28° Açık
  • EURO 6.39
  • DOLAR 5.69

Bayramda Trafik Kazalarına Dikkat!

Diyarbakır - 16 Ağustos 2018 13:35 A A

Medline Sorumlu Müdürü Dr. Koray Akay, sürücülere önce “uykunuzu alarak yola çıkın” mesajı veriyor.

Trafik kurallarına uyulması, bol bol mola verilmesi, hızlı araç kullanılmaması sizi ailenize, sevdiklerinize sapasağlam vardıracak altın kurallar. Yaralanmalı kazalarda ise, bilinçli ilk yardım hayatınızı kurtarabilir. Dr. Koray Akay, bayram öncesi yolda dikkat edilmesi gerekenler ve bilinçli ilk yardım hakkındaki bilgilerini paylaştı:

TRAFİK KAZALARI EN ÇOK UYKUSUZLUK VE HIZDAN KAYNAKLANIYOR

Trafik kazalarının en önemli sebepleri arasında; uykusuzluk ve yorgunluk, aşırı hız, alkollü araç kullanımı, hatalı solama ve cep telefonu ile konuşma/mesajlaşma yer alıyor. Herhangi bir kaza ile karşılaşmamak için yola çıkan vatandaşların, iyi uyumuş, dinlenmiş ve hafif yemek yemiş olmaları gerekiyor. Ağır yemek vücudu yorarak ağırlığa ve uyuklamaya neden olabilir. Bu şekilde yola çıkmamalı. Ayrıca, uzun yolun yoruculuğundan dolayı sık aralıklarla mola vererek dinlenmek ve uykunun alınması oldukça yararlıdır. 2 saatte bir 15’er dakikalık kısa molalar vermek yorgunluğunuzu alacaktır.

DOĞRU İLK YARDIMI ÖĞRENİN!

Meydana gelen trafik kazalarındaki ölüm ya da sakatlıkların en önemli sebepleri arasında ise bilinçsiz yapılan ilk yardım yer alıyor. Bir trafik kazası yaşandığı anda yapılacak en doğru hareket, sakin davranarak hemen konunun uzmanlarını aramaktır. Kazaya şahit olanlar genelde ambulans gelene kadar yardımcı olmak adına hemen yaralıya müdahale etmeye kalkışabilirler. Bu noktada yapılacak en önemli şey, gözle görünenin dışında farklı bir yaralanma da olabileceği için bilgisizce müdahale etmemek ve acil sağlık kurumlarını aramaktır.

TRAFİK KAZALARINDA DOĞRU İLK YARDIM MÜDAHALELERİ NELERDİR?

Aracın yanması gibi bir tehlike yoksa kazazede asla oynatılmamalı ve kaza yeri güvenliği sağlanmalı; ambulans gelene kadar beklenmelidir. Kazazedenin solunum yollarının (ağız, gırtlak, soluk borusu) açık olması için öncelikle soluk alıp almadığına bakılmalıdır. Eğer yerde yatıyorsa başı geriye yatırılmalı; yana doğru çevrilmelidir. Solunum yollarında herhangi bir sorun olmamasına rağmen soluk almaması durumunda suni teneffüs yapılmalıdır.

YARALI UYANIK TUTULMALI VE YALNIZ BIRAKILMAMALIDIR.

Kopan bir uzuv varsa, uzuv bir poşete konarak ağzı sıkıca kapatılmalı ve içinde buz bulunan başka bir poşetin içine konulmalıdır. Kolda kırık varsa, bir gazete ya da dergi oluk şekline getirilerek kol içine yerleştirilmeli; ardından bir bezle bağlanarak, yaralının omzuna asılmalıdır. Bacakta kırık varsa yaralı, olduğu pozisyonda tutulmalı ve mümkün olduğunca sabitlenmelidir. Kol ve bacak açık yaralanmalarında ise yaranın üzeri temiz bir bez ile kapatılmalıdır.

Bu haber 104 kez okundu.
Diyarbakır - 13:35 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.