21° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Bayram öncesi Diyarbakır otogarı ilk defa bu kadar hareketsiz

Diyarbakır - 17 Mayıs 2020 19:06 A A

Yeni tip Coronavirus (Covid-19) salgını nedeniyle azalan seferlerden dolayı otogarlarda daha önce görülmedik hareketsiz günler yaşanıyor.

Covid-19 virüsü bulaşma riskinden dolayı hem vatandaşların yapılan uyarıları dikkate alarak şehirlerarası yolculuk yapmaması hem de yolcu sınırlamasından dolayı seferlerin düşmesi, otogarların sessizliğe bürünmesine neden oldu.

Otogarlarda yaşanan hareketsizlik, otobüs firmalarını olumsuz etkilerken, Covid-19 salgını sürecinde yaklaşık 50 gündür dükkanlarını kapalı tutmak zorunda kalan Diyarbakır otogar esnafı da, bu süreç içerisinde ciddi bir şekilde mağduriyet yaşadıklarını söyledi. Otogarda azalan sefer sayıları ve vatandaşların yolculuk yapmamasının kendilerini olumsuz etkilediğini belirten otogar esnafı, yaşadıkları mağduriyetin giderilmesini istedi.

Otogarda bulunan işyerlerinin Belediye ve Vakıf’a ait olduğuna dikkat çeken otogar esnafı, kapalı oldukları 2 ayın kirasının kendilerinden alınmamasını talep etti.

“ÇOĞU GÜN SİFTAH YAPMADAN EVLERİMİZE GİDİYORUZ”

Covid-19 salgını sürecinde otogarlarda eskisi gibi hareketliliğin olmadığını belirten Esnaf Mustafa Güler, “Otogar esnafı olarak Covid-19 sürecinde çok olumsuz etkilendik. Bu süreçte yaklaşık 50 gün işyerlerimizi kapalı tutmuştuk. Uzun bir süreden sonra yeni yeni dükkanlarımızı açtık. Otogarda arabalar kısıtlı bir şekilde servis yapıyor. Yolcu sayısı 45 kişiden 22’ye düşmüş durumda. Haliyle otogarlarda eskiden oluşan kalabalıklar maalesef bu süreçte yaşanmıyor. Hatta Coronavirus’ten dolayı zorunlu olmadıkça vatandaşlar şehirler arası yolculuk da yapmıyor. Bundan dolayı çoğu gün siftah yapmadan evlerimize gidiyoruz.” ifadelerini kullandı. Otogarda kiracı olduğu için yaşanan olumsuz durumdan dolayı kirasını ödeyemeyeceğini belirten Güler, “Otogarda kiracıyız. Kapalı olan 2 ay başta olmak üzere normal şartlarda kiramızı ödeyecek gücümüz yok şu an. Tabi tüm bunları yolcu olmadığı için yaşıyoruz. Covid-19 sürecinde bizim gibi birçok sektörün mağdur olduğunu da biliyoruz. İnşallah her şey kısa sürede düzelir.” dedi.

“BÜTÜN OTOGAR ESNAFI OLARAK PERİŞAN HALDEYİZ”

28 yıllık otogar esnaflığı sürecinde ilk defa bu kadar sıkıntılı bir yıl geçirdiğini belirten Esnaf Çetin Yiğiter, “Yaklaşık 28 yıldır otogar esnafıyım. Bu yıl gibisini daha önce hiç görmedim ve rastlamadım. Bütün otogar esnafı olarak perişan haldeyiz. Düşünün bankalara müracaat etmek zorunda kaldık. Ne yapacağımızı bilemeyecek durumdayız. Esnaf olarak çok mağdur durumdayız. Otogardaki dükkanlar Belediye ve Vakıf’a ait olduğu için onlardan talebimiz en azından kapalı kaldığımız iki ayın kiralarını bizden almasınlar. 28 yıldır otogarda ilk defa bu şekilde hareketsizlik görüyorum. Bizler de uzun süre kapalıydık. Dükkanlarımızı daha yeni yeni temizlik için açtık. Tabi biliyoruz bütün dünya bu virüsten etkilendi. Bundan dolayı yaşadığımız bu mağduriyeti, yetkililerin çözmesini talep ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Kaynak: İLKHA

Bu haber 442 kez okundu.
Diyarbakır - 19:06 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.