23° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Başkan Akildiz’den yeni Eğitim yılı değerlendirmesi

Diyarbakır - 7 Eylül 2021 19:20 A A

Demokrasi ve Atılım Partisi Diyarbakır Yenişehir İlçe Başkanı Eczacı Erdal Akildiz, yeni eğitim ve öğretim sezonunu değerlendirdi.

120 bin öğretmen açığı olduğu Ülkede 20 bin öğretmen atamasının yetersiz olduğuna dikkat çeken Akildiz, “Pandemi koşulları ve vaka sayılarındaki artış nedeniyle uzun süredir çocuklarımız eğitim ve öğretimden uzak kaldı. Geçen 2 yıllık süreç zarfında EBA ve online sistem üzerinden eğitim gerçekleştirildi. Ancak ilimiz Diyarbakır’da ekonomik koşullardan dolayı Mart-Haziran aylarında 1 saniye bile EBA’ya giriş yapamayan öğrenci sayısı Bağlarda 24 bin 430, Silvan’da 15 bin 248, Sur’da 20 bin 636 olup, il genelinde toplam sayı yaklaşık 200 bindir. Rakamlara bakıldığı zaman ilimizde EBA ve Online sistemin bir fayda sağlayamadığını görmekteyiz. Almış olduğumuz verilere bakıldığı zaman geçen yıl Diyarbakır’da 16 okul yıkıldı ancak yerlerine yenisi yapılmadı. Bu sene ondan fazla okul güçlendirme adı altında tadilata alındı fakat pazartesi günü başlayacak olan eğitim öğretime yetiştirilemedi. Yıkılan ve güçlendirme adı altında tadilata alınan okulların öğrencileri başka okullara gönderilecek. Yani sınıf mevcudu 40’larda olan okulların mevcut sayıları 60-70’lere çıkmış olacak. Pandemi koşulları nedeniyle sınıfların seyreltilmesi gerekirken aksine sınıflar lebaleb doldurulmuş olacak. 6 Eylül’de başlayan eğitim öğretim yılı için acil olarak Diyarbakır’da öğretmen açığının giderilmesinin yanı sıra eksik dersliklerin bir an önce telafi edilmesi, prefabrik dersliklerin geçici olarak kurulması ve güçlendirme adı altında tadilata alınan okulların tadilatlarının bitirilmesi çağrısında bulunuyoruz” dedi.

“DİYARBAKIR’DAKİ EĞİTİM SORUNLARI BİRAN ÖNCE GİDERİLMELİ”

Akildiz, Yaklaşık 500 bin öğrencinin ders başı yapacağı ilimizde eğitim ile ilgili sorunların bir an önce giderilmesi gerektiğine değinerek, “Pandemi nedeniyle 2 yıldır eğitim alamayan öğrencilerimizin geçmişe dönük eğitimlerinin tamamlatılmasının yanısıra hijyen-maske-mesafe kurallarına uyulması konusunda İl Sağlık Müdürlüğü tarafından okullara sağlık personellerinin görevlendirilmesi ve okullardaki temizlik görevlilerinin atanarak eğitim ve öğretime hazır hale getirilmesini talep etmekteyiz. Deva Partisi olarak 1 hafta boyunca tüm Türkiye’de eğitimle ilgili etkinlikler yapıp öğretmenlerimizle, velilerimizle, öğrencilerimizle, kırtasiye, servis ve kantin esnaflarımızla bir araya geleceğiz. Eğitim ve öğretim yılının tüm öğrencilerimize hayırlı uğurlu olmasını dilerken, eksikliklerin giderilmesi konusunda Demokrasi ve Atılım Partisi olarak bu işin takipçisi olacağımızı belirtmek isteriz” diye konuştu.

Bu haber 466 kez okundu.
Diyarbakır - 19:20 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.