Parçalı bulutlu
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Bayramda seyyar satıcılar da umduğunu bulamadı

Diyarbakır - 30 Temmuz 2020 09:45 A A

Diyarbakır Sur’da bayram tezgahı açan seyyar satıcılar işlerinin iyi olmadığını ve akşama kadar bir iki müşteri ile günü tamamladıklarını belirttiler.

Bayram alışverişleri için tezgahlar açıldı. Ama bu bayram pandemiden dolayı eskilerin deyimiyle ‘bayramın tadı tuzu’ kalmadı. Bayram için sokak üzerlerinde açılan tezgahlarda bayram havası görülmedi.

Diyarbakır Sur’da bayram için cadde üzerlerinde açılan tezgahlara vatandaşlar sadece bakıp geçtiler. Esnaflar ise pandemi dolayısıyla bayram öncesi alışverişe ilginin az olduğunu ifade ettiler.

Esnaflar, önceki bayramlarla karşılaştırdıklarında bu bayram alışverişi için ilginin çok az olduğunu, pandemiden dolayı insanların ekonomik olarak da kayba uğradıklarını ve bu yüzden de alışverişe zorunlu olmadıkça çıkılmadığını belirttiler.

‘AKŞAMA KADAR SADECE BİR İKİ MÜŞTERİ ÇIKIYOR’

Sur’da tezgah açan seyyar satıcılardan ismini vermek istemeyen bir kişi şunları ifade etti: “Herkes evlerine kapandı. İş güç yok, kimsede para kalmayınca alış veriş de yapılamamaktadır. Şu anda bizler de esnaf olarak bayram harçlığımızı çıkarmak için geliyoruz. Sabahtan akşama kadar zahmetini çekiyoruz. Bayram için tezgahlar açıldı. Hastalık dolayısıyla kimsede para da kalmayınca bayram harçlığımızı çıkarmak için geliyoruz. Tezgahı açıyoruz, akşama kadar zahmetini çekiyoruz. Akşama kadar bekliyoruz ancak bir iki müşteri çıkıyor.”

‘TEZGAHI AÇTIK AYNI ŞEKİLDE GERİ KAPATIYORUZ’

Bir diğer seyyar satıcı ise şunları söyledi: “Bayram biraz da artık zengin kesimlere hitap ediyor, fakir kesimde para kalmadı. İnsanlar perişan durumda. İş yok çalışacak imkanlar yok. Üç beş parça nasıl satacağız diye düşünüyoruz. Kendimizi nasıl kurtaracağız diye kara kara düşünüyoruz. Bu gidişle getirdiğimiz ürünler elimizde kalacak. İş yapamıyoruz. Evde çoluk çocuk var. Onlara nasıl ekmek götüreceğiz. Çocuklar bir şeyler bekliyor. Ama elde de olmayınca babalar çaresiz kalıyor. Ekmeğimiz için mücadele ediyoruz. Borçlarımız üst üste biniyor. Tezgahı açtık aynı şekilde geri kapatıyoruz. Ürünleri tezgaha sabah seriyoruz aynı şekilde akşam geri topluyoruz. Akşama kadar yemek paramızı ancak çıkarabiliyoruz. Bu durum bayram sonuna kadar da böyle gidecek gibi görülüyor. Daha önceki bayramlarda tezgahımızı açtığımızda daha iyiydi. İnsanlar bayram alışverişlerini daha önceden yapmaya başlıyorlardı. Elimizde ürünlerimiz kalmıyordu. O hareketlilik henüz görülmüyor. Bayram sonuna kadar da böyle gidecek gibi.” 

Kaynak: Tigris Haber

Bu haber 291 kez okundu.
Diyarbakır - 09:45 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.