Ev ziyaretlerinin ardından haftalık olarak hemşerilerimizin ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda Hızır Kurulu toplantıları gerçekleştirilerek ekiplerimize iletilen hususlar “Hızır gibi” çözülmektedir.

BAZEN BİR MUSLUK TAMERİ, BAZEN BİR YAŞLININ TIRNAĞINI KESİYOR

Ekiplerimiz bazen bir musluk tamir ediyor, bazen bir yaşlının tırnağını kesiyor, bazen bir yetimin başını okşuyor, bazen bir gıda paketi hediye ediyor, bazen de bir yaşlımızın banyosunu yaptırıyor. Şu ana kadar 40.000 haneye gerçekleştirilen ziyaretlerde; ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen 7.500 ailenin kırtasiye, doğalgaz kombisi, bebek beşiği, soba, bisiklet, giyim, genç odası, kitaplık, beyaz eşya, çalışma masası, üniversiteye hazırlık setleri gibi birçok talebi karşılanmıştır. Toplumun her kesiminden büyük bir destek alan proje, vatandaşlar tarafından büyük bir memnuniyet ile karşılanmaktadır”

10 BİN KADINA HİZMET

Kayapınar Belediyesi’nce, ilçe sınırları içerisinde açılan 10 Kadın Kültür Merkezinde 10 bin Kadına hizmet veriliyor. Kayapınar Belediyesi Başkan Vekili Balcı, kadınların sosyalleşmesi ve kişisel gelişimlerinin sağlanması amacıyla 10 Kadın Kültür Merkezi açtıklarını belirterek, “Bu merkezlerimizde kadınlarımızın eğitimine yönelik okuma yazma, kuaförlük, el sanatları, dikiş-nakış vb. kursları düzenliyor, sportif faaliyetlerde bulunmaları ve sosyal etkinliklere katılmalarını sağlıyoruz” diye konuştu.

KIRSAL MAHALLELERDEKİ KIZLARA 100 YATAKLI YURT

Kayapınar Belediyesi’nce, 100 Yatak Kapasiteli Kız Yurdu yapılacak. Kayapınar İlçesinin kırsal mahallelerindeki kızlara eğitim imkanı sağlamak amacıyla 100 yatak kapasiteli Kız Yurdunun yapımına başlandı.

ENGELLİ ÖĞRENCİLERE 100 YATAKLI YURT

 

Kayapınar Belediye Başkan Vekili ve Kaymakam Balcı, Engelli öğrenciler için 100 Yataklı Yurt yaptıklarını belirterek, “Kayapınar İlçesindeki kırsal mahallelerimizde eğitim görecek engelli öğrencilerimize fırsat eşitliği sağlamak, onları eğitime kazandırmak ve meslek sahibi olmalarını sağlamak amacıyla 100 Yataklı Engelli Yurdu yapıyor ve eğitimin önündeki engelleri kaldırıyoruz.

OTİZMLİ ÇOCUKLAR UNUTULMADI

Yine Kayapınar Belediyesi tarafından Otizmli çocuklar için Özel Eğitim uygulama merkezinin yapımına başlandı. 16 derslikli okul inşaatının bu yıl tamamlanması bekleniyor. Yine Orta ve Ağır Düzeyde Engelli çocuklar için de 16 Derslikli Özel Eğitim Uygulama Merkezi yapılıyor.

İŞİTME ENGELLİLER LİSESİ YAPIYORUZ

Kayapınar İlçesindeki işitme engeli bulunan çocukların eğitime kazandırılmalarını sağlamak için İşitme Engelliler Lisesi yapılıyor.

3 ADET ENGELLİ ANAOKULU 

Engeli bulunan Minik çocuklara yönelik 3 adet Özel Eğitim (Engelli) Anaokulunun da yapımına başlandı. Kayapınar Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol ile engelli minik çocukların eğitime kazandırılması için 8 derslikli 3 adet Engelli Anaokulu yatırımı ile minik yavruların eğitim görebileceği 24 yeni dersliğin yapımı sürüyor.

MADDE BAĞIMLILIĞI REHABİLİTASYON MERKEZİ

Kayapınar Belediyesi’nce, Madde Bağımlılığı nedeniyle Suça Sürüklenmiş Çocuklar için Uyuşturucuyla Mücadele ve Rehabilitasyon Merkezi Yapılıyor.

ÖĞRENCİ VE GENÇLER İÇİN 2 ADET GENÇLİK MERKEZİ

Kayapınar Belediyesi’nce, Öğrenciler ve Gençler için 2 adet Gençlik Merkezi ile ilçede uygun alanı bulunan okulların bahçelerine öğrencilerin yararlanabileceği 1.000 m² büyüklüğünde 2 adet Yeni Nesil Kapalı Spor Salonu yapılacak.

6 ANAOKULU VE 48 YENİ DERSLİK YAPILIYOR

Kayapınar İlçesi’nde 6 Anaokulu ve 48 Yeni Derslik yapılıyor. Kayapınar Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol ile 8 derslikli 6 Anaokulunun yapımına başlandı. Bu yatırım ile 3 bin öğrencinin daha iyi şartlarda eğitim görebileceği 48 yeni Anaokul derslik de yapılacak.

VOLEYBOL, BASKETBOL, HALI SAHA

Kayapınar Belediye Başkan Vekili ve Kaymakam Dr. Ozan Balcı’nın girişimleri sonucu, Kayapınar İlçesi’ndeki okul bahçelerine 25 Adet Voleybol, Basketbol Sahası ve 15 Adet Halı Saha yapılacak.

