16° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Baraj faciasında ihmal iddiası!

Diyarbakır - 17 Aralık 2018 12:06 A A

Diyarbakır’ın Eğil İlçesi’nde yaşanan baraj faciasının detaylarına ulaşıldı. Facianın en önemli nedeni, barajda bulunması gereken emniyet kapağının Ilısu Barajı’na gönderilmesi. 10 bin TL’lik kapak Ilısu’ya gönderildikten sora yenisi de alınmamış.

Diyarbakır’ın Eğil ilçesinde bulunan Dicle Barajı’nda aşırı yağış nedeniyle biriken fazla suyun tahliyesi için açılan kapaklardan biri önceki akşam koptu. Kopan kapağın uzun süreden bu yana çalıştırılmadığı öğrenilirken, devreye girmesi gereken ikinci emniyet kapağının ise DSİ Bölge Müdürlüğü tarafından Ilısu Barajı’na gönderildiği ortaya çıktı. İhmal nedeniyle 250 milyon metre küp su boşa akacak, bazı ilçelerde su sorunu yaşanacak.

Devlet Su İşleri (DSİ) yetkilisi, barajın yaklaşık 18 yıl önce faaliyete girdiğini belirterek, barajın sulama, içme ve enerji amaçlı inşa edildiğini söyledi. Yetkili, başta Diyarbakır olmak üzere birçok ilçenin su ihtiyacını bu barajdan karşılandığını belirtti.

DİCLE BARAJINDA 3 KAPAK BULUNUYOR

Dicle Barajı’nda toplam üç kapağın bulunduğunu kaydeden yetkili şunları söyledi: “Son haftalara mevsim normallerinin üzerinde yağan yağışlar nedeniyle rezervuarda su seviyesi hızla yükseldi. Durum böyle olunca DSİ’nin ilgili baraj şefi görevliyi arayarak kapakları açmasını istedi. Uzun süre iki kapı açık kaldı ve su seviyesi düşünce kapılar kapandı. Ancak kapılar kapatılırken 3. kapı kendiliğinden açıldı ve tüm müdahalelere rağmen kapatılmadı. Kopma nedeniyle kapağa müdahale edilmedi. Türkiye’de ve dünyanın her yerindeki barajlarda bu emniyet kapağı bulunur.

10 BİN TL’LİLİK KAPAK ALINAMADI!

Yaklaşık 10 bin TL’lik maliyeti olan bu kapağın olmayışı milyonlarca liralık zarar verdi. Böylesi durumlarda emniyet kapağının (batardo) kapağının devreye girmesi gerekiyordu. Ama bu kapak yaklaşık 4-5 yıldır burada değil. DSİ Bölge müdürlüğü yetkililerinin talimatı ile bu kapak Batman’daki Ilısu barajına götürüldü. Bu kapak olmuş olsaydı iki dakika içinde sorun çözülecekti, maddi ve manevi zarar olmayacaktı. Bir kapak olmadığı için yaklaşık 250 milyon metre küp su boşa akmış olacak.  Bunun yanı sıra su tahliyesi sırasında binlerce canlı yok olacak.”

ERGANİ’DE SU SIKINTISI YAŞANACAK

Barajda yaşanacak su tahliyesi nedeniyle Diyarbakır’ın ve bazı ilçelerin su sorunu yaşayacağını belirten yetkili, “Kapağın onarılması için tüm suyun tahliye edilmesi gerekecek. Diyarbakır ve birçok ilçenin su ihtiyacı bu barajdan karşılanıyor. Durum böyle olunca bazı yerlerde su sıkıntıları yaşanacak. Diyarbakır’da kısmi ama Ergani İlçesi’nde uzun süre su sıkıntısı yaşanacak” uyarısında bulundu.

Kaynak: Tigris Haber Gazetesi

Bu haber 1100 kez okundu.
Diyarbakır - 12:06 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.