20° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Başkan Budak: “Kongreler bir değişim ve bayrak yarışıdır”

Diyarbakır - 11 Şubat 2020 15:48 A A

Partisinin başlatılan kongre sürecini değerlendiren AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Serdar Budak, AK Parti’nin bütün teşkilatlarının, birlik ve beraberlik içerisinde, elbirliğiyle kongre sürecinin yürütüleceğine değinerek, “Kongreleri bir değişim, bir bayrak yarışı olarak görüyoruz. Partimizde eski ve yeni kavramı diye bir nitelendirme de yoktur” dedi.

Kongre süreci olmasına rağmen birilerinin aksine halen görevinin başında olduğunun altını çizen Başkan Budak, Son güne kadar da görevinin başında olduğunu, Genel merkezin vereceği kararlara uyduklarını ve uymaya devam edeceğini söyledi.

AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Süleyman Serdar Budak, editörümüz Sait Bayram’a partisinin kongre süreci, Elazığ ve Malatya’daki Deprem Felaketi, Van’daki çığ faciası ve Bağlar’daki kentsel dönüşümü değerlendirdi.

AK PARTİ’DE KONGRE SÜRECİ BAŞLADI

Partisinin Kongre sürecinin başladığına işaret eden Budak, “Kongre süreciyle ilgili önümüzde bir takvim yok. Mart ayı sonunda Diyarbakır ilçelerinde kongre heyecanı başlayacak. İki üç ay içerisinde kongrelerimizi tamamlarız. Tabi bu ilçe başkanları arasında değişim olup olmayacağı yönünde alınan bir karar yok. 

“BAZI İLÇELERDE DEĞİŞİM OLABİLİR!”

Bazı ilçelerde değişim olabilir. Ancak Genel Merkez bu konuda henüz tam karar vermiş değil. Bizde çok da önemli değil. Bir değişim olursa biz onu bir bayrak yarışı olarak görüyoruz. Arkadaşlarımız bayrağı diğer bir arkadaşımıza teslim ediyor. Partimiz de eski ve yeni kavramı yok. Onlar da vazifelerini yapmışlar, bizde yapıyoruz” dedi.

“BİZİM İÇİN HA İLÇE BAŞKANI HA SANDIK GÖREVLİSİ”

Budak, 3 dönem Yenişehir ilçe Başkanlığını yaptığını hatırlatarak, “Yine aynı ilçede kurucu başkanlık yaptım. Görevi bıraktıktan bir yıl sonra yani 2015 seçimlerinde sandıkta görev aldım. Yani bizim için partide görev fark etmiyor. Ha ilçe başkanı olmuşsun ha sandık görevlisi. Benim için hiç fark etmiyor. Partimizin genel yaklaşımları da budur” diye konuştu.

“KONGRE SÜRECİNİ EL BİRLİĞİ İLE YÜRETECEĞİZ”

Teşkilatta görev yapan tüm partililerle birlikte kongre sürecinin birlik, beraberlik ve elbirliğiyle yürütüleceğine olan inancını dile getiren Başkan Serdar Budak, El birliği ile. Tabi bu kongre süreci diğer kongrelerden biraz daha farklı olacak. Dışa yönelik bir kongre olacak. Her ilçemizde partimiz büyük bir coşkuya sebep verecek. Hayırlar getirmesini diliyorum. Yeni dönemde görev alacak bütün arkadaşlarımıza başarılar diliyorum.  Görevini tamamlamış arkadaşlara da şimdiden teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“GÖREVİMİN BAŞINDAYIM”

AK Parti İl Başkanı Budak, görevinin başında olduğunun altını net bir şekilde çizerek,  “Ben görevimin başındayım. Kongreler demek yenilenmek demektir. Biz son güne kadar da görevimizin başındayız. Genel merkez ne karar verirse ona uyarız. Bizim için vazifedir. Makamları biz kalıcı olarak görmüyoruz. Zaten hayatın kendisi geçicidir. Bu fıtrata yakın insanlarız. Varken o an ne yapıyorsak en güzel şekliyle yapmaya çalışacağız. Partimiz hizmet partisidir. Ve bunu ispatlamıştır. Biz de elimizden geldiğince bunu ileriye götürmeye çalışacağız. Aslında bizim işimiz teşkilat, teşkilatlanma. Ama parti iktidarda olunca da gelen problem ve sorunların çözümüne yönelik de gücümüz yettiğince, dilimiz döndüğünce ilgileniyoruz” şeklinde konuştu.

“TEŞKİLAT OLARAK BOŞ GÜNÜMÜZ YOK”

Budak, şöyle dedi:

“Bizde hiçbir gün boşumuz yok. Her gün mutlaka birkaç programımız var. Ya ilçelerde veya şehir merkezinde hiç boş vaktimiz yok. Durmak için de lüksümüz yok. Bizde mesai sabah namazı ile başlıyor ve gece ucu açık. Sadece biz değil teşkilattaki bütün arkadaşlarımız. Hatta devlet görevlilerimiz de öyle. Onlarda da mesai mefhumu yoktur.   Hatta bazı arkadaşlarımız şöyle diyor. İstanbul uyumayan şehir, Diyarbakır uyutmayan’ şehirdir. Diyarbakır’da gerçekten yoğunluk ve hareketlilik var. Bu bizi yormuyor. Bu bizi sıkmıyor. Hizmet etmenin mutluluğunu yaşıyoruz”

“GELECEK PARTİSİ ÖLÜ DOĞAN BİR YAVRU GİBİ OLDU!”