Başkan Balcı, Kayapınar Belediyesi olarak eğitimi yalnızca akademik bir faaliyet olarak görmediklerini ifade ederek, “Çocuklarımızın sportif faaliyetlerde bulunmalarını destekliyoruz. Bu amaçla Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Spor Toto Teşkilat Başkanlığının desteğiyle 25 okulumuzda voleybol ve basketbol sahası 15 okulumuza halı saha yapıyoruz.

4 YÜZME HAVUZU

Kayapınarlı çocukların sağlıklı gelişimi ve sportif faaliyetlere katılımını sağlamak amacıyla yapılan 4 yüzme havuzundan ikisini tamamlandı.

ÇOCUKLARIMIZA 50 BİN YABANCI DİL KİTABI SAĞLADIK

Kayapınarlı çocuklarımızın dünya çocuklarıyla rekabet edebilmeleri ve yabancı dil eğitimlerini desteklemek amacı ile 50 bin adet (İngilizce, Arapça, Almanca v.b.) birbirinden kıymetli ve seçkin eseri çocuklara ve kütüphanelere kazandırıldı.

ÖĞRENCİLERE 84 BİN KİTAP HEDİYE EDİLDİ

Kayapınar Belediyesi tarafından öğrencilere okuma alışkanlığı kazanmalarını ve hayal dünyalarına katkı sağlamak amacı ile ilçedeki resmi ve özel okullarda eğitim gören 84 bin çocuğunun tamamına İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Dr. Ozan Balcı tarafından imzalanan not kartlarıyla birlikte çeşitli kitaplar hediye edildi.

KAYAPINAR’A GENÇLİK KÜTÜPHANESİ

Kayapınar Belediye Başkan Vekili Dr. Ozan Balcı, Gençlerin ve yetişkinlerin okuma kültürüne katkı sağlaması amacı ile Diyarbakır’ın mimarisine uygun, Türkiye’nin en güzel ve en nitelikli Gençlik Kütüphanelerinden birini yaptıklarını vurgulayarak, “Bu kütüphanelerimiz için 1 milyon kitap temin ediyoruz. Diyarbakır Kayapınarlı Çocuklarımız İçin Çocuk Kütüphanesi Yapıyoruz. Sevgili çocuklarımızın okuma kültürüne katkı sağlamak amacı ile Türkiye’nin en güzel Çocuk Kütüphanelerinden birini yapıyoruz.

OYUNCAK KÜTÜPHANESİ

Sevgili çocuklarımızın doyasıya eğlenmesi, zihinsel yetenek ve yetilerini geliştirmeleri için Türkiye’nin en güzel Oyuncak Kütüphanelerinden birini yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

KAYAPINAR’A 23 YENİ PARK YAPILIYOR

Diyarbakır’ın en güzel ve en büyük Parklarından biri olacak, içerisinde Sentetik Buz Pisti, Aquapark, Kaykay Pisti, Kafe, Gölet, Midilli Alanı, Çocuk Oyun Alanı, Müzikli Su Oyunu Alanı, Spor Alanı, vb.nin yer aldığı 100 dönümlük bir tesis yapacaklarını vurgulayan Balcı, “Kayapınarımıza 100 dönümlük devasa bir alan üzerinde, çocuklarımız için çocuk oyun alanı, sentetik buz pisti, aquapark, kaykay pisti, midilli alanı, müzikli su oyunu alanının, yetişkinler için ise spor alanı, koşu parkuru, kafe ve mescidin yer aldığı, göleti ve yeşil alanı ile cazibe merkezi olacak modern bir park kazandırıyoruz” dedi.

BALCI: “DİYARBAKIR BİR HAZİNEDİR”

Kayapınar Belediye Başkan Vekili Dr. Ozan Balcı, Diyarbakır’ın, Anadolu’da binlerce yıldan beri birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve her dönemin canlı izlerini taşıyan bir tarih, kültür ve sanat hazinesi olduğunu belirterek, “M.Ö. 7000 yıllarında Çayönü’nden başlayan ve günümüze kadar devam eden süreçte, dünya tarihinde de önemli roller oynayan birçok uygarlık, Peygamberler ve Sahabeler şehri Diyarbakır’ımıza değerli eserler bırakmışlardır.

“İNSANA YAPILAN YATIRIM EN DEĞERLİ YATIRIMDIR”

Devletimiz tarafından bizlere tevdi edilen bu kutsal görevi yerine getirebilmek ve sizlere layık olabilmek için büyük bir gayret sarf etmekteyiz. Bir yandan kentsel yatırımlarla şehrimizde fiziki değişimi, dönüşümü sağlarken diğer yandan sosyal, eğitsel, kültürel, sanatsal yatırımlar ile özellikle geleceğimiz olan çocuklarımıza, gençlerimize yönelik hizmetlerimizi bir bir hayata geçirmekteyiz. Kayapınar Belediyesi olarak “İnsana yapılan yatırım en değerli yatırımdır.” ilkesiyle çocuklarımıza, gençlerimize, kadınlarımıza, engellilerimize, dezavantajlı vatandaşlarımıza kısacası toplumun bütün kesimlerine hizmet etmekten büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Diyarbakırlı hemşerilerimizin duası, yüreklendirmesi ve cesaretlendirmesi ile hayata geçirdiğimiz projelerimize emek veren ve alın teriyle çalışan tüm çalışma arkadaşlarıma yürekten teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Bu haber 180 kez okundu.
Diyarbakır - 15:29 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.