Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Başkan Akmeşe’den 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü Mesajı

Çüngüş - 25 Kasım 2021 09:48 A A

Çüngüş Belediye Başkanı Ali Suat Akmeşe, 25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü ile ilgili bir mesaj yayınladı.

Başkan Akmeşe, mesajında, Bugün kadına yönelik şiddete karşı, uluslararası mücadele günü olduğunu hatırlatarak, “Biliyoruz ki, bu şiddetin temelinde, evde, sosyal-toplumsal yaşamda, çalışma hayatında kadınların maruz kaldığı cinsiyet ayrımcılığı yer alıyor. Toplumsal cinsiyet eşitliğini hiçe sayan yaklaşımlar ne yazık ki her geçen gün artıyor ve bu, kadına yönelik şiddetin temellerini güçlendiriyor. Türkiye bu büyük sorunla yüzleşmek ve acilen daha güçlü önlemler almak zorunda… Her bireyin, her öğretmenin, her anne-babanın, her erkeğin, her kadının, yöneticilerin, karar alıcıların, toplum önderlerinin bu sorunun çözümü için var gücüyle çaba göstermesi gerekiyor.” Dedi.

Bu şiddete yol açan zihniyetin, toplumsal arka planların değiştirilmesi, cehaletin giderilmesi için el birliğiyle mücadele etme zamanı olduğuna işaret eden Başkan Akmeşe, şunları söyledi: “Kendisini diğer bir cinsten, diğer bir ırktan üstün görme anlayışı insanlığın felaketine yol açıyor; Bunu Reddedelim. Önce iyi insan olmayı hedefleyelim. Karşımızdakine ve kararlarına saygı duyalım. Sorunları çözme kültürü edinelim. Kendimizi edebiyatla, şiirle, müzikle, kültürle donatalım. İnsan haklarını, kadın haklarını kavrayalım. REDDETMEYİ ve REDDEDİLMEYİ öğrenelim. Şiddet diline ve ayrımcılığa karşı çıkalım. Kadınların kendilerini korumaları ve hak arama yollarını işletmeleri için yanlarında olalım. Ama bilelim ki bu sorun, yalnızca kadınların mücadelesiyle değil, topyekun hepimizin duyarlılığı ve çabasıyla aşılabilir. Kadınlar; iş arkadaşlarımız, doktorlarımız, avukatlarımız, öğretmenlerimiz, bilim insanlarımız, yöneticilerimiz… Kadınlar; annelerimiz, hayat arkadaşlarımız, çocuklarımız ve can dostlarımız… Kadınları koruyan yasalar ve sözleşmeler uygulanmalı, geliştirilmeli, hayat kurtaran uygulamalar güçlendirilmeli. Kadınların güven içinde yaşayabileceği bir iklimi oluşturmak hepimizin sorumluluğu”

Bu haber 145 kez okundu.
Çüngüş - 09:48 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.