15° Parçalı az bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

Baro Başkanı Aydın: “Dağ fare doğurdu”

Diyarbakır - 4 Ekim 2019 17:58 A A

Diyarbakır Barosu Tahir Elçi için 196’ncı kez Adliye binasının önünde toplandı. Anma etkinliğinde konuşan Baro Başkanı Cihan Aydın, Meclis’e sunulan Yeni Yargı paketi için “Dağ fare doğurdu” dedi.

Diyarbakır Barosu, Tahir Elçi anma etkinliklerinin 196.’sını düzenledi. Diyarbakır Adliyesi’nin önünde gerçekleşen etkinliğe Baro Başkanı Cihan Aydın, avukatlar ve İHD MYK Üyesi Raci Bilici katıldı.  Etkinlikte bir konuşma yapan Cihan Aydın, adalet arayışlarının devam ettiğini belirterek, Tahir Elçi soruşturmasında henüz bir ilerleme sağlanamadığını söyledi. Adli Tıp Kurumu’nda bazı delillerin devre dışı bırakıldığı, karartıldığı yönünde bir şüphenin ortaya çıktığını hatırlatan Aydın, “Biz gerçeğin ortaya çıkarılması, bir delil karartma varsa bunu yapan kişilerin yargı önüne çıkarılması için suç duyurusunda bulunduk. Bu konudaki çabalarımız sürüyor. Gerçeğe ulaşılması konusundaki çabalarımız sürüyor. Biz soruşturma makamının da aynı ciddiyetle bu soruşturma üzerinde durmasını, gerçekleri ortaya çıkarmak için daha etkin bir çaba göstermesi yönündeki talebimizi bir kez daha buradan yineliyoruz” dedi.

YENİ YARGI PAKETİ

Cihan Aydın Meclis’e sunulan Yeni Yargı Paketi’ni de değerlendirdi. Pakette ifade özgürlüğü ile ilgili bir düzenleme bulunmadığını vurgulayan Aydın, “Dağ fare doğurdu” şeklinde konuştu. Aydın, şunları söyledi, “Geçtiğimiz gün reform paketi olarak adlandırılan paket Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunuldu. Ancak bir kez daha gördük ki dağ fare doğurdu. İçinde ifade özgürlüğü konusunda hiçbir yasal düzenleme yok ki biliyorsunuz ifade özgürlüğü konusu şu anda Türkiye’nin temel meselesi haline gelmiş durumda. TCK 216-301-214 maddeleri; Terörle Mücadele Kanunu 7. Maddesi konusunda son derece çarpık ve yanlış, uluslararası standartlara aykırı, AİHM standartlarına aykırı, bazen Anayasa Mahkemesi standartlarına aykırı uygulamalar ve yerel mahkeme uygulamalara şahit oluyoruz. Dolayısıyla bu konuda bir düzenleme yoksa bu paket Türkiye’nin ihtiyacını karşılayacak bir paket değildir.” Açıklamanın ardından Tahir Elçi’yi anma etkinliği oturma eylemiyle devam etti.

Bu haber 544 kez okundu.
Diyarbakır - 17:58 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.