28° Açık
  • EURO 6.32
  • DOLAR 5.73

‘Belediye mülkleri Diyanet Vakfı ve TÜGVA’ya devredilmiş!’

Diyarbakır - 5 Haziran 2019 12:46 A A

Diyarbakır Yenişehir Belediye Başkanı Belgin Diken, belediyeyi 31 Mart’ta bir enkaz olarak kayyımdan devraldıklarını belirtti. Diken, 27-28 tane taziye evinin diyanet vakıflarına devredildiğini ve buraların Kuran kurslarına çevrildiğini kaydetti. 28 milyon TL borçla belediyeyi devraldıklarını anlatan Diken, “7. Kolordu Komutanlığı’na 70 bin liraya koltuk takımı alınmış. ‘Sevgi evi’ diye yerler açılmış, 5 tane. Bu evler şu anda belediyeye ait değil. Bu evler TÜGVA’ya devredilmiş” dedi.

Yaklaşık 30 ay kayyım tarafından yönetilen merkez Yenişehir Belediyesi, 31 Mart seçimlerinde tekrar HDP’ye geçti. Yeni Belediye Başkanı Belgin Diken, devraldıkları belediyeyi anlattı, mazbatasının 15 gün gecikme ile verildiğini söyledi.

BARİKAT VE TEL ÖRGÜLERİ KALDIRDIK

Geldiklerinde belediye çevresinde barikatların olduğunu belirten Diken, “Öncelikle barikatları ve tel örgüleri kaldırdık. Bir enkazla karşılaştık. Hani bir deprem olur altında sakat kalırsın fakat biz bir ölü aldık o ölüyü diriltmeye çalışacağız. Her alanda bitmiş durumda 2 gün sonra makina ikmale gittim hiçbir araç çalışmıyor durumda. 2 tane çöp arabası var onlar da bozuk çalışmıyor. 3 tane pikabımız vardı onları da Kaymakamlığa devrettikleri için onları da kullanamadık. Kötü bir manzara ile karşılaştık. 2 gün sonra parklarımızı gezdim hiçbir ağaç budanmamış ağaçlar sulanmamış. 3 gündür motorları ve parkları onarmaya çalışıyoruz. Yeni bir müdürlük atadık. Yeni bir fidanlığımız var oraya gittim facia” diye konuştu.

KOLORDU KOMUTANLIĞINA 70 BİN TL’LİK KOLTUK ALINMIŞ

Diken, çoğu diyanet vakıflarına devredilmiş 27-28 tane taziye yerlerinin olduğunu ve buraların Kuran kursları yapıldığını anlattı. Bazı yerlere ödeme yapıldığını ancak, vatandaşın ihtiyacı olan ödemeler ve çalışmaların yapılmadığını aktaran Diken, “7. Kolordu Komutanlığı’na 70 bin liraya koltuk takımı alınmış. Bunun gibi çok var. Biz zaten bir cetvel çıkardık nereye ne harcanmış diye. ‘Sevgi evi’ diye yerler açılmış, 5 tane. Bu evler şu anda belediyeye ait değil. Bu evler TÜGVA’ya devredilmiş. Oralarda kalan borç yok. Yenişehir alanında yapılan camiler var ve bu camiler müftülüğe devredilmiş ama müteahhitler bizden istiyor” dedi.

ANKARA’DAN GELENLERİN MASRAFI BELEDİYEDEN KARŞILANMIŞ

Yenişehir Belediyesini devraldıklarında kayyım döneminden 28 milyon borcun olduğunu söyleyen Diken, Ankara’dan Diyarbakır’a gelen misafirlerin belediye hesabından ağırlandığını kaydetti. Diken, “Başka belediyelerde böyle bir şey görmedik. Cumhurbaşkanı, bakanların gelişi de Yenişehir Belediyesi üzerinden kalem kalem karşılanmış” dedi.

ZABITALAR, TRABZON, MERSİN VE ADANA GİBİ ŞEHİRLERDEN GETİRİLMİŞ

Diken, kayyım döneminde bütün birimlere fazladan personel alındığını da ifade ederek, “Özelikle zabıta alanında çok fazla var. Çok fazla bankamatik çalışanları var. Bankamatik olmazsa bile çok fazlalık var. Belediyeye gelmediği halde çalışıyor gösterilen öğrenciler var. Zabıtaların çoğu atama sistemiyle getirilmiş ve dışarıdan getirilmiş. Trabzon, Mersin, Adana gibi yerlerden getirilmiş. Bir şey anlatmaya çalışıyoruz dilimizi bilmiyorlar. Bölgenin kültürünü fazla bilmiyorlar” diye konuştu.

Kaynak: Tarafsız Haber Ajansı

Bu haber 682 kez okundu.
Diyarbakır - 12:46 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.