16° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Başkan Vekili Atilla, inşaat sektörünün sorunlarını dinledi

Diyarbakır - 19 Aralık 2018 13:47 A A

Merkezi Diyarbakır’da bulunan ve Türkiye’nin birçok bölgesinde inşaat sektöründe faaliyet gösteren ACM Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Yaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Cumali Atilla’yı ziyaret etti. Ziyarette Yaman ve beraberindekiler inşaat sektöründe yaşanan sıkıntıları ve sorunları aktardı.

Yap-Sat ve Taahhüt Sektörünün sorunlar içerisinde bulunduğunu belirten Yaman, yabancı paraya bağlı olarak ülkemizde satışı varolan inşaat sektöründe ki birçok kalemdeki belirsizliklerin malzeme teminini zorlaştırdığını söyledi.

Yaman, Söktürün temin ettiği malzemelerdeki fiyat belirsizlikleri tavan fiyatlar üzerinden tüketiciye yansıdığını ifade ederek, inşaat firmalarının en büyük sıkıntısının piyasada ki fiyatların kurumlar tarafından verilen fiyat farkına nazaran çok daha az olması ve bununda firmalar da fiyat farkı kararnamesi yani ek bir fiyat farkı talebi oluşturduğunu dile getirdi.

VADELİ SATIŞLAR DURDURULDU

Yaman şöyle dedi: “Sektördeki daralma banka kredilerine itmektedir. Yüksek faizler, verilmeyen limitler hatta kapatılan mevcut limitlerle birlikte sektör iyice kötü duruma düşürmüştür. Sektöre malzeme satışı yapan firmalarında vadeli satışı kaldırıp peşin satışa dönmesi de ayrıca sektöre büyük darbe vurmuştur”

BAŞKAN VEKİLİ ATİLLA’DAN DESTEK BEKLİYORUZ 

Bu konuda hükümetin çok acil bir şekilde sorunlara çare bulması gerektiğini belirten Yaman,  “Bizlerde sizlerin desteklerini istemekteyiz. Sektörün zarar görmesi demek işsizliğin artması, borçlanan firmalarımızın da iflası demektir.” dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Cumali Atilla ise, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bu haber 1176 kez okundu.
Diyarbakır - 13:47 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.