Yeni parti ve siyasi oluşumlarla ilgili soruyu da yanıtlayan Başkan Budak, “Gelecek Partisi diye bir parti kuruldu. Bir heyecan oluşturmadı. Sanki ölü doğan bir yavru gibi doğmadan öldü’ gibi bir durum oldu. Tabi ki demokratik bir ülkede yaşıyoruz. Herkes parti kurabilir. Ama AK Parti gerçekten milletin bağrından çıktığı için çok zor zamanlar yaşadık. Ülke olarak, parti olarak, hamdolsun bütün güçlükleri aştık. Bundan sonra da milletimizin desteği ile aşmaya devam edeceğiz. Milletimiz ne istiyorsa biz onu vermeye devam edeceğiz” dedi.

BAĞLAR’DA KENTSEL DÖNÜŞÜM

AK Parti İl Başkanı Budak, 90’lı yıllarda Diyarbakır’ı ciddi bir travma yaşadığını anımsatarak, “Yani hakikatten kırsaldan kentte yoğun bir göç. Çarpık bir kentleşme kendi nüfusunun üç katının bir nüfusu aldı. Normal şartlarda her kent göç alır ama Diyarbakır kendi nüfusunun 3 katını bir anda aldığı için o nüfusunu hazmetmesi zor oldu. Hamdolsun o travma atlatıldı ama çarpık kentleşme halen duruyor. Sadece Bağlar’da değil şehrimizin farklı yerlerinde bu çarpık kentleşme var. Depremden bir gün önce Çevre ve Şehircilik Bakanımızı Diyarbakır’da misafir ettik. O gün şehrimizle ilgili ciddi kararlar alındı. Depremden önceki gün olmasına rağmen deprem olacakmış gibi kararlar alındı ve şehrin biran önce kentsel dönüşümünün tamamlanması kararı verildi. İnşallah kısa zamanda güzel gelişmeler yaşayacağız” diye konuştu.

“2020 YILINDA DEPREM, ÇIĞ FELAKETLERİYLE SARSILDIK”

2002 yılında deprem felaketi ile sarsıldıklarına değinen Budak, şöyle dedi:

“Özellikle bölgemiz Elazığ merkezli Malatya ve Diyarbakır’da çok şiddetli bir şekilde hissedilen ve yıkıma yol açan bir deprem felaketi yaşadık. 6.8 şiddetindeki deprem çok büyük bir deprem. Ama çok şükür Van’daki o büyük depreme kıyasla can kaybımız az. Çok şükür. Van’daki depremde bin’e yakın can kaybımız vardı. Burada 41 can kaybı oldu. Ki şiddetli ve büyük bir deprem idi. Hamdolsun yıkım az oldu. Tabi şimdi fark ediyoruz ki hasar çok fazla. 10 bin civarında bağımsız yapı yıkılacak ve yerine yeni bir şehir kurulacak. İnşallah Elazığ’a ve Malatya daha sağlıklı bir oturma alanı yapılır ve depreme dayanaklı bir şehir inşa edilir.

“HÜKÜMETİMİZ VE DEVLETİMİZ SEFERBER OLDU”

Aynı gece 3 Bakanımız deprem bölgesindeydi. Mesela Gezin bölgesi Diyarbakır’a verilmişti. İl Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, olaya el koydu. Bizzat oradaki işlemleri yerinde koordine etti. Ertesi gün Cumhurbaşkanımız Deprem bölgesini ziyaret etti. Sayın Cumhurbaşkanımız, bütün programlarını iptal ederek, yaralı vatandaşlarımızın ziyaretine geldi.

“DEVLET ESKİ DEVLET DEĞİL”

Hamdolsun artık devlet eski devlet değil. Çok ciddi anlamda tecrübe kazandı. İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu 15 gündür deprem bölgesinde. Evini çoluk çocuğunu bırakarak, depremzedelerin yaralarına merhem oluyor. Büyük bir fedakarlık. Yani Devletin bütün imkanları kullanılıyor, bütün devlet mensupları fedakarlıkla çalışıyor. AFAD, Kızılay ve diğer gönüllü kuruluşlar fedakarlık gösteriyorlar. Tabi bu da taktire şayan bir tutumdur.

“VAN’DAKİ ÇIĞ FACİASI”

Deprem felaketlerinin yaraları sarılmaya çalışılırken, Van’da çığ felaketi yaşadık. Orada da kar altında kalan 5 canı kurtarmak için yüzlerce insan gitmişti. İkinci çığ faciasında 300-400 insanın hayatını kaybetmesi içten değildi. Çok tehlikeli bir hadise. Yine ucuz atlatıldı. Hemen akabinde uçak kazası yaşandı. Üç parçaya ayrılan 180 yolcusu bulunan uçakta 3 vatandaşımız hayatını kaybetti. Allah korusun tüm canlarımızı kaybedebilirdik. Çok şükür onu da ucuz atlattık. İnşallah bu olaylar ve felaketler son olur. Daha iyi günler görürüz”

Sait BAYRAM’ın Özel Röportajı

Bu haber 1275 kez okundu.
Diyarbakır - 15:48 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.