33° Parçalı az bulutlu
  • EURO 6.50
  • DOLAR 5.74

‘Başarımızda ittifakın etkisi büyük’

Bağlar - 17 Nisan 2019 13:48 A A

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, 31 Mart seçimlerinde ittifak yaptıkları Kürt partilerinin temsilcileri ile birlikte, HDP Diyarbakır İl Binası’nda açıklama yaptı.

“STRATEJİ BÜYÜK BİR BAŞARI ORTAYA KOYDUK”

İttifak partilerinin ortak açıklamasının okunmasının ardından söz alan Temelli,  31 Mart seçimlerinde ortaya koydukları stratejinin büyük bir başarı ortaya koyduğunu ifade ederek, “Türkiye’de siyaset kulvarı değişmiştir. İktidarın, AKP-MHP blokunun dayattığı otoriter rejimin devam edemeyeceği seçim sonuçları ile ortaya çıkmıştır. Bu büyük başarı Türkiye’de tıkanmış olan demokrasi ve barış yolunu açacaktır. Ortaya çıkan başarıda burada yaptığımız ittifakın payı büyüktür, çok büyük katkısı olmuştur.

İTTİFAKIN SEÇİMDEN ÖTE ANLAMLARI VAR”

Bir seçim stratejisinin başarıya ulaşmasında bu ittifakın gerçekleşmesi önemlidir ama bu ittifakın bundan öte anlamları da vardır. Çünkü Türkiye halkları ve Ortadoğu coğrafyası seçimden öte toplumsal barışı beklemektedir. Bu beklentiyi karşılamak hepimizin görevidir. Dolayısıyla ortaya koyduğumuz ittifak kültürünü bundan sonra genişleterek sürdürme sorumluluğumuz vardır. Bu seçimde elde ettiğimiz başarı ve yan yana gelerek yarattığımız etki, Türkiye ve Ortadoğu’da genişleyerek sürecektir. Bu süreçte emeği geçen tüm yoldaşlarıma, ittifak partilerinin tüm temsilcilerine teşekkürlerimi sunmak istiyorum” diye konuştu.

BULDAN’DAN 7 PARTİ GENEL BAŞKANINA TEŞEKKÜR

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise, Şu anda burada bulunan ittifak dolayısıyla gerçekleştirdikleri 7 partinin genel başkanına teşekkür ederek, “Çok yoğun bir kampanya süreci gerçekleştirdik. Bu kampanya sürecinde ittifak gerçekleştirdiğimiz siyasi partilerin büyük bir emeği, çabası oldu. Ve seçim kampanyası boyunca her yerde ittifakın ruhuna uygun bir şekilde el ele omuz omuza yürümenin ne kadar önemli olduğunu gördük.  İstanbul başarımızın altında da Kürdistani partilerle gerçekleştirdiğimiz ittifakın etkisi var. Bizim yaptığımız güç birliği ve ittifakın Türkiye’deki seçim sonuçlarına nasıl yansıdığını ve stratejimizin Türkiye’nin kaderini nasıl değiştirdiğini gördük. Bu başarıda özelikle Kürdistani partilerle yaptığımız ittifakın önemli bir rolü var. Çünkü bu ittifak aslında burada yapılmış olabilir ama bunun sinerjisi Türkiye’nin her yerine yansımıştır. O yüzden bizim İstanbul’daki başarımızın altında da Kürdistani partilerle gerçekleştirdiğimiz ittifakın etkisi var. Dolayısıyla Türkiye’de Kürtlerin ve HDP’nin stratejik anlamda başlattığı ittifakın büyük bir kazanım elde ettiğini belirtmek istiyorum” diye konuştu.

BU İTTİFAKIN ÖNÜMÜZDEKİ YÜZ YILLARA NASIL SİRAYET EDECEĞİNİ GÖRMEK GEREKİR 

Bu kazanımın önümüzdeki günlerde, önümüzdeki aylarda, önümüzdeki yıllarda da daha fazla ete kemiğe bürünmesi, güçlenerek çoğalarak sürmesinin önemini ifade eden Buldan, “Kazanmış olduğumuz belediyelere sadece kazanılmış bir belediye olarak bakmamak, tarihsel bir kazanım olarak bakmak lazım. Biz bugün belki belediyeleri teknik olarak kazandık ama bunun altındaki tarihsel kazanım daha da önemlidir. Bu ittifakın önümüzdeki yüz yıllara nasıl sirayet edeceğini görmek gerekir” dedi.

Bu haber 362 kez okundu.
Bağlar - 13:48 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.